Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
06.03.2012, 18:27

Нашите инвестициски потенцијали презентирани во Пуне

Премиерот Груевски на индиските бизнисмени им порача дека многу компании ја избираат Македонија за порта кон европските пазари

Владината делегација вчера присуствуваш�� на бизнис-форумот „Растечките инвестициски и трговски можности во Македонија” во индискиот град Пуне, на кој присуствуваа претставници на повеќе глобални компании од автомобилската индустрија во Индија. На форумот се обрати Арвин Капур, претседател на Индиската асоцијација за автокомпоненти и сопственик на компанијата „Рико ауто индустрис“, кој истакна дека автомобилските компании бараат нови локации кои нудат намалени трошоци за производство. Премиерот Никола Груевски рече дека многу мултинационални компании ја избираат Македонија за порта кон европски пазар поради одличната географска локација и договорите за слободна трговија со ЕУ. Тој ги наведе нискиот и рамен данок од 10 отсто за персоналниот доход и за добивката и ослободувањето од оданочување на задржаната добивка, како и постепеното намалување на социјалните придонеси. Потенцира дека Македонија силно инвестира во високото образование, а буџетските трошоци за образованието се подигнати на ниво од 6 отсто од БДП. На форумот се обрати и Раџив Капур, претседател и извршен директор на автомобилскиот гигант „Фиат Тата Индија“, кој посочи дека фактот што македонскиот премиер е лично присутен покажува огромна сериозност и посветеност што влева доверба кај индиските компании.

Своја презентација имаше и заменик-претседателот на Владата Зоран Ставрески, кој зборуваше за податоците на макроекономски план, за реформите во катастарот, како и за стабилноста на банкарскиот сектор. (МИА)


Статијата е прочитана 186 пати.

Испрати коментарВладата ги спрема куферите за Германија и за Британија
Според Арифи, Македонија постигнува успеси
Опозициските закони паѓаат како круши
Латас осуден за навреда на Героски
Интервју
Седум скопски чуда
Разрешени менаџерите на Детска клиника
Пензионер нема да може да раководи со комори од здравство
Наумовски„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Облачно

Сабота
Мешавина од дожд и снег
Макс: 9°C, Мин: 1°C

Недела
Мешавина од дожд и снег
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |