Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
07.05.2012, 17:08

Протест во Тирана за Смилковци

Во Тирана вчера без инциденти заврши протестот организириран од движењето „Нова Албанија“, под мотото „Во одбрана на нашите браќа, сестри и мајки Албанци во Македонија и во Прешево“, за, како што велат,  полициската акција „Монструм“ и за апсењето Албанци во јужна Србија осомничени за воени злосторства.

Како што објавија медиумите во Албанија, учесниците во протестниот марш тргнале од плоштадот „Народни херои“, продолжиле до српската амбасада, а потоа и до македонската амбасада и носеле плакати на кои пишувало „Албанците муслимани не се терористи“, „Не за неправдата врз нашите браќа Албанци“... „Тука сме за да ги одбраниме вистината и правата на нашите браќа и сестри во Скопје и во Прешево“, изјавил Едмонд Влашај, претседател на движењето. Според информациите на албанските медиуми, македонското МНР побарало од албанските власти да ги преземат сите мерки за заштита на персоналот и објектот на амбасадата на Македонија во Тирана. (МИА)


Статијата е прочитана 1090 пати.

Испрати коментарФиле замина со 150 ветувања
Груевски им честиташе на Грците за изборите
Груевски не губи надеж
Политичко цунами во Атина - Ќе формира ли Самарас влада?
Иванов им честиташе на Путин и на Оланд
Се чини ќе има нови избори
Атина го повлече Скопје во нова политичка неизвесност
Страв од Љупчо ГеоргиевскиJORGO, 07.05.2012 21:51:15
Pa jas mislam prosla nedela ZATVORIJA ALBANCI I VO AUSTRIJA vo KORUSKA OBLAST koga albancite ke protestiraat protiv AUSTRIJA .
mene, 07.05.2012 23:51:08
Na ovie im otkazal osiguracot...Не за неправдата врз нашите браќа Албанци. Sto im e napraveno be na vasite brakja...Da ne im pisuvavme na grbovite UCK, da ne gi strelavme, da ne gi tepavme... Leleeee ovie stvarno se za zalenje siroti tie naj ugnetuvani se...SAMO ZA NEMIRI I ZA GLUMENJE GI BIVA ZA NISTO DRUGO...
Istocna Makedonija, 08.05.2012 07:38:26
Ne snajde tragedija so grozomornoto ubistvo,a sooceni sme i so protesti vo sosednite zemji!I vo Bugarija imalo protesti po drugi osnovi pred nasava Ambasada.Duri i Bugarite se zakanuvaat so blokiranje na nasive Evro-Atlantski integracii. I sega,epilog?!Vo sportot i najdobar trener da si, ako nemas rezultati na domasen,a uste poveke na megunaroden plan,neminovno si ODIS,ili te MENUVAAT!
venstar, 08.05.2012 12:51:41
Протестите во Бугариjа немат врзка со трагедиjата во Смилковци, а што хулигани го нападнаа бугарскиот амбасадор и не му било дозволено да положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев. http://www.plusinfo.mk/vest/42172/Bugarija-kje-se-zhali-vo-EP-za-incidentot-na-grobot-na-Goce-Delchev
METODIJA, 08.05.2012 13:15:37
NEMAM NIKAKOV KOMENTAR OSVEN DEKA TREBA DA SE GRADI SOZIVOT
ФЕЛИКС, 08.05.2012 14:29:26
За оној од Источна Македонија,ако дома инонстоп освојуваш три бода опстанок во лигата вие загарантиран.Е затоа некој е во подсојуз а некој во првата лига,оти не умее на домашен терен да победува.Секоја споредба со опозицијата е намерна.
tomce, 08.05.2012 18:26:01
Felix(cat) sto mislis-- vo boksmec megu nasiot bokser i bugarskiot bodyguard koj bi pobedil ?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 30°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 30°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |