Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
04.04.2012, 13:43
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќаВо текот на вчерашниот ден во Крива Паланка и Кочани биле извршени претреси на неколку објекти, при шти е пронајдена поголема количина апарати за игри на среќа

Станува збор за близу 200 апарати пронајдени на три различни локации, како и две електронски рулет маси. Дел од запленетите апарати денеска беа презентирани пред министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска во касарната во Ѓорче Петров.

Објектите каде се пронајдени апаратите не биле легално регистрирани за приредување игри на среќа, едниот објект е угостителски, вториот магацин на поранешна фабрика „Треска Осогово“, а третиот објект е лоциран на ул.„Маршал Тито“ во Кочани.

- При претресите на објектите пронајдена е и одредена количина оружје и муниција од различен тип. Се работи за околу 250 куршуми и неколку парчиња оружје и со ова практично операцијата беше проширена дополнително и на територијата на Крива Паланка, односно два објекти во кои е извршен претресот се во овој град, а третиот објект каде се пронајдени 37 апарти за игра на среќа е во Кочани, изјави Јанкулоска.

За две лица сопственици на објектите, нагласи министерката, веќе има кривична пријава, односно опфатени се со првичната пријава, едното лице е веќе во притвор, а другото е во бегство.

Ако направиме груба пресметка за месечен паушал за aпаратите, потенцираше министерката, би изнесувала најмалку 100 илјади евра месечно за толкав број апарати.

Операцијата „Детонатор“, како и други слични операции, според министерката, најдобро покажува дали криминалот е поддржан од полицијата.

- Полицијата постапува неселективно без разлика од каде доаѓа криминалот и кој е сторител и дали се идентификува до некоја политичка опција. Можам само да им порачам на нашите политички опоненти дека нашата намера е да продолжиме со истото и со уште позасилено темпо, додаде Јанкулоска.

На новинарско прашање дали точката за избор на нов командир во полициската станица во Кочани е симната од дневен ред, Јанкулоска потврди дека тоа е направено на нејзино барање.

- Пред два дена упатив писмо до локалната самоуправа со која го повлекуваме предлогот што претходно беше усогласен во фазата на консултации. Цениме дека е потребно да направиме дополнителни проверки и ќе излеземе со нов предлог до Советот, рече Јанкулоска.

Статијата е прочитана 3491 пати.

Испрати коментарЧеститки за Велигден од македонскиот државен врв
Најмалку 27 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Хаити
Венизелос - Германија заработи 400 милиони евра на грчката криза
Владина делегација по инвестиции во Русија
Почина најстариот Македонец во светот
Иванов - Поканата за НАТО ќе ги подобри односите меѓу Македонија и Грција
Разрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениpile, 04.04.2012 14:26:34
Koga Ministerkata i kako sto veli,timot so koj sto e zadovolstvo da se raboti, vpisa X, a koga 0, od akciite vo Kumanovo 2008 i poslednata vo Kocani.Akcijata 2008 vo Kumanovo bese relativno brzo sprovedena po doagjanjeto na DPMNE na vlast X. Za involviranosta na strukturite kako vo policijata taka i vo OS Kumanovo, sleduvase izjavata ``nepokazjale lojalnost sprema sluzjbata” i deportacijaniz Republikata na vraboteni od SVR Kumanovo, zatoa sto bea naimenuvani od DPMNE 0, ili kolku nuli po slobodna procenka.Dodeka Akcijata vo koja pagjaat maskite na DPMNE e sprovedena po 6 godini vladeenje.Zeleznata lejdi ne gi isprevenirala sostojbite navremeno, tuku dozvolila da bidat katastrofalni , kolku 0,0..? Citam vo vcerasen ,,Fokus” „ke letaat glavi” vo policiski Stanici.Koj veli deka Eliot Nes nema da krene racna,kolku nuli vo najava.Vo eden komentar napisav, programata za zastita na svedoci e zastapena vo ZKP, koj li me poslusa, a koj zadocni.
Jug, 04.04.2012 14:55:06
Bidete transparentni i objavete i iminja,,,,,,,nema potreba da gi kriete. Ako se pritvoreni dadete i iminja na javnosta nema potreba da bide ova tajna rabota. Vo Anglija ima poseben zakon za javno objavuvanje na kriminalci i izmamnici za narodot da gi znae i da se cuva od niv. Vie toa go napravivte za pedofilite sto e dobar poteg no da se napravi i lista na kriminalci i izmamnici i toa javna. Na ovaa lista da bidat zapisani site licnosti od site granki : Advokati-izmamnici, lekari-izmamnici, profesori-izmamnici,politicari-izmamnici,policajci-izmamnici i mnogu drugi. Transoarentnost ministerke ve molam.
goran, 04.04.2012 15:14:56
GI POKANUVAM GOSPODATA OD MVR NEKA GO POSETAT GOSTIVAR VO KAZINO ZARA TRI KAZINA A MOZE I STORIJA NEKOJA NOVINARSKA DA SE NAPRAVI KOLKU DROGA, ORUZJE I PROSTITUCIJA VO CENTAROT NA GRADOT IMA POZZ
radovis, 04.04.2012 23:23:27
... elajte i vo radovis ke ima akcija separator namesto detonator, da videte kako se vadi pesok od reka, kako separiran, ne nezakonit nacin, od strana na liceto vanco ristov - zabata, i toa pred ocite na policijata

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |