Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

„Тајмс“: Итен прием на Македонија во НАТО

Лондон - Брз влез на Македонија во НАТО доколку американскиот претседател Барак Обама одлучи стабилизацијата на Балканот да ја стави повисоко меѓу приоритетите во својата агенда, пишува „Тајмс“. Анализирајќи ја иднината на НАТО и поделеноста внатре, весникот наведува дека тоа во голема мера ќе зависи од претседателот Обама. „Тајмс“ пишува за итен прием на Македонија и ставање крај на грчко-турските недоразбирања за Кипар ако претседателот на САД се фокусира на стабилноста на ��алканот. Алијансата е поделена меѓу оние посветени на политиката на отворени врати, предводени од Вашингтон и новите членки Полска, Чешка, и балтичките земји, кои се загрижени поради Русија по војната во Грузија и сакаат НАТО да се фокусира на традиционалната улога - одбрана на територија. Исто како во времето на Студената војна, пишува во колумна уредникот за одбрана на Тајмс, Мајкл Еванс. (Макфакс)


Статијата е прочитана 307 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
Корекции во Законот за помилување
Груевски не верувал во она што го кажа Станишев
СДСМ- Зошто Груевски го премолче Станишев?
Груевски подели новогодишни пакетчиња во Домот „11 Октомври“