Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.09.2012, 15:23

Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР

Единицата за компјутерски криминал при Центарот за сузбивање организиран и сериозен криминал при МВР до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе посебен извештај за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“ по член 251 ст.1 од Кривичниот законик на РМ извршено од страна на непознат сторител.

На 3 септември Бирото за јавни набавки до Единицата достави пријава заради утврдување настанати технички проблеми во функционирање на Електронскиот систем за јавни набавки при спроведување електронска аукција објавена од страна на МВР за набавка на моторни возила.

Како што соопшти МВР, од спроведената истрага е утврдено дека на 29 август од 12:15 часот до 12:45 часот од страна на Интернет Сервис Провајдерот каде што е хостиран серверот на Бирото за јавни набавки регистриран е зголемен интернет сообраќај насочен кон домашна веб страница хостирана на сервер кој што се наоѓа на ист колокациски простор со серверот на Бирото за јавни набавки. Серверот на домашната веб страница и серверот на Бирото за јавни набавки имале мрежна конекција со помал капацитет за прием на интернет сообраќај, од сообраќајот кој што во критичниот период бил насочен кон домашната веб страница со што настанало преоптоварување на мрежата и довело до отежнување на комуникацијата со серверот на Бирото за јавни набавки при што одреден интернет сообраќај бил отфрлен и не стигнувал воопшто до серверот. На овој начин на сите учесници кои учествувале на електронската аукција им бил отежнат пристапот и користењето на Електронскиот систем за јавни набавки.

Од анализата на логовите за пристап до домашната веб страница констатирано е дека зголемениот сообраќај доаѓал од вкупно 119 различни ИП адреси од повеќе држави од светот.

Од страна на Единицата за компјутерски криминал преку примена на меѓународните механизми за соработка и обезбедување докази за вакви случаи ќе изврши дополнителни проверки за корисниците на наведените ИП адреси со цел утврдување на сторителите на кривичното дело и нивно кривично санкционирање.


Статијата е прочитана 434 пати.

Испрати коментарМакедонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
„Епл“ поамбициозно во Македонија
Бугарските европратеници ќе го бранат ориенталниот тутун
Штрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработ��ни ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичкаVane-Kavadarci, 19.09.2012 19:11:02
E toa e toa...mora da se isturka do kraj ovaa rabota, da se vidi koj e vinoven, da se istera pred sud i da mu se zakachi debela kazna - kako predupreduvanje za site ostanati vo idnina. Pozdrav !

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |