Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Спорт

Тетекс, конечно, на тренинг

Миодраг Мицковиќ


Заврши неочекувано долгиот одмор за фудбалерите на Тетекс, кои до вчера живееја во неизвесност дали ќе ги продолжат натпреварите во Првата лига или во новата сезона повторно ќе се вратат во Втората поради неплатената котизација од 12.000 евра за настап во прволигашкото друштво. Иако прво не добија лиценца за Прва лига поради пробивање на предвидениот рок за котизацијата, сепак, тетовци во последен момент најдоа спонзор во Чешка, кој ги плати парите.

Меѓутоа, се' уште постојат многу проблеми, бидејќи дури за денеска се закажани првите тренинзи пред почетокот на новата сезона, која стартува на 30 јули. Новиот тренер Влатко Колев ќе има на располагање само две недели за да ја усогласи речиси новата екипа, бидејќи голем број досегашни стандардни првотимци го напуштија клубот (Захариевски, Клечкаровски, Мишковски, Јакимовски, Симовски, Силјановски и Глигоровски), а од пред два дена клубот го напушти и досегашниот тренер Тони Јакимовски. Тој се договори со второлигашот Ринија од Гостивар.

Тетекс доби и нов директор, Горан Зечевиќ, поранешен кошаркар на МЗТ Скопје. На Колев ќе му п��мага Сашко Тодоровски, ексфудбалер на Вардар.

Иако голем број стандардни првотимци го напуштија клубот, во Тетекс не се вознемирени, бидејќи преодниот рок трае до 15 јули, па има време за нови играчи. Веќе е најавено дека за Тетекс ќе играат и Вандаир, Пеев, Стојановски, а се очекува и уште неколку познати играчи да го стават потписот на договорот за новиот клуб.

Дознаваме дека, во договор со спонзорот, Тетекс размислува да го адаптира старото игралиште што му припаѓаше на Љуботен. Постојат амбиции за висок пласман, а спонзорот од Чешка најавува и ангажирање фудбалери од оваа држава.


#
Статијата е прочитана 911 пати.

Испрати коментар

Од: Mirko Vidoeski
Датум: 11.07.2011 14:42:16
Teteks pravi smetka bez krcmar. Stariot stadion mu pripadjase na Ljuboten i nie od klubot zapocnavme so procedurata drzavata da ni go vrati nasiot stadion. Teteks na nasiot stadion ne moze nisto da adaptira bez dogovor so nas. Inaku i nie od FK Ljuboten se raduvame sto FK Teteks najde sponzor i mu pozeluvame uspeh vo natprevarite vo Prvata liga na Makedonija. Mirko Vidoeski, pretsedatel na FK Ljuboten Tetovo

Најди! во Утрински
Спорт
Стартува проектот Литванија
Квартет пред целта во трката за селектор
Фред го спаси Бразил од пораз против Парагвај
Алонсо најдобар во Силверстоун
Осим зборувал со Тадиќ за Балканска лига
Протест на „Ајдуци“ за посилна Беласица
Болт лесно во Париз, Гетлин прв во Мадрид
Ракометарките 10., ракометарите 12. во Европа
Ѓоковиќ поразен во првиот меч по Вимблдон
Хусховд не ја дава жолтата маичка

"""