Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
27.06.2012, 17:53

Грција бара да престанат нападите од македонските политичари

Атина - Од грчкото Министерство за надворешни работи во реакција на изјавата на премиерот Никола Груевски дека Грција врши "политички геноцид" вчера возвратија со коментар дека "има отсуство на добрососедско однесување од македонска страна кое се гледа преку изјавите на македонските политичари за грчкото однесување во спорот за името".

Потпаролот на министерството, Григорис Делавекурас, рече дека "навредливите бесмислици" на македонските политичари и тоа само неколку дена по формирањето на новата влада не се добар симбол за создавање соодветна клима меѓу двете страни за изнаоѓање заеднички прифатливо решение. "Напротив, ги поткопуваат билатералните односи и ја хранат систематската и негативна владина пропаганда која има за цел да ја заврти јавноста на Поранешната југословенска република Македонија против Грција", рече Делавекурас. (М.П.)


Статијата е прочитана 288 пати.

Испрати коментарТрајанов побара да се ревидираат трошоците за спомениците
Горан Бошевски - в.д. претседател на Кривичен суд
Опозиционерството ги зближи Бранко и Љупчо
Господин Ѕвезда!
Европа како Америка
Прием на Суверениот воен ред на Малта
Самарас му пиша на Брисел
Интервју - Коцев нека се подготви за нов пораз
По кој критериум ќе се избираат новите полицајци?
Карл Билд се заложил и Македонија да почне преговориpile, 28.06.2012 11:15:55
Poznati se izjavite vo provokativen stil na aktuelniot Premier Груевски,pred sekoj znacaen nastan na koj mozje da se donesat krucijalni odluki za Republika Makedonija kako sto vprocem i naslovnata strana na biltenoit na NATO za mesec april 2008 godina, ili izjavata za ,,Dnevnik od 06.02.2012 godina,,, Нимиц чека датум од Грцијa,според шефот на Владата, е односот на Атина кон посредникот Метју Нимиц, кој се соочува со проблемот да ги посети двете земји, зашто Грција над една година не му дава согласност дека ќе биде примен од некого.Vo odnos na intervjuto dadeno neposredno posle Samitot na NATO vo Cikago vo maj 2012, nema potreba da gi potsetuvam citatelite nitu Javnoto Obvinitelstvo,oti i gragjanite dobivaat macnina vo stomakot od vakvite i slicni izjavi koi Drzjavata ja dovedoa do izolacija, i se na nivo za koe krivicarite veke treba da se proiznesat za postoenjeto na elementi za VELEPREDAVSTVO.No celta gi opravduva sredstvata kaj vladeackoto mnozinstvo, VLAST i toa totalitarna.
Hari, 28.06.2012 12:24:27
Za zal Grcija e vo pravo!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


 
Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |