Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
18.09.2012, 15:10
Македонија пак ќе падне на листата на ФИФАПо поразот во Загреб и ремито во Глазгов, во октомври се очекува пласман на 103. место

Македонската репрезентација на следната ФИФА ранкинг-листа, која официјално треба да биде објавена на 3 октомври, ќе назадува за шест позиции повторно враќајќи се под 100. позиција меѓу најдобрите светски селекции.

По поразот од Хрватска и ремито со Шкотска на стартот од квалификациите за СП 2014 нашиот национален тим во октомври, според пресметките, треба да биде на 103. место на листата и натаму убедливо најслабо рангирана репрезентација во нашата квалификациска група.

Хрватите ќе назадуваат за две позиции, додека сериозен напредок од десет, односно девет места ги очекува Белгија и Србија, кои во октомври ќе бидат на 30., односно 33. место. Шкотска и Велс, пак, по слабиот старт ќе назадуваат за девет, односно 12 позиции.

На врвот без промени е Шпанија пред Германија, додека сега Португалија треба да се пробие на третата позиција. Аргентина ќе напредува за три места, сместувајќи се на четвртата позиција. Најголем напредок од цели 13 места и пробив во топ 10 ќе има за Колумбија.

Очекувана листа на ФИФА за октомври: Шпанија 1611 (0), Германија 1459 (0), Португалија 1259 (+1), Аргентина 1208 (+3), Англија 1196 (-2), Холандија 1141 (+2), Уругвај 1140 (-2), Италија 1106 (-2), Колумбија 1102 (+13), Грција 1029 (+1) итн.
Статијата е прочитана 505 пати.

Испрати коментарВардар со двајца голмани на теренот против Еуромилк!
Европскиот првак пресилен за вардарки
Лацио го чека пекол на „Вајт харт лејн“
Јуве го запре Челзи, Меси ја спаси Барса
Швајцарија - Чешка на стартот на Дејвис куп 2013
Адамс го доби златото од Лондон
Венус ќе дебитира на Хопман куп
Челзи ја почнува одбраната на европската круна
Роналдо ги воскресна „кралевите“
Металург избрка пет фудбалери среде сезона
Честитка за Пандев и од Мурињо
Сити по круната на „кралевите“
Еден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |