Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Новинарите реагираат на измените на Законот за радиодифузија

18.07.2011, 15:18

Здружението на новинарите на Македонија, Македонскиот институт за медиуми и Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници денеска изразија загриженост за предложените измени на Законот за радиодифузна дејност со кој се предлага зголемување на бројот на членови на Советот за радиодифузија .

Тие сметаат дека промената на законот по брза постапка без притоа да се вклучат медиумите, експертите и релевантните организации, дополнително ја комплицира ситуацијата со медиумите. Од здруженијата велат дека побарлае измените да бидат повлечени и за нив да се дебатира.

Од трите организации велат дека писмено ќе се обратат до сите странски релевантни институции во врска со измените на Законот со кои не се согласуваат. Измените на Законот за радиодифузна дејност со кои се предвидува да се зголеми регулаторното тело од 9 на 15 члена се на дневен ред на денешната седница на Собранието.


#
Статијата е прочитана 182 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Насловна
10 прашања
Цвета бизнисот во улицата на црвените фенери
Хилари Клинтон во Атина
Од уметност можеш секаде да живееш
Добро се снајде во лезбиска улога
Колапс на совеста
Владата ќе се бира на 27. јули
Добрата тетка ќе биде супер мајка
Квазипатриотите во акција
Скара, најомилена машка релаксација
Европа без Турција
Дамовски сведочеше во процесот за обвинетите од „Перо Наков“
Живкица Каленикова - радио и ТВ-водителка
Поскапуваат бензините и дизелот
Државата ќе заплени стан од најблиските на Даравелски
На прагот сме на нова финансиска криза
Карикатура
Сити го продаде Тевез за 45 милиони евра
Изгласани измените на Законот за знамиња
Избрани 12 судии и еден претседател на суд
Меркел - Еврото не е во опасност
Онлајн вести

"""