Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.03.2012, 16:29

Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров

Големиот муфтија на Саудиска Арабија бара да се урнат христијанските храмови

Големиот муфтија на Саудиска Арабија изјави дека сите цркви на Арапскиот Полуостров треба да се урнат. Неговата изјава предизвика бес меѓу христијаните низ Блискиот Исток.

Големиот муфтија шеикот Абдул Азиз бин Абдула ја даде контроверзната изјава како одговор на прашањето на претставник на кувајтски невладини здруженија. Кувајтски парламентарец во февруари побара забрана за изградба на нови цркви, но до сега не доби поддршка од мнозинството застапници за тој предлог. Невладината организација Друштво за оживување на исламското наследство го праша големиот муфтија што велат исламските закони по тоа прашање.

Големиот муфтија, кој е највисок функционер на исламската религија во Саудиска Арабија, го цитираше пророкот Мухамед во делот дека на Арапскиот Полуостров може да постои само една религија. Потоа дојде до заклучок дека е важно за Кувајт, кој е дел од Арапскиот Полуостров, да ги уништи сите црк��и на своја територија, пишува РТ.

Кувајтскиот застапник Осама ал-Мунавар на „Твитер“ во февруари напиша дека планира да предложи закон според кој би се урнале сите цркви во државата. Но, подоцна се откажа од таквиот радикален предлог, и кажа дека постојните цркви може да останат, но дека треба да се забрани изградба на сите свети објекти, освен оние муслиманските.

Друг застапник го поддржа и го изнесе аргумент дека во Кувајт има премногу цркви во однос на бројот на христијани. Во Саудиска Арабија сите религии освен исламот се забранети и не постојат цркви, иако на малото малцинство христијани теоретски им е дозволено дејствување и практикување на религијата во својот дом. (Индекс.хр)


Статијата е прочитана 3565 пати.

Испрати коментарАктивирање на кината во 14 центри за култура низ Македонија
Жирито за наградата „Штајгер“ се предомисли да му ја додели на Ердоган
„Carrefour”, „Zara”, „Cineplexx” и нови работни места во Skopje City Мall
„Carrefour”, „Zara”, „Cineplexx” и нови работни места во Skopje City Мall
Македонија и Кувајт потпишаа договор за избегнување на двојното оданочување
УБС
Ново обвинение за „Метастаза“
Симната тајната од документите за Сопот
Ограбена обложувачница во Пробиштип
„Епл“ по 17 години ќе исплати дивиденда
Ограбена куќата на Вилма Трајковска
Петмина повредени во три нови инциденти
Цути трговијата со оружје во светот
Ќе се градат нови 21 мала хидроцентрала
Интерес од турски компании за инвестиции во Македонија
Три жртви во напад на еврејско училиште во Тулуз
Министерот Попоски во работна посета на Германија
Оставка на грчкиот министер за финансии Венизелос
Иванов му го честита изборот на новиот претседател на Германија, Гаук
Мит Ромни победи убедливо во Порторико
Еден загинат при несреќа во рудник во Србија
Груевски
Стартува наградната игра на „Утрински“, „Дневник“ и „Вест“
Пронајден женски труп во Долно Лисиче
Петмина повредени при изградба на „Сити мол“
Српскиот убиец возел такси низ Охрид
Скопјанец крадел охридски бисери
Стартува наградната игра на "Утрински", "Дневник" и "Вест"
Најбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Пораст на проституцијата во Атина
Маскирани лица нападнале старец во неговата куќа во штипското село Драгоево
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен дворkris, 16.03.2012 20:03:51
Важи муфтијо...... ама и сите џамии во Европа.........
aleks, 17.03.2012 04:12:52
ovie sami si baraat raketi od SAD i izrael posle da ne vikaat deka amerikancite bile okupatori.
Nikogo, 17.03.2012 06:56:17
Pocituvana Redaksija, zosto izjavite nesto koga ne e istina i prosirite omraza izmedju ludjeto? Kako prvo vo nitu edna druga novina von Evropa nema tako nestato napisano i vtoro vo sekoja religija ima takvih budala. Se nadevam deka ke go izjavite ovaj komentar
mkd, 17.03.2012 07:58:11
Sto ti e demokratija na Bliskiot istok.Unisti se sto e Hristijansko. Akcija reakcija ke znaci urivanje na site dzamii vo Evropa i sekade kade sto e mozno.
bg, 17.03.2012 09:16:50
Ova se vika arabska tolerantnost
Kolevka na islamskiot fundamentalizam iradikalizam., 17.03.2012 10:17:12
Sausiska Arabija e kolevka i tatkovina na najagresivniot i radikalen islam . Vprocem i Abd al Vahab, osnovacot na radikalniot vahabizam koj denes se praktikuva vo Saud. Arabija bil roden vo istata kralevina. Saudiska Arabija e izvoznik i producent i finansiski pomagac na medjunarodniot islamski terorizam.Poveceto od ucesnicite na teroriostickiot napad od 11 septemvri , pa i samiot inspirator Osma bin Laden poteknuvaat od Saudiska Arabija. No nea SAD ne ja cepka , bidejci ima interes tamu , a kralskoto semejstvo na Saudiska Arabija im e blisko na SAD i SAD crpi ogromna korist od saudiskata nafta.
Tina, 17.03.2012 11:01:39
Toj Mufija se napil malce i sega crkvite mu precat. Crkvite se kamen i zemja, nekolku crepovi i tuli. Kristijanstvoto ne e vo crkva tuku vo srceto na ljuge koji go pocituvat Isusovoto filozofsko ucenje, negoviot zivot od malecok do smrtta bese za osvetluvanje na ljudskoit razum. Islam izrasna bas od takvi vo istorijata koji ziveale pred Generalot Muhamed, koj gi soedini ljugeto koji sekogas bea vo vojna eden so drug. Gi spoil pleminjata so filozofiji na Mozes, Isus, Buda i koj drugi. Toj bil ucen covek, i ako sega e so nas, ke bide razocaren sto Islamot napravi so ljugeto i nijniot zivot. Toj sto se moli na kolena ne go podrzuva ucenjeto na Muhamed. Do koga ke se molime na vlastodrzcite. Molitva ne e razum, e pokor. Zosto Islam strahuva od opozicijata? Koga od istite e stvoren? Ako e taka, i site se slozuvat, togiska da si gi docekat svoite vernici, koji ke si dojdat doma, utre,? neli toa go saka Islamot?
Silvester, Sidnej, 17.03.2012 11:14:07
Aaa, Kris ne moze taka....djamii ke se gradat uste poveke ne samo vo Evropa, tuku vo celiot svet. A crkvite ke se rusat. Pa vo toa e nasata strategija. Nie da vladeeme so svetot. Taka rekol prorokot Mohamad.
фундаменталист, 17.03.2012 17:44:14
Еден муфтија,со еден збор и испревртената приказна доволен беше за лавина со коментари кои се ништо повеќе понесмасни од изјавата на муфтијава.Европа Крис веќе јасно ја дефинира како христијанска,а пак Силвестер иронично во името на месечината меѓу редови си го покажува својот уплав.Сето зло следи одкако тајните на својата душа,своите стравови преку гласното размислување му ги ставиш пред носот на твојот замислен непријател.И така,денес,преку фикцијата,трансформирана во негативен набој предизвикува празнење кое знае на моменти да растресе многу на земјата.Целата земја е Господова,и никој нема право да ја колчи и кажува каде ќе има џамии а каде цркви.Примарно е врувањето.А дали го имаме.Кабак, Крис и слични на нив треба некое време да посетуваат курс за верувањето.Какви неиздржани компарации,и изнесување на исто такви закани.Ако е така, aleks,внимавај да не случајно некоја петарда неконтролирано ти одлета кај старата автобуска.Толку фали,по твојата логика.
Gjorgji, 17.03.2012 19:03:23
Vazi,vie vladejete so svetot a Hristijanite po Bozja Milost so Nebesata. Zemete si go svetot zaedno so negoviot stecaen upravnik.
abdula-turk, 17.03.2012 22:36:41
Islamot kako posledna religija koja dovaga vo svetot vo sredinata na sestiot i pocetokot na sedmiot vek so Muhamed. Muhamed e ideolog za pravda,razvoj i se sto e pozitivno za covecanstvoto gi priznava site predthodni religii i site dojdeni pred nego religii vo coveckata istorija.Kuvajt,saudiska arabija i uste nekolku arapski zemji koi se marioneti na AMERIKA.Vo nikoj slucaj ne mozam da svatam deka moze nekoj ne zdrav covek taka da se ponasa.religijata e vo dusata na covekot (bilo toa da e pripadmik na hristijanskata ili na islamskata religija).Mozes da gi urnes site crkvi ili site camii no ubeduvanjeto i veruvanjeto na e vo srceto i dusata na covekot,bidejki site religii na zemjinata topka 80,90% se vo osnovata isti.Ne znam od kade novinarot na Utrinski Vesnik tokmu vo momentot dosol do edna takva novinska informacija? koga vo RM-se slucuvaat incidenti ,tepackite po aftobusite vo glavniot grad na RM.Skopje.
napalm, 18.03.2012 13:26:09
aj jaj aj silvester! ne e vazno koj ke vladee so svetot no vazno e kako ke vladee so svetot rekol jesus.
risjanin, 18.03.2012 19:29:33
ako e taka toj li ,,muftija,, kako i da e sto ne naredit vo protiv vrednost da site gamii od Amerika,Kanada juzna amerika,Francija,Germanija Spanija,Holandija,Belkija,Svedskai mnogu,mnogu ,mnogu,Premnogu,mozda i na Antartikot....drzavi da gi urnat ili pretvorat vo Nokni klubovi!!!!!!.Naka ednas i zasekogas zavrsi ova LUDILO.Pred Gospoda site sme isti:beli,crni zolti ili rozevi.Gospod da ve Blagoslovi.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Вторник
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 7°C

Среда
Ведро
Макс: 22°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |