Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.10.2012, 20:30
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионитеМакедонскиот ракометен првак го совлада Силкеборг во Данска со 26:23 и со максимален ефект е на делба на првата позиција во групата Ц

Македонскиот ракометен шампион и во третиот натпревар ја постигна третата победа во Лигата на шампионите. Совладан е данскиот тим Силкеборг со 26:23 (11:14) и со вкупно шест бодови Металург е на делба на првата позиција во групата Ц.

По добриот почеток и водството од 4:2, тимот на Металург направи серија грешки и данската екипа го презеде водството и со серија од 4:0 поведе со 6:4. Безуспешни беа сите обиди од клупата на тренерот лино Червар да ја мобилизира екипата, но грешките на Металург на крајот од првиот дел на домаќините им донесоа водство од 14:11.

На стартот од вториот дел Металург е уште во криза, па Силкеборг во два наврати има и највисоки четири голови предност (17:13 и 18:14) во 40.та минута. Металург првпат во вториот дел изедначи на 19:19 во 48.та минута, а до 53.та минута уште двапати беше нерешено.

Македонскиот првак и покрај многуте исклучувања, во 53.та минута поведе , а по серијата од 5:0 веќе имаше и убедливи 25:21 во финишот на натпреварот. До крајот Металург успеа да го задржи водството.

Јунак на натпреварот беше Дарко Станиќ со 20 одбрани, а најефикасни беа Наумче Мојсовски со 7 голови. Ренато Вугринец и Гоце Георгиевски постигнаа по 5.

На чело на табелата во Ц групата се Килеце и Металург со по 6 бодови, Силкеборг, Горење и Санкт Петербург имаат по 2, Шамбери е последен без бод.

Во 4.коло Металург на домашен терен на 20 октомври игра со Санкт Петербург.


Статијата е прочитана 934 пати.

Испрати коментарМеталург го „збриша“ Санкт Петерсбург за четврта победа во ЛШ
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
��адал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |