Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Коментари
08.07.2012, 14:19

Мислења

Benelux for dummies

Арсим Зеколи

Испреплетената карта на енергетски текови познава мал милион примери на склучени, па модифицирани или раскинати договори, како резултат на политиката на денот или превласта на владејачката опција во одредена држава или регион

Пред пет години, во Виена, заедно со колега-амбасадор од една од екс-Ју републиките, присуствувавме како посебни гости на вечера организирана во чест на група високи стопанственици од една влијателна ЕУ- земја членка. Опкружени со домаќините неоптоварени од дипломатски протоколи и државни обврски, дискусијата се одвиваше во отворен тон и се фокусираше врз пазарите на Балканот, со посебен осврт на албанскиот „како пазар кој не познава граници и прифаќа ризик“, како што заклучи еден од гостите. Она што, сепак, ми остави најдлабок впечаток е речиси константниот молк на нивниот дипломатски претставник и наш колега, молк кој тој подоцна во дискретна дискусија го образложи како „реалност на времето, во кое бизнисот е новата дипломатија”. Неколку години подоцна и илјадници километри подалеку, еден друг амбасадор, исто така од ЕУ, во една пригода ми се пожали дека властите на Туркменистан го игнорираат и преферираат да разговараат директно со стопанствениците од неговата земја. Мојот коментар беше кус – „бизнисот не сака сведоци“.

Сеќавањата на овие епизоди наврнаа под наплив на вербалните предизборни успеси на владината коалиција, географски прецизно поделени на источни јужни текови и западни балкански бенелукси. Настрана сомнежите дека во случајот со Јужниот тек се работи за барокна гасопроводна маска за смирување на опозициски се' порастревожената источна Македонија, се наметнува прашањето за стратегиската нота на овој договор и можните реперкусии за нашата земја и самата извесност за реализација на самиот договор. Сепак, има причина зошто сферата на гасопроводните мрежи во модерниот вокабулар се вклопува во одредницата енергетска сигурност, која упатува на многу поширок спектар стратегиски интереси, се разбира на прво место вклучувајќи го економскиот, но воопшто не занемарувајќи го и политичкиот и военобезбедносниот момент.

Договорите се едно, но испреплетената карта на енергетски текови познава мал милион примери на склучени, па модифицирани или раскинати договори, како резултат на политиката на денот или превласта на владејачката опција во одредена држава или регион. Колку за пример може да се земе судбината на Набуко или односите во Каспискиот и централно-азиски регион. Како и да испадне работата, далеку е 2015 година, а во меѓувреме не смееме да заборавиме дека ветувањата ги греат срцата, но кратковидите политики можат да не' смрзнат, како што тоа го сфатија многу Европејци пред неколку години. Толку повеќе што предложените рокови за пробив на рускиот гас во нашата земја коинцидираат и со други слични иницијативи од други заинтересирани страни од чија поддршка сме и тоа како зависни.

Но, ако јужните текови добија каков таков службен потпис на владината администрација, повторното појавување на идејата за балкански Бенелукс е без сомнение солидна илустрација на максимата дека секоја политика е суштински локална или во конкретниот случај дури е посоодветно да се каже - партиска.

Имено, судејќи барем според информациите, недоминлив е впечатокот дека одново заживеаната идеја за балкански Бенелукс е замислена како помпезен вербален супститут за понижувачкиот политички дебакл на евроинтегративните процеси под капата на ДУИ. Секој и малку подобар познавач на политиката на оваа партија е свесен за речиси општо-споделена опсесија со т.н. големи прашања, која е повеќе илустрација за нивниот модус-операнди со која ги добиваат изборите, отколку што е резултат на некоја идеолошка мисла, а уште помалку некакво регионално стратешко размислување. Со други зборови кажано, ДУИ има насушна потреба да и' даде смисла на својата егзистенција како политичка партија со историјска мисија. Посебно во пресрет на претстојните избори, при што идејата за балкански Бенелукс е податна како портабл иницијатива за еднократна употреба и одвлекување на вниманието на гласачите од суштинскиот пораз на ветената политика за одмрзнување на процесите за членство во НАТО и ЕУ. Впрочем, самиот факт што промоцијата на идејата како таква е доделена на млад и сепак недоволно искусен претставник, како што е министерот за економија, може да послужи како јасен индикатор за вистинските мо��иви и очекувања.

Но, во заднината на фамозната средба во Тирана стои и дополнителен, притаен мотив во форма на своевидна надворешно-политичка реприза на Кале 2011, со цел промоција на уште еден надежен, млад и во политика вљубен локален политичар од ДУИ, кој преку средби со државници од калибарот на Бериша треба да го добие сертификатот на гранде политико во очите на албанските гласачи во Скопје. Таквата промоција на најновата фигура во рацете на чаирскиот полит-бизнис Левијатан, всушност го означи стартот на борбата за позиции во самата ДУИ, што набргу се потврди од изјавите кои уследија од страна на засегнатите и растревожени ривали кои ја разбраа вистинската природа на посетата на Сараќини во Тирана. Останува уште да разберат дека приказните за Бенелукс нема да го одвлечат вниманието на гласачите од се' подлабоките дупки во чаирскиот афалт.

Настрана локално-политичките ситно профитерски игри и надмудрувања, сепак, идејата за потесна соработка помеѓу земјите од западен Балкан (вистинското крштевно име на истите) не е нешто кое може да се прифати без исцрпна анализа на економската одржливост и потреба, ниту, пак, да се отфрли под изговор на параноичните обвинувања за градење голема Албанија.

Гледано од минус перспектива, промоција на таква идеја во моментот кога Црна Гора ги започнува преговорите за членство во ЕУ не дава многу (или воопшто) надеж за оптимизам. Едноставно, зошто кој било би се впуштил во неизвесна авантура на тесен простор, кога пред себе полека се отвораат (со сите извесни тешкотии) портите на големото европско семејство. Наедно, огромно е прашањето каков би бил ставот на големите играчи кон една таква групировка со нејасна динамика на внтарешни односи. Во врска со тој став, како релативна плус перспектива, можноста за успешност на таквиот план се базира врз една едноставна пресметка дека за ЕУ (барем во сегашниот формат) е поприфатливо да се има еден глас од западниот Балкан, наместо четири, што може да влијае врз процесот на одлучување и балансот на силите во Унијата.

Затоа, наместо заклучок и повеќе како потсетување, би ги навел повторно изјавите од почетокот на текстот. Иднината на регионот, во оваа или каква и да е форма, јужнотечна или бенелушка, сепак, не се одредува во политичките и дипломатски салони, туку во бордовите на економските фактори. Во дискретни атмосфери на меѓусебно уважување и долгорочно планирање и далеку, многу далеку од ушите и очите на јавноста. Се' другото е само евтина политичка пропаганда за еднократна употреба.


Статијата е прочитана 1156 пати.

Испрати коментарДалеку е Лондон
Живот по Дарвин
Политичко читање на улицитеNe! I po sekoja cena - ne!, 09.07.2012 01:35:46
Ne sakam ni da chitam, ushte pomalku argumenti da slusham. Toa e za nas *smak sveta*. Zatoa ne, ne i ne! Tochka.
Komplicirano..., 09.07.2012 06:46:16
Temata e mnogu interesantna, vašiot način na pišuvanje e mnogu ubav, znaete da go upotrebuvate jazikot, no za žal, so dolgi i komplicirani rečenici se gubi smisol na toa, što saka da se kaže (i ova moja rečenica može da se razdeli na 2 ili 3). Sepak, ako sfakjam dobro, sakavte da kažete, deka za ovie raboti deneska ne rešavat političarite (ili samo navidum), tuku biznismenite, ednostavno lugje koi znaat da pravat pari i znaat kade, vo što, ke im se isplakja da gi vložat. Pozdrav do vas i poželuvam i ponataka uspeh vo rabotata.
smile, 09.07.2012 09:08:00
genialno napishano osobeno razsvetlena politikita i zadkulinite preteganja -da ama sekogash ima ,,ama,, dali glasachite ke svatat za shto se rabotit i koja e stvarnata cel....
ФЕЛИКС, 09.07.2012 09:25:56
Сосема накратко.Дали ќе прочитаме веќе еднаш да преку колумна,анализа или др.стил на пишување Албански интелектуалец напише ,,против сум Балкански Бенелукс поради ова и ова,,.СЕ добива впечаток да тука на сцена имаме ударничко о-рук пишување за ,,благодетите,,од ова здружување.Има една позната изрека,,кога сите мислат исто,значи да воопшто не мислат,,а јас би додал да истото мислење е знак за политичка заднина на проектот.
jovan, 09.07.2012 12:16:55
Dobar osvrt na edna tema koja ja razbranuva ovdesnata javnost, no koja isto taka ne pomina nezabelezana i posiroko na Balkanov. Jasno e deka ovaa ideja doaga od nekoj politicki interesi na Balkanov, i pred se bese pustena kako proben balon. Iznenaduvacki e sto ovaa ideja vednas gi*mobilizira rivalite*(Srbija, Bugarija, Grcija...)koj iako ne se oglasia, potajno se razgleduvaa protivplanovi. Toa e edna od pricinite zosto ovoj Benelux-Albanolux nema da uspee. Inaku ekonomska sorabotka na Balkanov od vakov tip e potrebna, no toa nema da bide*plan i ideja* koja ke ja skrojat politicarite, nego ke se pojavi kako potreba pomegu biznismenite. Eden,uslovno kazano Benelux, e potreben pomegu site Balkanski drzavi, no so obzir sto site se kandidati za EU, togas vo taa EU site i ke bideme *Benelux*.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават денескаSite Meter


Време
Скопје, 32°C

Делумно облачно

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C

Четврток
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
Голема радост за враќањето на „Дед Кен Денс“
Со новиот албум „Анастасис“, австралиското култно дуо Лиса Жерар и Брендон Пери, уште еднаш ја докажа својата креативна ...
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, 28-годишниот Андрес Иниеста заплови во брачните води со својата партнерка А...
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
На концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и с...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |