Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.04.2012, 17:44

Магични печурки на македонско мени

Кутиите со халуциногената дрога се откриени на царина откако скопјанец дошол да ја подигне пратката од Белгија

Горан АдамовскиСкопјанец е приведен откако преку пошта од Белгија му стигнале познатите магични печурки, кои важат за халуциногена дрога. Скопјанецот и неговата девојка пред извесен период биле на туристичка тура во Холандија и во Белгија. Таму се запознале со луѓе кои им ветиле дека редовно преку авион ќе им испраќаат од печурките, како и семки од марихуана. Пред неколку дена пратката стигнала во Скопје. Цариниците се посомневале што има во неа. Забележале една проѕирна кесичка со семки од канабис, како и две кутии со магичните печурки. Завчера попладне, скопјанецот дошол да ја подигне пратката, по што бил приведен од полицијата.

Халуциногените печурки со години назад се присутни во земјава, а невладини организации укажуваа дека се' поприсутни се во училиштата и меѓу средношколците. Станува збор за вид на печурки кои содржат псилобицин, широко распространета и евтина дрога. Во зависност од методот на подготвување, такви печурки предизвикуваат халуциноген ефект по 20 до 45 минути, а „хај“ состојбата трае и до девет часа.

„Најпрво ти се крева адреналинот, весел си, поподвижен и добиваш сила. Потоа почнуваш да халуцинираш, слушаш гласови, гледаш духови, чудно ти е се'. Се губиш, се наоѓаш во некој свој свет, тешко зборуваш, се движиш без компас. На крајот, заспиваш во длабок сон“, објаснува поранешен зависник од дрога.

При користењето на овие дроги, се забранува консумирање алкохол, бидејќи оваа комбинација може да предизвика труење или многу силна халуцинација од која може да се имаат ментални последици. Исто така, се препорачува во никој случај да не се вози, бидејќи консументите губат допир со реалноста.

Магичните печурки се сушат и се јадат или се варат во чај. Тие се барана стока и на македонското мени.

„Може да се најдат и кај нас, ама не секаде. Тие претежно се употребуваат во земјите од Западна Европа“, укажуваат познавачите.

Тие објаснуваат дека дел од печурките може да се најдат по ливадите и парковите, само треба да се препознаат. Притоа треба да се биде многу внимателен за да не се наберат смртоносни печурки.

„Една доза од грам или грам и пол, во Скопје може да се набави за 10-15 евра“, тврдат нашите соговорници.

На европските пазари, претежно во Холандија, има околу 25 видови на печурки со халуциногено дејство. Сепак, пред неколку години, тамошните власти предложија забрана на халуциногените магични печурки, чија продажба е легална во специјализираните продавници. Иницијативата следуваше по низа несреќни случаи. Тинејџерка скокна од мост во Амстердам, турист од Исланд се фрлил од балкон, а Данец возел автомобил неконтролирано меѓу шатори во камп.


Статијата е прочитана 4748 пати.

Испрати коментарРазрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениDo koga vaka duri se mozi, 03.04.2012 20:27:52
Droga e droga isto kako alkoholot i komunizmot neizleciv............
Balkan kan..., 04.04.2012 00:44:29
Ete od kaj bila idejata so pecurkite vo filmot so Baba Zumbula- Balkan Kan!
Djomba, 04.04.2012 00:51:40
Pa so? Trojca isioti napravile nekoja glupost i sega pecurkive ne cinele. A kolku luge super si pominale (vklucuvajki me i mene), toa nema vrska? Ako pocnam da brojam kolku luge napravile mnogu pogolemi belji pod dejstvo na alkohol mislam deka ke izbrojam poveke od 3. Mislam deka e prilicno neobjektivno da se istaknuvaat vakvi vesti i da se vospostavuvaat zakoni okolu sto jas toa konzumiram. Moe telo, moj zivot, zemam so sakam i koga sakam. Deckoto da se oslobodi i marihuanata i pecurkite da se legaliziraat. Pritoa, pecurkite vo Holandija ne se zabraneti tuku samo suvite pecurki se zabraneti koi imaat poveke Psilocibin. Vo Holandija moze slobodno da kupis i konzumiras Marihuana i pecurki a imaat NAJNISKA stapka na narkozavisnici.
zivko, 04.04.2012 07:53:47
Ve molam trgnete ja slikata, da ne napravite uste poloso.Na slikata e pecurka od rodot amaniti,konkretno muhara - smrtno opasna pecurka !!! A pecurkata za koja zboruvate e od rodot gnojisarki, I od ovoj rod ima dosta otrovni pecurki.
Вербален Командос, 04.04.2012 08:20:31
Изгледа дека розовите наочари кои ги добиле од ДПМНЕ повеќе не им дејствувале.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Делумно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |