Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.06.2012, 16:04
Груевски: Четирите нови инвестиции значат четири илјади нови работни местаПремиерот потсети дека е прифатена понудата на турската компанија која конкурираше за рудникот „Тајмиште“ каде ќе бидат вработени околу 500 лица

Премиерот Никола Груевски денеска најави четири нови инвестиции што ќе се реализираат во следниот период, а со кои, како што рече, се очекува вработување на околу 4.000 граѓани.

- Следната недела италијанската компанија „Техно козе“ ќе почне пробно производство, а во понеделник ќе биде ставен камен-темелник на „Кромберг и Шуберт“ во Битола каде ќе се вработат околу 2.500 граѓани. Во втората половина на јули стартува изградбата на фабрика за автобуси „Ванфу“ од Белгија каде во првата фаза ќе бидат вработени околу 500 луѓе и во почетокот ќе се извезуваат автобуси во САД, изјави премиерот Груевски по денешната посета на Детската клиника во Скопје.

Покрај ова, премиерот потсети дека е прифатена и понудата на турската компанија која конкурираше за рудникот „Тајмиште“ каде ќе бидат вработени околу 500 лица, а според првичните најави во фабриката која ќе треба да ја изгради за три години ќе бидат вработат уште 1.000 луѓе.

- Иако оваа година е исклучително тешка, далеку потешка од минатата, сепак и во такви околности можам да кажам дека она што се случува во последните месеци е релативно задоволувачки имајќи предвид дека живееме во време на европска должничка криза и длабока рецесија во Европа, време кога имаме драматични изјави од европските лидери и од претседателот на ММФ во однос на еврото, истакна Груевски.

Добро е, додаде, што и во услови на економска криза во Европа, во Македонија има движење на полето на странските инвестиции. - Има држави во кои комплетно се е застанато во однос на нови фабрики, нови градби на погони и нова опрема, нагласи премиерот Груевски.

Статијата е прочитана 1751 пати.

Испрати коментарПочнува изградбата на фабриката „Кромберг и Шуберт“ во Битола
Моторциклист падна во канал и загина
Изгорe зградата на театарот во Врање
Македонија и Казахстан имаат заеднички интерес за економска соработка
Нафтата под 84 долари, спласнува еуфоријата околу планот на ЕУ
Маж во полициска униформа уби тројца војници на НАТО во Авганистан
Најмалку 17 лица загинаа во напад врз цркви во Кенија
Пожарите во близина на Валенсија излегоа од контрола
Сончево и топло
Кривични за пратениците кои гласаа за Законот за лустрацијата
Трифун Костовски размислува да формира партија
Времена забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар - Охрид
СДСМ во Прилеп - Власта го направи народот сиромашен
Стартува владината мерка за бесплатен одмор на 3.000 деца
Претседателот Иванов во посета на Казахстан
Кипар го презема претседавањето со ЕУ
СДСМ вечерва со митинг во Прилеп
Поранешен руски полицаец силувал и убил 23 жени
Силен земјотрес ја погоди Кина, 17 лица повредени
Германскиот парламент го одобри фискалниот пакт
Селмани - Декриминализацијата на клеветата ќе донесе поголема слобода
Црна Гора ги започна преговорите за членство во ЕУ
„Хеленик петролеум“ тврди дека има нафтени резерви
Се шири пожарот на Кајмакчалан
Завршува кампањата за плаќање на долговите за струја
Иванов - Сите членки на ЕУ се одговорни за Македонија
Џулијан Асанж нема да им се предаде на британските власти
Евангелос Мимаракис избран за спикер на грчкиот Парламент
Европскиот совет ги потврди преговорите за Црна Гора
Баросо - Членките на еврозоната посветени на иднината на еврото
Ставрески - Компаниите што поскоро да ги искористат 111-те милиони евра
Попоски - Немаме територијални претензии кон соседите
Иванов - Македонија има за цел да биде ставена на мапата на енергетски коридори
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Мавровско Езеро
Прва жртва во пожарите во Колорадо
Средба на организациите на архитекти од Југоисточна Европа и Азија
Сончево со умерена облачност
Почнува ноќното обележување на градските улици
Покренато обвинение за „Детонатор"
Петнаесетгодишник изчезнал во Мавровско Езеро
Груевски - Спасот на еврото е централна тема во Брисел
Бистра Ангеловска - нов претседател на Фармацевтската комора
МПЦ се засили со двајца епископи
Мајка Тереза ќе го надвиши Александар
(ФОТО) Средба за помирување меѓу Црвенковски и Георгиевски
Самоубиство од Акропол
Почна исплатата на субвенциите за тутунарите
Тројца велешани демонтирале 746 метри шини
Најлоша туристичка година за Грција
Жена се самозапали во Арачиново
Азербејџан заинтересиран за инвестирање во Македонија
Дачиќ нов мандатар на српската влада
Тројца повредени во пад на воен хеликоптер во БиХ
Напад врз полициски пункт кај Бујановац
Шешељ доби уште две години затвор за непочитување на судот
ЕК се произнесе за налепниците БЈРМ
Монти - На ЕУ и се заканува сиромаштија
„Њуз корпорејшн“ ќе се подели во две компании
Немири во Стокхолм, демолирани полициски возила
Премиерот Груевски на Самитот на Европската народна партија во Брисел
Пан-европска конференција за зелениот појас
Папуљас со писмо од Самарас на самитот на ЕУ во Брисел
Анан со повик за влада на национално единство во Сирија
Cончево и малку потопло
Груевски - Македонија има најниски трошоци за водење бизнис во Европа
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Нови 54 лека без доплата
ФБИ откри уште двајца хакери од Македонија
Јанкулоска
(ФОТО) Прв пат во Македонија 40 бренда во „Скопје сити мол“
Горан Бошевски - в.д претседател на Кривичен суд
Пад на индустриското производство за 5,4 отсто
Употребата на синтетички дроги го надмина користењето на хероин и кокаин
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина Офталмологија
„Национал“ заминува во стечај
Листа на најпродавани автомобили во светот
Презентирани можностите за инвестирање на Македонија во Будимпешта
Почна уривањето на објектот „Ив-Ире“ во Трпејца
Карл Билд побара почеток на преговори за Македонија
Тројца турски војници загинаа во напад на ПКК
Баросо повика на солидарност кон Грција
Асад - Сирија е во состојба на војнаseirdzija, 30.06.2012 16:59:20
Ocigledno za kratko vreme makedonija ke ima problem so nedostig na rabotna raka.Dali vakov mu bese golem nosot na premierot na pocetok ili mu porasnal u medjuvreme,a?Ama se mi se cini deka drzavata se vodi vo rasturanje....
Itar Pejo, 30.06.2012 20:36:57
Cetiri investicii znacat 4 000 rabotni mesta. Deset pati najaveni znacat 40 000 rabotni mesta. Kargo aerodromot vo Stip kolku rabotni mesta? Ne bese najaven tuku podpisan.
Div Zapad, 30.06.2012 21:41:52
E moj mazu cetirikosulniku! Zosto zeno velis cetirikosulniku, koga imam samo edna i toa zgora skinata? E moj mazu, mazu, edna nosis, edna ti sijam, edna mislam da ti sijam, a cetvrtata kje ti ja pratat baksis koga италијанската компанија „Техно козе“ ќе почне пробно производство ;-)
pile, 01.07.2012 00:51:25
Doagjaa potencijalni investitori barem taka bea najavuvani,se sopnuvaa na postavenite bini vo Bunargjik,doagjase i eden od najbogatite Meksikanski biznismeni, pa najbogat Indijski stopanstvenik,nekoj si samo pravese dnevnopoliticki evtin marketing i NISTO.Se dodeka ocenkata na renomiranite svetski institucii kako sto e Izvestajot na Stejt departmentot na SAD za 2011 godina e krajno nepovolen vo pogled na vladeenjeto na pravoto i neuspehot na Vladata za funkcioniranje na pravnata drzjava,mozje Premierot da najvuva, da vetuva i da misli deka seuste nekoj mu veruva.Mu ostana samo da se rasfrla so evropskite pari za subvencii na zemjodelcite koi pristigaat za smetka na kandidatskiot status na drzjavata dobien vo 1995 godina,i investiciite od dokazjaniot prijatel na Republika Makedonija,SAD, drugo e samo evtin marketing, i potcenuvanje na sopstvenite gragjani.
Merak, 01.07.2012 02:44:15
Ako e za veruvanje jas se vrakjam se vrakjam vo Makedonija so uste 3 rabotno sposobni. Pa mirka znaela nesto sto drugite neznat, navistina grcite i bugarite ke idat na privremena rabota vo Makedonija. A koga ke pocne toa vrabotuvanje da si izvadam pasos navreme oti vo ambasada mi rekoa najkratko 7 meseci, pa da ne go ispustam vozot.
Ајван Доктор®, 01.07.2012 08:04:38
А „Мерцедес“?!?!Што бидна со нив?Го видеа вистинскиот лик на пwеwодбата,па побегнаа што подалеку? :0)))
pinokio, 01.07.2012 08:38:08
cudo od ovaj premier !! sekogas koga opozicijata prevzema nekoi aktivnosti , ovaj odma izmisluva nekoi ogromni investicii i ogromna brojka rabotni mesta . hahahahaha znaci bez lagi neodi nisto, a za lazenje na ovaj najvece go biva od pocetok od koga stana premierce
tandem, 01.07.2012 12:23:38
tandem snova. gledaj ja slikata ziti se. edna slika iljada zborovi. verojantno grujo se zbuni. ce ima 400 000 vrabotuvanja. hahahahaha
od ostrijot, 01.07.2012 20:21:39
falbite na premijerot nemat kraj pred dvetri godini bese mnogu po korekten no sega pocna i on da trubi vo prazno.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 32°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Нашата кинематографија ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели Владимир Блажевски, режисер и сценарист...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |