Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
16.07.2012, 19:57

Тачи во сојуз со Црвенковски

Гојко Ефтоски

ТЕТОВО - Демократската партија на Албанците на Мендух Тачи на претстојните локални избори ќе коалицира со најголемата опозициска партија на Македонците, СДСМ. Тоа е одлука на Централното собрание на ДПА, донесена на вчерашната седница во Тетово.

Луан Треси, претседател на тетовскиот разгранок на ДПА соопшти дека Централното собрание едногласно ја поддржало одлуката за коалиција со СДСМ. Таа одлука, како што рече Треси, произлегува од договорот што го постигнале лидерите на ДПА и на СДСМ, Мендух Тачи и Бранко Црвенковски.

„Двете партии ќе настапуваат со заемна поддршка на кандидатите за претстојните локални избори. Тоа значи дека во општините каде што не ќе може да победи кандидат Македонец, СДСМ ќе го поддржи кандидатот на ДПА. И обратно, во оние средини каде што не може да победи Албанец, ДПА ќе ги повика своите членови и симпатизери да гласаат за кандидатот на СДСМ“, рече Треси.

Црвенковски и Тачи долги години беа жестоки противници, но нивните несогласувања почнаа да спласнуваат по растурањето на коалицијата меѓу ДПА и ВМРО-ДПМНЕ во 2008 година. Според најавите, лидерите на СДСМ и на ДПА треба да се сретнат утре, при што се очекува да се потпише договор за коалициска соработка.

На седницата на Централното собрание на ДПА присуствуваше и почесниот претседател на ДПА, Арбен Џафери. Запрашан како ги коментира изјавите на лидерот на ВМРО-НП, Љупчо Георгиевски, Џафери рече: „Кога немате конкретно решение за грст проблеми со кои се соочува Македонија, сигурно е дека таквите мислења тлеат. Георгиевски е малку поискрен од другите политички лидери. Тој зборува отворено, онака како што се зборува и по сите домови, во сите кругови, со тоа што таквите разговори се неформални. Георгиевски изнесува едно стојалиште кое во Македонија веќе постои“, изјави Џафери.


Статијата е прочитана 365 пати.

Испрати коментарСклекови за пред камери
Уште еден обид на Нимиц да ги доближи Скопје и Атина
Нов бран во дипломатијата
Стартува најголемата гринфилд-инвестиција во Кавадарци
Апетитите за градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ засега се кријатФЕЛИКС, 17.07.2012 06:27:01
Така и треба,на купче конфедералист,домашен преселувач на дел од нацијата и познавач на Албанскиот апетит за освојување територии и нормално поврзувачката нишка во ликот на Шатевскиот илузионист.Желбите се нивни но на терен богами желбите на електоратот се сосема поинакви.Ова трио сака по секоја цена власт,а електоратот сака да им го види грбот во заминување.
citatel, 17.07.2012 08:27:09
A sto e so drugoto kupce druze, soku, gospodine Srecko. Ili toa vase drustvo na graditeli na bisti na Aleksandrovci i Radevci, na golemi Slobodanovi obozavateli, na crtaci so nozevi po covecka koza, vie gospodine Felikse avtenticno go protolkuvavte deka tozi dupka ne e dupka.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 34°C

Делумно облачно

Недела
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 5 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |