Број 3362  четврток, 19 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter

Промоторите без резултати, сепак, Владата штанцува нови

Агенцијата за странски инвестиции преку огласот објавен вчера бара осуммина нови промотори кои сака да ги удоми на определено време

Александрија Стевковска

Странски инвестиции во земјава никаде на видик, но затоа, пак, Владата упорно инвестира во регрутирање нови промотори кои ги испраќа по светот да ловат инвеститори. Неуспеш��иот досегашен плен на промоторите не ги обесхрабрува одговорните повторно и повторно да вработуваат нови луѓе кои треба да ги убедат странците да инвестираат токму во нашата земја. Овој пат Агенцијата за странски инвестиции преку објавениот оглас вчера бара нови осуммина економски промотори кои сака да ги удоми на определено време во Белгија, Данска, Јужна Кореја, Канада, Обединето Кралство, Турција, САД и во Франција. Практиката да се испраќаат промотори, три години по стартот на овој концепт, продолжува иако досегашните економски промотори на Македонија не и' донесоа ниту една единствена инвестиција. А дека е слаб интересот на странските фирми да ги вложат парите во земјава покажуваат и податоците на Народната банка на Македонија. Само 99,6 милиони евра изнесува нивото на странски инвестиции од јануари до мај годинава, што претставува 15 милиони евра помалку во споредба со истиот период лани, која, пак, важи за најслаба година според влезот на странски инвестиции. Минатата година ја завршивме со вкупно 181 милион евра странски инвестиции, а сегашните податоци навестуваат дека годинава ќе биде уште послаба. Не само што нема прилив на нови инвестиции, туку се повлекуваат и дел од оние што се сметаа за сигурен инвестициски улов, како „Тривју хит“, кој во партнерството со „Хаиер“ требаше да гради во „Бунарџик“. Засега како опција уште се врти инвестицијата од турската „Шишеџам“, но тоа дури од идната година. Власта во одбрана на промоторите вели дека тие ја извршуваат својата задача и дека воопшто не станува збор за слаб проект и неисплатлива инвестиција без ефект. „Кој тврди дека нема ефект од промоторите? Колкави се тие суми што не се исплатливи? Дури и сите тие промотори што ги потрошиле фамозните 500.000 евра да донесат само една инвестиција од 50 милиони, инвестицијата во нивното ангажирање би се исплатела“, изјави првиот човек на Агенцијата за странски инвестиции, Виктор Мизо, во неодамнешното интервју за „Утрински весник“. Според него, Владата направила ревизија на бројот на промотори. „Вкупната бројка на промотори беше планирана на 32, но направивме анализа врз основа на интересот од различни земји и резултатите покажаа дека некои земји, Чешка и Египет треба да бидат елиминирани како идни земји каде што би имале промотори. Имаше случаи кога не бевме задоволни од работата и од резултатите на промоторите. Досега се разрешени тројца. Двајца беа во западноевропски земји, а еден во централноевропска земја. Не бевме задоволни од бројот на посетите, од бројот на презентации и колку компании ја посетиле Македонија, поради што се прави избор на нови промотори за тие локации“, најави Мизо, според кого едно е интересот на земјата, а друго е промоторот и неговата способност. „Тие работи не се исти. Но, најмногу интерес и посети реализирале промоторите во Турција, САД, Австрија, Кина“, објави Мизо. Додека Владата се надева на позитивни ефекти на долг рок, ревизорскиот извештај за ланското работење на економските промотори отвори сомневања за оправданоста за нивниот ангажман во странство. Останува и фактот дека некои промотори ја злоупотребиле позицијата. Владата упорно опстојува на ставот дека еден ден ќе дојдат посакуваните странски инвеститори, кои ќе ги наполнат економските зони.


#
Статијата е прочитана 1393 пати.

Испрати коментар

Од: Dr Stojadin B.Naumovski /AMBA
Датум: 19.08.2010 05:09:54
AMBA e formirana pred 20 godini. Kako eden od inicijatorite, osnovacite i kako Potpretsedatel na taa organizcija mozam da kazam deka dosegasnite nasi napori (BESPLATNI za Makedonija), biznis samit itn. bile redovno ignorirani, duri i sabotirani!? Za ovie 20 godini se izmenija nekolku vladi, no odnosot im bese ist. Zosto? Mozebi zatoa sto od najaktivnite Makedonci vo Detroit, pogolemiot del doagjaat od Tetovo i pod Sar Planina. zbratimeni so edna od opstinite vo Detroit (Sterling Heights). Dali zatoa sto doagjame od "otode Grupcin" nitu edna vlada ne sakase da sorabotuva so nas, ili pak zatoa sto ne sorabotuvavme so MPO? Vo sekoj slucaj i VIktor Mizo ni bese gostin pridruzuvan od dvajcata promotori, na sredba zaedno so liderite na Macedonia 2025 ,. Se zavrsi so prijatelski rucek na koj sto domakin bese Macedonia2025.Prezentiraniot Detroit Biznis centrar kako koncept za dijasporata ne im bese interesen.Sekoj imase svoj plan...
Од: забеган.
Датум: 19.08.2010 06:10:42
Мора фамилијата да се обезбеди .Ова нити го сонува им падна Бинго.
Од: XXX
Датум: 19.08.2010 07:36:21
Nee siromašna taa država, što može da si dozvoli da finansuva ovie i ušte mnogu drugi raboti, što ne donesuvaat za nea nikakva korist - ni finansova, ni vo smisol na ugled na državata vo svetot. Znači: Makedonija e bogata država so dovolno, duri premnogu finansovi sredstva - neznam, zošto postojano se žalite i plačete. Plakajte i ponataka - za raboti, što vi se za ništo - vie, gragani, od vašite danoci..
Од: Mitre od dolnidupeni
Датум: 19.08.2010 07:51:21
Ne gi bara tie se najdeni...sega samo da se pusti vo pogon peralnata ...Kolku pari dodatno????
Од: Трпе
Датум: 19.08.2010 08:04:02
Сон сонила,мома Евгенија.Алоооо,затоа не влегуваме ни во стоте земји во светот за добро место за живеење а не пак за инвестирање.Во земја каде функционерите го крадат сопствениот народ.Кој ке дојде да инвестира во земја каде владее безаконие и криминал.А овие кои ги нарекуват промотори,треба да се наречат перачи на пари.Разбуди се македонски народе и погледај каде ти се наоѓат соседите,посебно Бугарија и Албанија.
Од: CVETKO
Датум: 19.08.2010 08:46:49
Promotorite e totalno utnat koncept i osven sitni liccni interesi ,nema ama bass nissto vo tova.Tie se isprateni na nevozmozzna misija a se baraat rezultati slicni na onie na ALhemicharite.Vo kakva zabluda e ovaa Vlada.
Од: Mi Familia
Датум: 19.08.2010 10:30:39
lugje sto se cudite? samo napisete na youtube "Speech by Viktor Mizo" i se ke vi stane jasno (ako vnimatelno sledite ke vidite deka vo publikata sto go slusa ima tipovi vo fudbalski dresovi 4m:01s) a drugiot klip kaj sto zbori vo toronto videte samo kolku lugje ima vo salata rezil i sramota i bruka ova sto i go napravija na makedonija, nema li nekoj zadolzen da ja napolni taa prostorija so investitori? Ako konceptot za promotori i agencija za stranski investicii e uspesen model vo cel svet togas problemot e kaj nas a toa znaci i da ima dobra namera premierot nekoj go laze i mu nametnuva sekakvi lugje kako sto moze da se vidi od ovoj mizo i red drugi ne samo promotori i sve ostalo. Veke 4 godini si mestat "svoi" nekompetenti lugje za promotori i normalno deka ke nema rezultati. . Nisto ne znaete premiere djabe setate megju narodot a i da znaete narodot ke vi sudi zosto ne go slusate narodot tuku samo martin protuger. Ostana samo BC da ti kaze: sad je kasno da se kajes

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Фирмите признаа - доцни повратот на ДДВ
Македонија без кредибилитет во САД
Заборавено училиште
Создава сопствен синџир на хотели
Шоуто со билборди продолжува
Необележани полициски возила ловат сообраќајни грешки
Премиера на „Мајки“ на Манчевски во Торонто
Струга уште еднаш ќе ја празнува поезијата
Германија не е Кина
Карикатура
Циганите летаат на небо
Швајцарски ултразвук ќе ги брка птиците од спомениците
Стил
Магазин