Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Хроника

Возачот на Тоше ангажира нов адвокат

Судењето на Ѓорги Ѓоргиевски, возачот на поп-пејачот Тоше Проески, вчера не се одржа и покрај присуството на сите повикани. Одложувањето на овој судски процес уследи откако Ѓоргиевски го извести судот дека само еден ден порано ги откажал услугите на досегашниот негов бранител и дека во натамошниот тек од судската постапка неговите интереси ќе ги застапува адвокатката Силвија Џилвиџиева.Таа побара од судот краток период за запознавање со предметот. Судот го прифати барањето и донесе одлука следното рочиште да го презакаже за в понеделник.

Во судницата вчера покрај застапникот на семејството Проески, неколкуте вешти лица и сведоци, се појави и менаџерката на трагично загинатиот Проески, Лилјана Петровиќ. За неа судот предложи распит, но новоангажираната бранителка на Ѓоргиевски побара таа да биде сослушана во редовна постапка, односно на следното закажано рочиште. (Љ.С.)


Статијата е прочитана 193 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Хроника
Се заокружува истрагата за смртта на кичевскиот новинар
Тепачка со метални прачки во Кратово
Соња од ТАТ лапнала уште половина милион евра
Запалил бандера оти му исклучиле струја
Сведоците неусогласени каде бил приведен командант Коки
Фатен осуденик за убиство во обид
Претепан раководител на рибник во Вруток
Влечеле пари од украдени картички