Број 3610  вторник, 21 јуни 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести
Site Meter
Култура

„Радост на живеењето“ на изложба во Подгорица

Во Павилјонот на уметниците на Црна Гора во Подгорица вечерва во 20 часот ќе биде отворена меѓународната изложба „Радост на живеењето“ што е дел од истоимен проект чија цел е поттикнување и развивање на соработката помеѓу уметниците од Македонија и Црна Гора и презентација на дел од актуелната културна и ликовна сцена во Скопје и Подгорица.

Изложбата која беше презентирана претходно и во Скопје, во орган��зација на здружението „Арт фактор“ ќе ја отвори македонскиот амбасадор во Црна Гора, Александар Василевски, а на неа ќе бидат презентирани дела на уметници од двете земји. Од Македонија ќе изложуваат: Исмет Рамиќевиќ, Беди Ибрахим, Дијана Томиќ Радевска, Александра Петрушевска, Гоце Наневски, Атанас Ботев, Марија Сотировска, Зоран Поповски, Славица Јанешлиева и Нехат Беќири, а од Црна Гора: Тијана Дујевиќ Лисчевиќ, Наташа Ѓуровиќ, Тијана Гордиќ, Адин Растодер, Дарко Ѓуровиќ, Нада Кажиќ, Марко Луковац, Илија Никчевиќ, Милош Поповиќ Мики и Жељко Рељиќ.

Продирајќи зад примамливата слика на површината, во повеќето дела што на прв поглед упатуваат на естетиката на „радоста на живеењето“, уметниците презентираат сериозни приказни и „состојби на духот“, кои ги предизвикува современиот секојдневен живот. (К.Б.)


#
Статијата е прочитана 288 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
Со Моцарт времето брзо изминува
Приказна за последицата на случајна љубов
Почна акцијата „Со книга на плажа“ на клубот „Матица“
Во МСУ стартува „Скопско лето“
Промоција на „Поетите за Омер Калеши“
Македонија во Меѓувладиниот комитет на УНЕСКО

"""