Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Живот

Болестите се читаат на лицето

Ако се сомневате дека вашето здравје не е во најдобар ред, доволно е да се погледате во огледало и да видите што се случува во вашиот организам

Доволно е само еден поглед на лицето во огледало и да знаете какво здравје имате, тврдат експертите. Ако се сомневате дека вашето здравје не е во најдобар ред, понекогаш сосема е доволно и малку потемелно да се погледате во огледало за да видите што се случува во вашиот организам. Експертите тврдат дека неколку заболувања можат да се откријат едноставно со погледот во огледалото.


ОЧИ

Виснати капаци можат да упатуваат на мозочен удар и во ретки случаеви рак на белите дробови.

Црвенилото во очите најчесто е безопасно. Сепак, ако забележите дека белките се често црвени, тоа може да биде поврзано со зголемен крвен притисок или висока температура. Црвенилото во очите може да биде последица на воспаление на рожницата на окото или алергиски конјуктивитис.

Треперење на окото се јавува поради зголемен стрес. Доколку таа состојба трае подолго од седум дена, може да укажува на му��типлекс склероза.

Белиот прстен околу шареницата може да биде знак на зголемен холестерол. Освен тоа, на рабовите на капаците или на кожата околу очите можат да се појават мали бели точки, кои се наслојки на холестеролот.

Белите капаци се знак на анемија. Недостатокот на железо може да се уочи и во ушната шуплина и на образите. Симптоми на анемија се слабост, несвестица и чувство на ладовина, а се открива едноставно со анализа на крвна слика.КОЖА

Црвенило на лицето може да укаже на срцеви заболувања, лупус или менопауза, ако е во прашање жена.

Отечено лице може да биде знак на ослабена работа на штитната жлезда, а ако работи побавно, метаболизмот се забавува. Тоа може да доведе до зголемување на телесната тежина, вклучувајќи го и лицето.

Болна и сува кожа, која тера на чешање, обично е симптом на егзема. Меѓутоа, и одредени лекови можат да предизвикаат чешање и чувство на непријатност на кожата.УСНИ

Суви, испукани и болни усни можат да значат дека ви недостасува железо во крвта. Друга можна причина на овие симптоми е дијабетис, што е проследен со жед, замор и често одењето во тоалет.НОС

Тврдата кожа околу носот може да упати на хронично заболување, кое се јавува поради затнување на крвните жили на лицето. Носот тогаш станува отечен. Лекарите советуваат избегнување на сонце, консумирање зачинета храна и алкохол и изложување на сонце.УШИ

Тумор - бениген или малиген - на надворешен слушен канал или во внатрешноста на увото може да предизвика увото да го промени обликот. Рагби-играчите и боксерите се најдобри примери за тоа.


#
Статијата е прочитана 3045 пати.

Испрати коментар

Од: mirce
Датум: 11.07.2011 09:52:50
liceto na covekot ja odrazuva psihomotornata sostojba na organizmot. Izrazot na liceto go odreduva tonusot na mimi~nite muskulni komleksi. Tie mo`at da bidat vo sostojba na normotonus ili vo sostojba zgolemen tonus ili hiper tonus. Zgolemeniot tonus na muskulnite komleksi go odreduva izrazot na liceto ozna~uva i prestavuva neefektivna rabota, koja go iscrpuva organizmot i e indikator za mentalna i telesna napnatost vo organizmot. Palijativnite tolkuvanja na izrazot na liceto, nemaat prakti~na vrednost, no edinstveno se prifateni od prakti~nata medicina.

Најди! во Утрински
Насловна
Македонија се договара со Албанија, Црна Гора и со Косово
Алонсо најдобар во Силверстоун
Тиквешко Езеро спас од пеколните горештини
Валентина Каранфилова-Стевановска, авторка на „Воинот на коњ“
Посебна телефонска линија за пасоши за иселениците
Последен одмор во двојка
Политичари без одмор?
Слепите ќе прогледаат со високотехнолошки очила
Груевски не сака да преговара
Да го заштитиме „Охридско лето“ од контаминација
Рамковски се изјасни за невин
Мизерни медиуми
Анова и Трпковски на местото на Груевски и Трајковски
Технологија и нееднаквост
Присилна наплата на радиодифузната такса
Триумф за „Панкот не е мртов“ во Карлови Вари
Нов вид бактерија гонореја отпорна на антибиотици
Штип бара партнер за бањата Кежовица
Осуммина загинати во сообраќајка во Грција
Таблоидот си објави посмртница
Чаирчанец ја убил сопругата со сигнален пиштол
Карикатура
Онлајн вести

"""