Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Коментари
25.04.2012, 15:40

Мислења

Новиот бран

Петар Арсовски

Новиот бран не го решава основниот проблем бидејќи не интервенира во политики��е, туку само во нивната имплементација

Таканаречениот „нов бран“, проект на ВМРО-ДПМНЕ, претставува еден исклучително интересен проект од областа на политичкиот маркетинг, кој заслужува одделна анализа и внимание. Прво, ако се суди по вниманието кое му се посветува од страна на власта, како и од провладините медиуми, може со сигурност да се заклучи дека тој претставува клучен маркетиншки проект на власта во пресрет на локалните избори.

Партијата на власт, очигледно, околу тој проект спроведува една интензивна пи-ар кампања, со одделни интервјуа, најави, изјави и активен притисок за држење на темата активна во медиумите. Дополнително, самиот проект е замислен како досега најголемо проветрување на владејачката структура од нивното ребрендирање во 2006 година. На крајот, зависно од тоа колку ќе биде успешен, тој проект може да се покаже како гума за спасување или пранги на нозете за власта.

Основното прашање при првичната анализа на проектот е: зошто толку театар? Зошто толку медиумско внимание и политичка важност му се придава на проект кој во својата суштина би требало да претставува една нормална, редовна пракса на секој меритократен режим. Или со други зборови, ако некои од функционерите на власта не работеле како што треба, на нивното водство или претпоставени им е редовен опис на работното место да ги евалуираат и, по потреба, да ги сменат. Значи, останува прашањето зошто власта толку се рекламира дека го прави она што и' е работа? Одговорот е малку покомплексен, но се надевам видлив.

Во основа, секоја потреба на граѓаните за промена на власта доаѓа од социолошкиот инстинкт на масите за промена на елитите. Секое општество, доколку доволно долго остане без промена на елитите, создава природна бариера меѓу општествените слоеви: оние кои се горе си ја штитат позицијата и остануваат горе, оние кои се долу никако не можат да напредуваат нагоре. Со други зборови, богатите остануваат богати, а сиромашните остануваат сиромашни. Така, аспиративната потреба за социјален напредок со текот на времето кај пониските слоеви (или во случајов, оние кои не се во структурите на власта) создава силна инстинктивна потреба за „замешување на чорбата“, за прераспределба на општествените ресурси и моќ, која се реализира преку револуција, или преку движење за промена на власта кај демократските општества.

Во Македонија течат истите процеси. Ние не сме општество во кое цветаат рози, напротив. Економската положба е тешка, животниот стандард опаѓа, блокирани сме во евроатлантските аспирации, општеството не гледа визија за иднината, а власта е фиксирана кај ВМРО-ДПМНЕ веќе шеста година. Тоа создава незадоволство по две основи: (1) кај електоратот, незадоволство од недостигот од подобрување на квалитетот на животот; (2) кај структурите во партијата на власт, незадоволство од фактот што моќта и ресурсите се концентрирани кај исти луѓе, додека другите партиски членови чувствуваат како тие да не се доволно блиску до „грнето со медот“.

Овие процеси, и внатре и надвор, ако се остават самите да течат, неминовно водат до потреба за смена на елитите (читај власта). Затоа, основната цел на проектот „нов бран“ е тие да ги пресретне, да наметне супститут за оваа очигледна потреба, супститут за потребата за смена на власта. Со други зборови, како што пишува „Вечер“, власта се обидува да претстави дека „новиот бран“ значи нова власт, па затоа нема потреба од промени.

Со таквата стратегија ВМРО-ДПМНЕ се надева дека ќе го амортизира незадоволството кај електоратот преку понудени жртвени јагниња од сопствените редови, а кај сопствените симпатизери ќе го намали незадоволството со тоа што за нови луѓе ќе обезбеди полесен пристап до „грнето“. Ова е сериозен маркетиншки потег, еден од најголемите по последниот таков ребрендинг, кој тие го направија пред 2006 година, кога ја сменија партиската боја, раководството и голем дел од функционерите.

Но, иако навидум изгледа интересен и симпатичен, овој маркетиншки потег е полн со ризици. Прво, најголем противник на овој проект е реалноста во општеството. Токму реалноста, нискиот стандард, нивото на слобода и демократија, недостигот од напредок и слично, се главните причини за овој маневар на власта. Но, овој потег нема да ги смени тие параметри. Нема одеднаш по новиот бран да станеме богати, членки на ЕУ и НАТО, безбедни, со високо ниво на демократија и безбедност, средени меѓуетнички односи, и така натаму. Напротив, се' ќе остане исто, ништо нема да се смени. Така, ваквиот маркетиншки маневар е однапред осуден на најмногу транзиторен, минлив ефект, пред реалноста повторно неумоливо да создаде ново и посилно незадоволство и потреба за смена на елитите.

Од друга страна, внатре во структурите на власта, за некого да поставите на некое место, од истото место треба да отпуштите некој друг, така што овој проект може да остави исто онолку нови незадоволници колку што ќе произведе нови функционери.

На крајот, можеби скриен, но најголемиот проблем на „новиот бран“ е што тој во основа претставува интервенција во политичкиот менаџмент, наместо интервенција во политичкото водство. Разликата изгледа мала, но е суштинска. Политичкиот менаџмент се занимава со ефикасноста на спроведувањето на политиките, додека политичкото водство се занимава со нивна формулација. Со други зборови, вториот ешалон и надолу, односно менаџментот, се грижи за дали тоа „локомотивата“ има гориво, доволно смени на машиновозачи, подмачкани тркала и колку километри на час се поминуваат.

Првиот ешалон, водството, се занимава со правезот во кој таа локомотива ќе вози. По таа логика, без оглед на тоа колку пати ќе се прави ремонт на локомотивата, ако таа вози во погрешна насока, проблемот само се продлабочува. Ако ова го пренесеме во конкретната ситуација, станува очигледно дека новиот бран не го решава основниот проблем бидејќи не интервенира во политиките, туку само во нивната имплементација. Имајќи предвид дека незадоволството кај електоратот е генерирано токму од стратешките насоки и правец во кои се движи земјата: економски, меѓународни, меѓуетнички и слично, тешко е дека овој проект нешто суштински ќе смени во сликата на реалноста, па и во расположението на граѓаните.

Конечно, колку и да се менуваат спроведувачите, тоа не ја подобрува сликата ако тоа што го спроведуваат во основа е погрешно.

(Авторот е магистер по политичка комуникологија)

Наш став

Објавувањето колумни и мислења од надворешни автори е одраз на намерата на „Утрински весник“ да биде влијателен глас на заедницата. Но, напоменуваме дека не се согласуваме секогаш со ставовите што ги изнесуваат нашите колумнисти, особено кога станува збор за лични дисквалификации, етикетирања без основа и извртување на контексти со цел да се наштети на други личности од која било сфера. „Утрински“ се оградува од таквиот речник и конотации и ги смета за непримерни во јавната комуникација.


Статијата е прочитана 1812 пати.

Испрати коментарУрбанисти аматери
Уставните судии пред судот на јавноста
Кога врбата раѓа грозје
Писма - Новинарите треба да се лустрираатjovan, 26.04.2012 01:16:03
Ova veke preoga vo trcanje po fatamorgana. A i *branot* veke pocnavme da go gledame. Onie koj demek ne pokazale rezultati, ke bidat nagradeni so ambasadorsko mesto, a na nivno mesto ke dojdat nekoj novi, koj ke se pokazat uste ponesposobni, za da dobijat uste pogolema nagrada.(veke ovde toa stanuva pravilo) Eve i Filip Petrovski dobi nekoja nagrada, direktorsko mesto. Ke se iznagledame i iznaslusame koj se e sreken dobitnik. Na odgovornost, ili nedajboze da odgovara, nema da bide prozvan nikoj. Neznam samo kako ne im dosadi veke od glupiranja.
Istocna Makedonija, 26.04.2012 06:57:23
,,Noviot brannajaven kako okeanski,cunami, edvaj zapliskuva do kolena!
Ili vaka kazano, 26.04.2012 07:00:34
Ja gubime partijata sah, strategijata ni e super, figurite se krivi, osobeno piunite,
mark do patriotite, 26.04.2012 10:08:10
Pa neli imase eden bran medju niv bese i Pero e.... otide so amin na Grujo vo Kambera ne posramoti i sto sega nikomu nisto za onoj sirotiot Spasenovski ne mi se ni zbori dojdete vo Kicevo prasajte pa ke vdite taka i sega.Jas znam edno ako nekoj ne rabotel se menuva i kaznuva a ne se nagraduva po primerot na Knj..... ja unisti Rek stana minister pa sega sistematski go nisti zemjodelieto e toa ti se novi provereni ne kompromitirani kadri na PASTIROT i prerodbata.
ФЕЛИКС, 26.04.2012 10:18:21
За тоа ,,зошто толкав медиумски театар,, аналитичарот ќе ги праша медиумите.Токму медиумите ,,ја голтнаа удицата,, па така во зависност од партиската нивна ,,независност,, го коментираат овој потез.Па само денеска имате 2-3 написа во Утрински токму на оваа тема која ја опсервираат,,на нож,,.Никако да се свати да и негативното опсервирање е реклама да овој потез не доживее заборав.И второ зошто аналитичарот не прави аналитички паралели зошто едни кадровираат други опозициски зачаурени не го прават тоа.Па така аналитичарот треба да запраша ,,зошто опозицијата нема менаџмент и локомотива која ќе ги покрене работите од политичкото мртвило,,.Така се прават анализи непристрасни кога се споредуваат две политички нешта.Или можеби аналитичарот нема што да анализира кај оние кој ,,викендот на мртовци,,трае предолго.
baze, 26.04.2012 11:12:24
So ovoj bran gi spasuva ligeto koj proneverija mnogu pari za partijata.Cingovski odi za ambasador vo Jaonija a samiot ne znae kolku pronevera ima napraveno,i ovaa zalna direktorka da ne si u nejzina koza ne znae sto potpisuvala arno si rabotese vo T.Banka i mirna si bwse.No koga ke dojde denot za otcet e togas Grujo neka gi spasuva.
pameten, 26.04.2012 11:57:47
пријател: ВМРО е составено од пубертетлии ...Растени во беда и сиромаштија. во Македонија изолирана од сите благодети кои ги уживавме додека постоеше СФРЈ . Zalish za ubaviot zhivot vo SFRJ? Arno, ama taa e gotova i vo idnite 2000 godini nema da postoi drzhava od Vardara do Triglava. Nitu nejzinata ideologija za vladeenje na ovie prostori - Makedonski narod, jazik i istorija kje bidat prifakjani vo svetot kako shto bea. Kje bidad zhestoko osporuvani od site strani. E sega shto? Ovo e prashnjeto.
Гледач на циркус, 26.04.2012 15:10:29
Би го оправдал тој некаков „бран“ ама тие што ќе бидат сменети директно да се испратат во Идризово а не во „скривницата“ МНР како амбасадори за тоа живи примери имаме од пред 1-2 години и фала Богу го виде аирот Македонија освен оние бламажи за кои се дозна а прашање е уште колку скандали не се лиферувани во јавноста.
do Petar i pameten, 26.04.2012 16:51:00
So ovoj bran raspolozenieto na elektoratot nema da se promeni.Taka e.Ke si ostane istoto raspolozenie vo korist na ovaa vlast,a opozicijata ke si ostane so slabiot rejting.Svetot go priznava makedonskiot narod,makedonskiot jazik deka se so istoriski kontinuitet i deka makedonstvoto e prirodno.No samo nasata juzna sosedna drzava i nasata istocna sosedna drzava se pravat gluvi i slepi i ne sakaat da ja priznaat realnosta.
bez trag, 26.04.2012 17:51:39
Do FELIKS ..E prijatele sega pocna da ve cesa,zar mediumive ne bea non stop 24-7 protiv SDSM i odednas kritiki ne podnesuvate,zastramete se dosta vi e oplackavte so vasiot lazen patriot ama GRCKI NIKOLS GRUCOS

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Сабота
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |