Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.04.2012, 15:25
Приведени 14 лица по протестите во СкопјеМВР привело 14 лица, по вчерашните протести во Скопје организирани во знак на револт за петкратното убиство кај Смиљковци.

Се очекува денеска врз основа на сите докази МВР да оформи кривични, прекршочни или други вид поднесоци кои ќе бидат доставени до надлежните судови за санкционирање на сите оние кои, како што рече министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, својот револт го манифестираа на насилен начин, при што непотребно предизвикаа дополнителен ангажман на полицијата која треба да работи на расчистување на убиствата.

Според Јанкулоска, протестирале околу 1.000 лица, главно пред Владата, кои предизвикале инцидент во кој потешко се повредени двајца полицајци, а тројца граѓани исто така се здобиле со повреди. Нападнати биле и медиумски екипи кои известувале за настанот. Била предизвикна материјална штета, скршени се прозорски стакла на зградата на Владата, оштетено полициско возио, како и неко��ку билборди.

Статијата е прочитана 1351 пати.

Испрати коментарГруевски и' даде морална поддршка на Јанкулоска
Ворен Бафет боледува од рак на простата
Масакрирани 14 луѓе во пограничен град во Мексико
Заедничка изјава на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД за пекратното убиство
Затвор и протерување за Косовците со лажни македонски пасоши
Администрацијата ќе учи на работа со проект на МИОА
Повторно протест на вработените во „Македонија пат“
Професионалните возачи ќе добиваат патни документи по итна постапка
Брејвик - Веќе кажав повеќе отколку што сакав
Повторно одложено судењето за убиството на Јашари
„Орка Холдинг“ нов сопственик на Медиа Принт Македонија
Почнува реконструкцијата на 13 мостови долж Коридорот 10
Министрите на НАТО ќе расправаат за Авганистан
Продолжува судењето на Брејвик, повторно поздрав со тупаница
Зоран Трајчевски нов претседател на Советот за радиодифузија
Рајс - Македонија е подготвена за НАТО
ММФ - Македонија годинава со раст од два отсто, следната година 3,2 отсто
Владата се задолжува кај „Дојче банк“ со 250 милиони евра
Усвоен ребалансот на Буџетот за 2012 година
ЗНМ - Медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство
СДСМ - Брзо расчистување на убиството за да се спречи ескалација на состојбата
Филе - Политичарите да апелираат за мир и воздржаност
Јанкулоска - Истрагата оди во добра насока
Опозицијата му објави бојкот на Вељаноски
Нечас - Евроинтеграцијата на Македонија е во интерес и на ЕУ и НАТО
Брејвик - Повторно би го направил масакрот
Македонија и Чешка ја интензивираат економската соработка
Панета - Со нетрпение ја очекуваме Македонија во НАТО
Повредени лица и оштетени објекти во протестот за петкратното убиство
Протест во Скопје поради петкратното убиствоEU, 17.04.2012 16:27:34
Krajno e vreme instituciite na drzavata, soglasno so zakonot, da pocnat da se spravuvaat so huliganite koi ja koristat sekoja situacija za diveenje. Simpatii i razbiranje imame samo za bolkata na semejstvata i bliskite na ubienite, a ne i za revolt na tolpata sto besnee i uriva zadoena so omraza.
evropa, 17.04.2012 16:32:33
bravo jankulovska pa tolku ne uapsivte za 3 meseci onie koi tepaja(so sipki) deca i starci makedonci a tie sto gi fativte rece samata ti najdobra vospitna merka e opomena istoto za albancite na kale koga napadjaa so nozevi...se silis na svojot narod a zastita na teroristi(policija postavena samo tamu kade ima albanci da ne bidat napadnati ocigledno najvazno e ahmeti da ne izleze od koalicija).
Kristifor, 17.04.2012 17:37:44
Ова со протестите МВР сигурно ќе го расчисти. Терористичките напади на албанските глутници од пред месец-два и ова полседново невидено злосторство за МВР се од второстепено значење!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |