Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.04.2012, 14:19
Џафери - Хоџај: Македонија е најдобар партнер на Косово во регионотМакедонија и Косово се две држави кои имат одлични односи. Македонско-косовската граница е единствената демаркирана граница што значи дека двете земји се пријателски земји и немаат територијални претензии. Скопје и Приштина имат добра соработка и во економската, политичката и културната сфера.

Ова денеска во Приштина го оценија вицепремиерот на Македонија Муса Џафери и министерот за надворешни работи на Косово Енвер Хоџај по заедничата средба со косовскиот премиер Хашим Тачи.

Хоџај изрази задоволство од средбата со Џафери, истакнувајќи дека ваквите посети ги потврдуваат одличните односи со Македонија.

- Освен тоа, Косово со Македонија имаат потшишано 14 билатерални договори што зборува за одлични односи и соработка. Македонија е наш економски, политички и меѓународен партнер. Косова ја подржува Македонија во нејзините интегративни процеси, изјав�� на прес-конференција министерот за надворешни работи на Косово, Енвер Хоџај.

Тој посочи дека зборувале за изградбата на автопат меѓу двете земји и за отворање нови гранични премини, кои би помогнале на економскиот развој и слободното движење на граѓаните.

Вицепремиерот Муса Џафери рече дека Македонија и Косово имаат заедничка иднина во нивниот пат кон интеграцијата и добра соработка што секој ден се повеќе се подлабочува, и помага двете земји да чекорат кон заедничката европска иднина. - Ние како две соседни земји имаме потреба да се консултираме меѓу себе за нашиот пат кон интеграциите, изјави Џафери.

Вицепремиерот Џафери оцени дека Македонија ја подржува Косовската влада во своите напори за интеграција на северот на Косово.

Потенцира дека Пакетот на Ахтисари и Охридскиот договор се меѓународни договори што ги гарантираат правата на етничките заедници и договори што го исклучуваат насилствто.

Владите на Македонија и на Косово ќе работат на зголемувањето на инестициите меѓу двете земји, постигнувајќи инфраструктурни услови за бизнисот и слободната трговија.

Џафери објасни за косовските медиуми за договорите на Македонија со Албанија и со Србија за слободно движење на граѓаните само со лични карти, најавувајќи таков договор и со Косово, штом косовските граѓани ќе се стекнат со биометрички лични документи.

Вицепремиерот Муса Џафери во рамките на посетата на Косово ќе се сретне и со косовскиот вицепремиер Беџет Пацоли.
Статијата е прочитана 915 пати.

Испрати коментарВо БиХ осудена првата жена за извршени воени злосторства
Балтичките земји бараат паралелни преговори за членство на Македонија во ЕУ
Екстрадиран грчкиот државјанин Макис Псомијадис
СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерот Ставрески
Собранието избра тројца судии на Уставен суд
Попоски за МСНБЦ - Македонија заслужува членство во НАТО
Арнаудовска - Македонија има капацитети да ги користи ИПА фондовите
Либиски екс министер пронајден мртов во Виена
Новиот Предлог закон за лустрација пред пратениците
Руската црква сака да посредува меѓу МПЦ и СПЦ
Министерот Попоски во официјална посета на Израел
Илбер Хиса нов амбасадор на Косово во Македонија
Арифи на Конференција „100 години во служба на нацијата“
Иванов - Летонија и Литванија се пријателски земји од кои можеме многу да научиме
Метлата на ВМРО-ДПМНЕ заигра и во Штип
Новиот бран влезе во „Бихаќска“
Бомбаш самоубиец уби деветмина во Дамаск
Летонија ќе го поддржи членството на Македонија во НАТО во Чикаго
Кинезите пак ќе чујат за „Чебрен“ и „Галиште“ и „Вардарска Долина“
Судењето за педофилија далеку од очите на јавнос��а
Ограбувачот на бабата во затвор, од 100.000 евра нема трага
Потпишан договор за поширока соработка меѓу Македонија и НАТО
Македонија и Летонија потпишаа Спогодба за меѓународен превоз во патниот сообраќај
Двајца кумановци чувале 60 мигранти во двор
Просечната бруто плата во февруари 30.257 денари
Албански државјанин ограбувал цркви во Тетово
Жена се самоубила со пиштол во гостиварско Топлица
Средби на министерот Попоски во Конгресот на САД
Град Скопје апелира да се зачува комуналниот ред за 1. мај
Њујорк тајмс - Грција презафатена со кризата за да се посвети на Македонија
Груевски - Полска силен поддржувач на Македонија за НАТО и ЕУ
Претседателот Иванов во посета на Летонија и Литванија
Чинговски од ЕЛЕМ се сели во амбасада
„Новиот бран“ ги повикува сите кои се за подобро општество
Македонски хакер уловен во мрежата на ФБИ
Телеком со намалени цени на услугите од 1 мај
Рудари повредени по одрон на карпа
Затвореник почина во Шутка
Владата ќе ја укине забраната за откуп на старо железо
Храбри гостиварци спасија давеник во Вардар
Цела Норвешка запеја против Брејвик
Сорос - Економската криза може да ја урне Европската унија
Оптички кабли преку Арктичкиот Океан ова лето
Уапсен кумановец баран со потерница за „убиство во обид“
Попоски - САД да се заложат Македонија да добие покана за НАТО
Машина за правење тули згмечи ресенчанец
Шулц - Распадот на ЕУ станува реално сценарио
Бесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САД„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |