Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Бесплатни прегледи за простата

И мажите бараат бесплатни превентивни прегледи и тоа за простата. По 50. година, мажите бараат да имаат право на бесплатен ректален преглед и проверка на тумор-маркер за рак на простата еднаш годишно. Само на овој начин ќе може да се подигне свеста на мажите за сопственото здравје, но и порано да се открие ракот на простата.

Иницијативата за бесплатни прегледи за простата ја поведе здружението „Здрава простата“, прво здружение во земјава кое ќе се грижи за здравјето на машката популација и за подигнување на нивната свест. Дотолку повеќе што од ракот на простатата, болест која е на второ место по смртност кај мажите, годишно во Македонија заболуваат околу 70- 80 нови пациенти, а дури 90 отсто од нив се откриваат во доцна фаза кога и целосното излекување на болниот е речиси невозможно. (Ј.Ј.)


Статијата е прочитана 548 пати.

Испрати коментар

Од: petar
Датум: 17.12.2008 10:28:42
Koga mozat zenite, zarem nesme ramnopravni,zosto de ne mozat i" mazite" vo taa faza zar se mazi?Nekoi mozis da gi setis po mustkite. Ali se raboti za zdravje.Jas mislam koga mozi da se izvrsuvaat operaciski zafati (sunet)na smetka na fondot zosto da nema barem po eden pregled godisno .Ozbilnosta e vo toa sto nekogas se gleda na povozrasen maz kako na poveke nesposoben pa ke treba da mu se skrati i zivotot .Gospoda DOKTORI zalozetese i nie imame fnuci na koi treba da im se poraduvame pomogneteni da poziveeme pa makar i so 5000 den penzija decata sakaat DEDO a i BABATA saka toplo pokraj nea.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Дали ќе куртули од разрешување директорката на Пулмологија?
Доаѓаат поројни дождови и силни ветришта
Прилепските сарми во битка за Гинис
Протест на акционери од „Микрогранулат“ во Гостивар
Се бара отворање на студентското радио
Ниту денар отштета за пожарот во Битола