Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
Скопје

Се отвора канцеларија во Брисел

Градот Скопје заедно со ЗЕЛС на 1 ноември ќе отвори своја канцеларија во Брисел. Со неа Градот ќе се промовира пред европските институции каде што ќе лобира за финансирање на проектите што ги подготвува градската администрација. Канцеларијата ќе обезбеди полесна и побрза промоција на Скопје и привлекување инвеститори.

Во Брисел канцеларии имаат 230 града и региони, тоа за Трајаноски значи дека Скопје е на вистинскиот пат да се изедначи со европските метрополи. Опозицијата ја поддржа одлуката за отворање канцеларија, но посочи дека вработените што ќе го претставуваат Скопје во Брисел не треба да бидат избрани од партиските војници на ВМРО-ДПМНЕ, туку да бидат високообразовани личности со познавање на повеќе светски јазици. (С.Н.)


#
Статијата е прочитана 591 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Скопје
Патека на пријателство
Црвен тепих за двокатниот автобус
Нови прозорци во три училишта


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency