Број 3266  сабота, 24 април 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter
Култура

Творештвото на Старова претставено во Париз

По покана на Институтот за источни јазици и цивилиазиции (ИНАЛКО) во Париз, на Денот на Европа, во низата активности беа претставени и познатиот француски писател Патрик Пуавр Дарвор, украинскиот Андреј Курков, преведен до денес на триесетина јазици како и нашиот писател, академик Луан Старова.

Книжевното дело на Старова, особено неговата „Балканска сага“, наиде на големи и позитивни одгласи во француската и европската книжевна критика, по петте објавени романи во Франција, а на претставувањето во Париз, говореше проф. Фроса Бушро, која ги истана вредностите прозното творештво на Старова објавено на француски јазик. Во претставувањето на нашиот автор учествува и други учесници на собирот, кои меѓу другото истакнаа дека „Луан Старова, за кого пишувале познати француски критичари и мислители (Едгар Морен, Ален Боске, Морис Друон, Ерик Фај и др.), пишува успешно и на македонски и на албански јазик и притоа овие два јазика се во постојана интеракција, наложувајќи ритмичка конфронтација од која најчесто произлегува квалитет и оригиналност“. (Н.П.)


#
Статијата е прочитана 178 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
Штипскиот народен театар со „Бегалка“ гостува во Италија
Изложба на фотографии и плакати од Дејан Џолев
Науката и уметноста говорат на единствен јазик
„Неверство“ од Пинтер во Културниот центар ЦК
Без книгата светот ќе беше посиромашен
Милош Билбија 1948 -2010, археолог
Во Измир претставена традиционалната македонска музика