Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.01.2012, 11:09
Во Струга засилено присуство на полицијатаСтруга - По тензиите кои изминативе денови ја вознемирија струшката, но и македонската јавност денеска во Струга е мирно, мегутоа се забележливи зајакнато присуството на полицијата и раздвиженоста полициските возила.

Како реакција на маските од Вевчанскиот василичарски карневал од 19 јануари, што во Исламската верска заедница ги прочитаа како навреда и исмејување на Куранот, дојде до неколку собирања и отворени провокации. На двапати беше палено и македонското државно знаме.

Најновата провокација е од доцна синоќа, кога непознати сторители испишале погрдни графити на ѕидот на црквата „Св. Никола“, во струшкото село Октиси. На ѕидот на црквата, како и на бетонскиот надворешен ѕид со спреј било напишано „Каури, за вас само смрт“. Поретпаролот на СВР од Охрид стефан Димоски, утрово за "Утрински Весник" изјави дека на теренот се врши увид и најави дополнителни информации до крајот на денов.

Претходно, на собирот на граѓани од муслиманска вероисповед, што го организираа ИВЗ и струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, се извикуваа пароли, како „Долу каури“, „Умрете каури“, „Долу Вевчани“ и „Господ е со нас“.

Викендов, непознат сторител го оштети осветениот дрвен крст висок 4 метри во дворот на црквата „Св. Богородица“ во струшкото село Боровец, додека во селото Лабуништа беа скршени шест двокрилни прозорци на приватната поликлиника „Меникс“ (В.М)


Статијата е прочитана 3257 пати.

Испрати коментарПремиерот Груевски и владиниот тим на бизнис форум во Бурса
Сообраќајот отежнат, забрани за товарни возила на повеќе правци
Принцот Мајкл најави нови британски инвестиции
Тупурковски ослободен од обвинението за тајванските кредити
Смирување на тензиите и враќање на соживотот
Оштетен џипот на градоначалникот на Кавадарци
Кољо Американецот ги призна измамите со кредити
Тодоров - Пристапот до здравствената установа да биде еднаков за сите граѓани
Жбогар специјален претставник на ЕУ во Приштина
Петстотини нови паркинг места во Капиштец
Додик - РС не отфрлува дејтонска конструкција на БиХ
Додовски објави згаснување на ВМРО-НП, членството се враќа во ДПМНЕ
Бејта - Градоначалникот на Вевчани виновен за тензиите
Македонија мост за турските компании кон Европа
Од студот во Украина досега починаа 43 лица
Нафтата под 99 долари, се зголемија резервите во САД
Холанд ја зацврстува предноста пред Саркози
Раководството и членовите на ВМРО-Народна се враќаат во ВМРО-ДПМНЕ
Нетанјаху победи на партиските избори
Премиерот Груевски се сретна со македонските иселеници во Измир
Почина новинарката на „Дневник“ Натали Сотировска
Селаните го спасија од пожар манастирот во Мала Речица
Попоски во Вашингтон по поддршка за членство во НАТО
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги осудуваат случувањата во Струга
Попоски во Вашингтон ќе побара Македонија да биде примена во НАТО
Македонец во Чешка уапсен поради дрога
Словачки пратеници голи против пратеничкиот имунитет
Прегазен пешак на патот Тетово - Јажинце
И виното на „Тиквеш“ патува за Британија
Зафировска - Судскиот совет постапува по наводите на адвокатите во „Пајажина“
По синоќешниот инцидент во Лабуништа е мирно, но напнато
Поглаварите на МПЦ и на ИВЗ на средба кај Иванов
Централна тема интеграцијата на Македонија во НАТО
Фонтаните во Вардар ќе прскаат од 1 април
Потпишан договор за ветерните електрани во Богданци
Италијанските пратеници си ги намалија платите за 1.300 евра
Милановиќ - Хрватска ќе ги поддржи соседите на патот кон ЕУ
Смирете ги меѓуетничките страсти, повикаа странците
Заеднички софтвер за систем-операторите од 15 држави во ЈИЕ
И натаму владее студениот бран на Балканот
Членките на ЕУ постигнаа договор за фискалниот пакт
Унгарскиот „Малев“ без пари, Владата вети помош
Изгаснат пожарот во Лабуништa, црквата не е изгорена
Груевски во Анкара на бизнис средба со Ердоган
Бесими - Од прием на Македонија во НАТО би профитирале сите
Запалена црквата во струшкото село Лабуништа
Груевски - Турција e важен трговски партнер на Македонија
ИВЗ - Исламофобијата е комбинирана со владина пропаганда
Дизелот поевтинува за два денара, бензинот поскап за 0,5 денари
Џафери - Ќе ги преземеме сите мерки за смирување на страстите во Струга
Ракометарите одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“
Ограбени две спортски обложувалници
Саркози ќе го зголемува ДДВ-то на 21,1 отсто
Ја убиле зашто три пати родила женско
Пасати и лада нива за градската администрација
Британски „Дејли Мејл“ најпопуларно интернет издание
Шешељ од Хашкиот трибунал бара отштета од два милиони евра
Лани во Албанија извршени 124 убиства
Претседателот Иванов ќе ги одликува ракометарите со „Медал за заслуги“
Британски банкар се откажа од добивката од приближно милион фунти
Кастро - Повеќепартискиот систем е опасност за независноста на Куба
Пронајдена 17-та жртва на бродоломот на „Конкордија“
Погрдни графити испишани на црквата Св. Никола во Октиси
Владата во офанзива по турски инвестицииTina, 30.01.2012 11:49:43
Struga. Makedoncko nasledstvo, poznato po cela Evropa, ako ne i ponatamo. bez Makedoncite, Struga nema da postoi, pa to toj pat, im pozeluvam na site , snaga vo idnite potegi na stabilnosta vo toj ubav poetski grad. Do sega Makedoncite sekogas bea so pozitivno cekorenje. Da ne im davate snaga na kriminal. So mnogu paznja vo vesnici, tie se povezuvat, i komunikirat eden so drug. Me interesira kolku ima poeti i pisateli od Struga? Pocit na site.
м и л ч о, 30.01.2012 12:00:16
toa se pravi zatoa sto covekot koi go zapali znameto makeodnsko go zatvorija ,,aj da vidime sega do kade ke odat rabotite po mene ke se oslovodi coveko sto go zapali znameto da se izbalansira zaklucok brakata si pravat sto sakat dodeka mk ne se r a s c e p i
muro, 30.01.2012 13:06:57
ovie nese vernici tuku se izrodi samo za provukacija treba da se stavi kraj.
Струмица, 30.01.2012 13:54:12
Лоша,лоша.лоша политика!!! Се бориме за ЕГЕЈОТ го губиме ВАРДАРОТ!!! Турција едно време се населувала во други земји а почнала да ја губи матичната држава,.Додеа биле на походи низ други места ,во Турција тихо се населувале Курдите ! И таман да останат народ без држава се случува младотурската револуција на чело со Ататурк, заедно со истомислениците да ја спасат Турција,.Зошто нашите политичари не ја проучат историјата како се губи држава.И зошто им е поважно краденјето отколку да влезат во историјата со златни букви,зошто не одат по патеките на Гоце,Јане,Ченто,итн.Дали има поголемо богатство од тоа за еден човек?????
made_italy, 30.01.2012 14:19:09
CAO!TOA STO SE SLUCILO VO VEVCANI I PO MOE E NEGATIVNO.I JAS SUM OD MUSLIMANSKA VEROISPOVEST.A SEGA ZBOR-DVA ZA LABUNISTANI,POSTO GI POZNAVAM DOBRO:ZOSTO TOLKU NISKO PAGATE DA SEKOJ SI IGRAT SO VAS A NALMNOGU ALBANSKATA NAZIONALNOST,VIE MISLITE DEKA ALBANCITE VAS VE SAKAT,SAMO STE POENI ZA NIV...ABE ZA DZABE NEVE VIKAAT LIVAGE LABUNISKI.....CAO
avdi, 30.01.2012 14:47:47
--policija vo struga..dobro je ali trebase iste porano.da vi recam nesto,taja struga je lepi gradic.tuka imat 3 naciji.se tri se ----ja pa ja--citam kakvi problemi se prajt vo struska opstina.za toj narod nee iste vreme ,za golema demokracija.demokracija jee,od ponedelak do petok radno vreme.sabota i nedela odmaraj..jedi pij kockajse.muabet ,pa sko se moj i drapajse.---ppolicija da sepojaca i kontrola .da vidi narod deka imat policija.a 50 posto ja go krivim narodot.
Македон - Струга, 30.01.2012 14:58:29
Се работи за многу посериозен проблем и мотивите за ваквото однесување на дел од муслиманската популација во Струга и струшко се од политички карактер. Идејата на Рамиз Мерко е да ги обедини сите муслимани во пресрет на локалните избори 2013 год зошто знае дека овој пат нема да може да полни кутии т.е мора да добие што повеќе од гласачкото тело на Фијат Цаноски од Македонците муслимани.
Rikavel, 30.01.2012 15:07:05
Lazete vo Labunista ne bea iskrseni prozorci na poliklinikata MENIKS tuku na vevcanskata ambulanta...
labunista, 30.01.2012 17:53:58
abe ova je maslo od gradonacalnikot merko ote mu se blizi krajot pa sega negovite jataci pravat belji po selata,abe gruje se fati vo ortaklok so aramiji pa sega ce igra kako sto mu svirat.
Danilo, 30.01.2012 18:56:27
...ova ne e edinstveniot i prviot karn vo Makedonija. Prv pat li se sluchuva vakvo nesto. Sudejki spored reakcijata-prv pat. Ako nekoj ne razmisluval deka cuvstvoto na islamskite vernici kje bide povredeno...I toa moze da se prifati...Ama so dlaboko izvinuvanje na celokupnata javnost. Koga rabotite odat do tamu i vladata treba da prevzeme nesto: ograduvanje, smiruvanje na tenziite... Zosto go nema toa? Se sramam od moite prijateli so islamska veroispovest, a vie kako sakate...
aleks, 30.01.2012 19:16:54
za ova treba buckovski da odgovara so teritorialnata podelba.
riste nikolov, 30.01.2012 20:54:59
bog da vie na pompch
daskal, 30.01.2012 21:05:47
prikaznava so struga e klasicna politicka manipolacija na albanskiot politicki blok. koga imate problemi ili kriza povodot lesno moze da se najde, no sustinata ne e vo nego tuku vo pricinata. vo celata prikazna treba da se odbelezat nekolku momenti: 1. povodot e lociran vo karnot vo vevcani, no istiot e instrumentaliziran nekolku nedeli od nastanite 2. vo osnova problemot e vo sudirot na makedonskiot i albanskiot nacionalizam, no na istiot od strana na albanskite politicki faktori se dava verski karakter za da se manipuliraat makedoncite muslimani i turcite, 3. vistinskiot problem ne e vevcani tuku elektriziranjeto na nacionalnite strasti pottiknato od rakometnite uspesi (da potsetam dobar del od reprezentacijata e od struga), 4. mozeme da ocekuvame kontinuirana kampanja na religiska osnova od albanskite partii, so cel da ja amortiziraat sostojbata od vleguvanjeto i zaciluvanjeto na politickata scena na turskiot faktor, koj gi zagrozuva tokmu nivnite interesi

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -3°C

Снег

Четврток
Снег
Макс: -1°C, Мин: -6°C

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 4°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |