Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
26.08.2012, 18:37

Тешки обвинувања во затворот „Идризово“

Командири во затворот ги принудувале затвореничките на секс. Измислен случај или скандал во најголемиот затвор во земјава?

Даниела Трпчевска

Тензија и вознемиреност во најголемиот затвор во земјава „Идризово“ по обелоденувањето на секс-скандал во кој биле вклучени командири во затворот. Затворската управа веќе за денеска најавува интензивна истрага за сериозните обвинувања дека командири во затворот „Идризово“ принудувале затворенички на секс. Планираат да ја вклучат и полицијата, која ќе треба да спроведе истрага за тоа што се случувало зад затворските решетки.

„Ако се утврди дека е лажно обвинување, ќе следуваат кривични пријави за оние што ја направија конструкцијата, чија цел е непозната. Доколку се докаже дека навистина имало злоупотреба, ќе инсистираме на целосно расчистување на случајот“, вели директорката на Управата за извршување санкции, Лидија Гаврилоска.

Исповедта на две осуденички кои ја отслужуваат казната во женското одделение во „Идризово“, викендов одекна во јавноста, навестувајќи дека зад решетките се случувал невиден скандал. Тие во телефонско јавување за телевизија Канал 5 тврдат дека кога ќе одбиеле да имаат сексуални односи, добивале казна - самица.

„Навечер по 12 часот доаѓа комбе и демек некоја жена е болна, ја носат на ’срамотни работи’, а која не прифаќа, ја носат во самица. Ако видиме некоја жена во самица, тогаш знаеме дека не прифатила да има односи со некој командир“, обвинува една од затвореничките.  

По објавувањето на сторијата, според извори од затворот, се создале два табора на осуденички – оние кои застанале зад обвинувањата и втората група која не се согласува дека има притисок и злоупотреба во женското одделение во затворот. Ситуацијата е толку тензична, што како што велат извори од затворот, будно се следи секој чекор на осуденичките, со цел да се избегне инцидент.

„Ваквите обвинувања се неосновани. Станува збор за клевета и тоа за многу сериозна клевета за подведување од страна на надзорничките во женското одделение“, вели првиот човек на македонските затвори, Лидија Гаврилоска.

Таа додава дека поради сериозноста на случајот ќе биде спроведена внатрешна истрага. „Секогаш сум се залагала доколку има некои неправилности во работењето на затворите, тие веднаш да се откриваат. Ги поттикнувам затвореничките секогаш кога имаат проблем да се обратат кај мене и да ме информираат за тоа. Но, досега ниту сме имале поплака ниту, пак, пријава за сексуална злоупотреба“, додава Гаврилоска.

Затворите во земјава изминативе години се најдоа на насловните страници во медиумите по неколку инциденти. Бунтови го раздрмаа „Идризово“ кога група затвореници кршеа по затвореното одделение и се закануваа со штрајк со глад. Во затворот во Скопје беа пријавувани случаи на тортура и прекумерна употреба на сила од страна на службата за обезбедување. Се случија и неколку бегства и обиди на филмски начин да се избега од зад решетките. Но, случај за сексуална злоупотреба на осуденичките, досега не бил пријавен ниту во Управата ниту, пак, до другите институции кои ги мониторираат затворите.

Женското одделение во затворот „Идризово“ е објект кој е физички издвоен од другите затворски згради и е на еден километар оддалеченост од службениот влез во „Идризово“. Станува збор за реновиран објект, со капацитет од 60 осуденички. Во него, во моментов има 40 жени осудени за најразлични кривични дела. Тука казната затвор ја издржуваат Персида Момировска позната како „Мадам Пепи“, Станислава Чочоровска-Полетан, Весна Николиќ приведена во аферата „Фиком“, како и Марика Тренева од Штип, која е осудена за убиство на својот сопруг Бранко, кој беше искасапен и деловите од неговото тело беа расфрлани по контејнери во градот.

Казна затвор издржуваат и уште 30-ина други жени за извршени убиства, продажба на дрога и слично.

„Со затвореничките работат жени воспитувачки и надзорнички. Тоа е пропишано со сите закони. Гинеколог и доктор редовно ги прегледува во женското одделение, а надвор од него осуденичките се изнесуваат само кога имаат потреба од стоматолог. По 21 часот сите врати се затвораат. Невозможно е затвореничките да имале контакт со командирите“, тврдат извори од затворот. Дали по 21 часот, решетките во женското одделение, сепак, се отворале и ш��о се случувало во „Идризово“ далеку зад очите на јавноста, се очекува да покаже истрагата.


Статијата е прочитана 3019 пати.

Испрати коментарЧекор кон вечноста
Црвенковски до Груевски
Затишје (пред бура) на владиниот брод?
Тасевски
Мешани коалиции, но само во вториот изборен круг
Кој ми згазна на достоинството
Од 1 јануари бесплатно лекување за пензионерите со ниски пензии
Македонија ќе го има најголемиот рудник за бакар во Југоисточна Европа
Демолиран штабот на СДСМ
Исчезна кавадарчанец
Панихида за убиените работници на „Бриони“Naum, 27.08.2012 07:53:09
Se cudam na cudenjeto na novinarite, navistina ne znaete kade ziveete ili tolku vi e kapacitetot. Gospodo vo drzavicevo so olku narod navistina se slucuvaat grozomorni raboti a za toa koj kogo onadi pa toa bre veke na sekogo mu e jasno.Ute od pred 20 godini vakvi aferi imase na kilo a ne sega. Resocijalizacija vo zatvorite nema sakal toa nekoj da go priznae ili ne toa vi e taka.
marika, 27.08.2012 10:55:20
najlesno moze da se doznae akoima zeni policajki 24casa na rabota.
slave, 27.08.2012 11:27:06
istrazete i napisete kolku komandirite i vospitacite vo zatvorot ne smeat da vleguvaat po keliite bidejki mozat da bidat izbodeni za sekunda. istrazete i napisete kolku se mokni zatvorenicite vo odnos na obicnite cuvari vo zatvorot. istrazete i napisete kolkavi prava imaat zatvorenicite vo odnos na komandirite, vospitacite i cuvarite koi ne smeat da upotrebat sila, duri i ako se napadnati ili navreduvani tie i nivnite semejstva. a za zatvorenicite: se znae zosto se tamu. sigurno ne deka go pocituvale zakonot.
!, 27.08.2012 12:17:41
А што се случи со затворскиот чувар кој беше злоставуван од колегите?
snezana, 27.08.2012 12:26:43
ovaa direktorka kako od mars da padnala.pa vakvi raboti odsekogas se slucuvale,zarem vo amerikanskite filmovi ne e se vistinski nastan,zosto togas kaj nas da e poinaku.a i nasite policajci,letnati vo vozduh,mislat deka se mozat,a za volja na vistinata i navistina se mozat,togas neka ne ne cudat vakvite informacii.i ako eden den izlezat so izjava deka toa se spekulacii togas so sigurnost ke kazam deka i direktorkata e vmesana zatoa sto nekoj komandiri se pojaki i od nea.
nekogo, 27.08.2012 13:37:51
zenata si kaa na mesto i e se kako prvo fizicki ne e vozmozno da stapat vo kontakt so komandiri baska tamu ima zeni cuvari i objektot e pod video nadzor 24h samo mnogu e interesno sto i da kazat se veruva a se znae koj lugje se tie ubijci pedofili i decata gi prodavaat i siluvaat i im se veruva.oni imaat uslovi i poveke od sto treba za mnogu tamu e hilton i mnogu im e .nikoj ne rece za vrabotenite sto rabotat so bolni lugje i fizicki i psihicki i sto im se slucuva na niv nikoj ne se zaprasuva oni imaat pravo poveke od bilo koj vo idrizovo sto ke im tekne toa dobivaat pa cekaj neli na tie lugje im e odzemena slobodata a ima pravo poveke od slobodniot gragjanin vo rm
Skopje 1689, 27.08.2012 13:38:34
A samo sramotni raboti li se slucuvaat vo Idrizovo ? - sekoj sto izlegol, istoyo ke vi kaze, imate tamu kakva sakate kontrabanda, droga da birate kakva sakate, mobilni se nosat, nema nesto da fali, ako imas kes, normalno...Nagradno prasanje - kako vleguva seta taa roba, kako toa slepi cuvari rabotat tamu...
Biljana, 27.08.2012 15:05:01
Do SLAVE: Go napisa toa sto i jas go mislam.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Канабисот е штетен за мозокот
Пушењето канабис за време на младоста штетно влијае врз мозокот, е заклучок на студијата на научници од Нов Зеланд, која...
Кои ќе бидат најбогати во 2050?
Можете ли да поверувате дека до 2050-та година Нигерија и Египет економски ќе ја престигнат Германија? А кои ли ќе бидат...
Покриени пред и зад камерите
Веќе еден месец Египќаните можат да ја гледаат телевизиска станица Мариа ТВ. Нејзината програма ја водат целосно покриен...
(ФОТО) „Гринпис“ повторно протестира на Арктикот
Ова е веќе втор обид на „зелените„ во последните три дена да го насочат вниманието кон проблемот со експлоатацијата на п...
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |