Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Култура

Промоција во Институтот за македонски јазик

По повод Годината на македонскиот јазик и 55-годишнината од основањето на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, денеска во 11 часот во просториите на Институтот ќе бидат промовирани неколку изданија.

Станува збор за книгите „Речник на личните имиња во македонското народно творештво“ од Марија Коробар-Белчева, Весна Миовска и Мери Момировска, „Македонски писмени споменици со глаголско и со кирилско писмо“ од Илија Велев, Лилјана Макариоска и Емилија Црвенковска, „Синтакса на сложената реченица во македонските црковнословенски ракописи“ од Александра Ѓуркова, „Кичевскиот говор“ од Веселинка Лаброска и „Условниот период во дијалектите на македонскиот јазик“ од Убавка Гајдова.

Книгите ќе ги промовираат Олга Иванова, Димитар Пандев, Марјан Марковиќ и Елена Петровска. (Н.П.)


Статијата е прочитана 96 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Денови на македонскиот етнолошки филм
„Карамазови“ на Петар Зеленка вечерва на „Синедејс“
Цревоугодноста е контрапродуктивна за креативниот чин
Македонската филхармонија ќе свири премиерни дела
Платените убијци се неодолив магнет за публиката
Премиера на куклената претстава „Девојчето со кибритчиња“
Во Кинотека филмот „Ангели на отпад“
„Тито без маска“ продадена во илјада примероци