Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.09.2012, 14:58

Академската година во Тетово почна со албанската химнаТетово - Новата академска година на Државниот универзитет во Тетово денеска стартуваше со интонирање на химната на соседна Албанија. Иако на овој универзитет студираат претежно Албанци, сепак има и од други национални припадности – Македонци, Турци, Роми и други. Инаку, Државниот универзитет во Тетово веќе десетина години е под капата на Министерството за образование и наука, иако во 1994 година е основан како граѓанска иницијатива.

На церемонијата за почетокот на учебната година во Тетово беше присутен Сафет Незири, заменик министер за образование и наука. Тој не гледа проблем со ва��ва церемонија на стартот на академската година. „Тоа е национална химна, химна на албанското знаме, а не е химна на друга држава. Таа химна не треба да провоцира. Настанот не треба да се проблематизира. Ова не е прв пат свеченост да започне со интонирање на химната“, изјави Сафет Незири.

Заменикот министер за образование и наука рече дека албанската химна била интонирана и кога било пуштено во употреба ново училиште во тетовско Џепчиште. Како оправдување за овој настан Незири смета дека се работело за училиште во кое наставата целосно се изведува на албански јазик и се наоѓа во средина со целосно албанско население. (Г.Е.)


Статијата е прочитана 2568 пати.

Испрати коментарШтрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор де��устираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичкаvlado, 17.09.2012 15:28:46
tezi dupka ne e dupka, tezi dupka ne treba da provocira. bilmez.
goran, 17.09.2012 15:37:13
Ne mi e jasno kako moze da dopzvolime vaka da ne ponizuvaat .Dali nasive politicari imaat malku svest deka ja gubime Makedonija dali nekoj vidi sto stvarno se slucuva vo nasava zemja. Kako moze da se finansira od nasi pari Makedonski albanska himna.Ne deka tie gi sakaat od albanija megutoa nasata vlada ne treba da finansira takov unevrzitet koj intonira strana himna. Pa neka gi finansira albanija ama malku tesko pa tie gi nekat poveke od srbite jas patuvam cesto za albanija stvarno ne naidov kaj eden albanec od albanija da kaze nesto pozitivno za niv.Toa se poedinci koi mislat deka stvarno albancive gi skaat. Se izvinuvam na site Albanci od Makedonija koi ja postuvaat zemjata vo koja ziveat MAKEDONIJA
Ilirida, 17.09.2012 15:52:19
Fni nemoj da se plasis Dodeka albancite gi uzivaat istite prava kako makedoncite vo ova drzava,Makedonija ke opstoi kao drzava. Cim nekoj nesto im zabranuva na albanskiot narod togas tek treba da se plasis. Albancite vo Makedonija nemoze da ziveat za da nekoj drug gi komanduva,ako nekoj saka taka togas cao prijatno.Podelba.
a, 17.09.2012 15:55:56
otide drzavava !
Janko, 17.09.2012 16:21:32
:-)))))))))Ne bilo strashno so koja himna kje se zapochne shkolskata godina vo MAKEDONIJA! Samo zakon i kazni za site, bezrazlika na koja etnichka grupa ili partiska opredelenost, samo toa nie e spasot. Se dodeka eden zakon e za edniot del od Makedonijava, a drug za drugiot del, sekogash kje gi imame problemive i definitivno nema da se zavrshi na dobro za site!
objektiven, 17.09.2012 16:34:27
Alo FELIKS javi se!Ke ni objasnis li sto se slucuva vo drzava Makedonija?Tito li e vinovnikot?Komunistite li, sto ti ovozmozija drzava?Tugji himni se svirat, necii tugji heroi *vjavaa* na konji i legnaa po nekoi mostovi.Bistite i ulicite na tie koi so krv ja platija tvojata sloboda (krvta im ja ispija tie koi vjavaa) se brisat.Gi snemuva.Kakvo ludilo ja zafati Makedonija, ili sonuvam?Ludiloto bese koga nie ziveevme vo mrakot?! Izgleda molitvite od g.g. Stefan ne stignaa do Tetovo, do Djepiste?!Kakvo stava be FELIKS vv tozi nasa Makedonija?Trudno e no sce bde,sce se nameri....te nema odavno, mozebi sega me razbra, ke pises nekoj zbor, ke ne prosvetlis.
KASTRI, 17.09.2012 19:26:11
HIMNATA SE PEELA OD 1941 D0 1944 .POSLE TFKO SE PEESE DO 1990G.I POSLE 1990 SE PEE LI SE PEE .KOJ PEE ZLO NE MISLI .
mene, 17.09.2012 20:21:08
skrati im go budzetot 10 % da vidis kako kje peat denes na maquedonish
canada, 17.09.2012 21:04:54
Intoniranje na himna na druga drzava na drzaven univerzitet, smenuvanja na iminja na ucilista. Se e kazano, komentari ne se potrebni. Kakvo mislenje se ocekuva za makedonskata drzava i zakon ako ne reagira i ne gi spreci ovie samovolija-albanizacija i prisvojuvanje makedonska zemja? Kako turisti od Canada,na nasata poseta na Matka,minuvajki niz Saraj, se prokomrntira i postavi prasanjeto dali e ova Makedonija ili Albanija(nasekade drzavni simboli na albanija -nitu eden na drzavata sto ja posetuvame)? Prasanjeto mi bese upateno mene,kako drzavjanin i na Canada i na Makedonija:ostanav bez odgovor.
До Горан, 17.09.2012 21:25:16
Горан, со истите пари државата спонзорира една јавна институција чијашто првична цел е да промовира религија. Се работи за Богословскиот факултет кој, според член 19 алинеа 3 од Уставот на Република Македонија, е институција на која местото не и е во образовниот систем. Ова не е намерно туку е реакција на нешто што го знаеме веќе неколку дена.
trpe original, 17.09.2012 21:26:43
Ako na UKIM pocna so bozja sluzba, trebase vo Tetovo da pocne isto, so odzi. Togas e 1:1. Vka e napraven faul, zolt karton za drzaven univerzitet vo Tetovo. Paricna kazna...
bibi od AU, 17.09.2012 22:47:55
Ova li e drzava? Kolku sum sreken sto navreme mu ja letnav od Makedonija. Aj tuka neka svirat albanska himna vo Avstralisko uciliste koe go finansira vladata na Avstralija. Ili vo bilo koja normalna zemja (drzavite na balkanot ne spagaat vo grupata). Eh zalna makedonijo.... te zalam...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Претежно облачно

Среда
Грмотевици со дожд
Макс: 27°C, Мин: 14°C

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |