Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Македонија
29.08.2012, 17:36

Никој нема се спаси од полициската евиденција?

Со новите измени во Законот за полиција, и да ви побараат лична карта на улица, веднаш станувате дел од базата на податоци во МВР

Доколку и само еднаш влезете во Собранието, Владата, некое од министерствата или во објекти што ги обезбедува полицијата и врши проверка на идентитет на самиот влез – веднаш станувате дел од полициските бази на податоци. Од полициската евиденција нема да куртулите ниту доколку некој полицаец реши да направи службена белешка за вас, ако отвори досие за вас или, пак, доколку имате несреќен случај на работа. Во базата на МВР веднаш ќе влезете и доколку некој полицаец некогаш ви побара лична карта, или пак ако решите да се пожалите до полицијата.

Ова се дел од предложените измени на Законот за полиција, кои се во фаза на прво читање во Собранието. Така член 69 се менува и со него се предвидува полицијата да води евиденции за лица на кои по која било основа им е ограничена слободата на движење, за оние за кои постојат основи за сомневање дека се сторители на кривични дела или прекршоци, како и за поднесени кривични пријави против познат и непознат сторител.

Во полициската евиденција ќе влезат и сторители на кривични дела и прекршоци, оние за кои постои досие, лица и предмети по кои се трага, како и за лица на кои им е забранет влез во земјава. Евиденција ќе се врши и за извршени самоубиства, несреќни случаи и несреќни случаи при работа, за лица на кои им е извршена проверка на идентитетот, како и за дактилоскопирани, фотографирани лица и лица за кои е направена ДНК-анализа.

Во полициската база ќе влезат и сите оние кои биле дел од криминалистички истражувања, контроли, обработки и акции, сообраќајни ��езгоди, кои поднеле некаква поплака или преставка против полициски службеник, или пак била извршена безбедносна проверка врз нив, но и проверка на идентитет при влез во објекти што ги обезбедуваат полицајци.

Се предлагаат и измени на член 42, според кој „полицискиот службеник собира информации во непосредни разговори со граѓани во врска со казниви дела кога постојат основи на сомневање дека се подготвува, во тек е извршување или е извршено казниво дело, а постои основано верување дека граѓанинот има сознание во врска со тоа дело. Граѓанинот не е должен да ги даде бараните информации на полицискиот службеник.

„Ако со откривањето на идентитетот на граѓанинот од кој се собрани информации, истиот или друг граѓанин се изложи на сериозна опасност по животот, телесниот интегритет, здравјето, или имотот, полицискиот службеник е должен да преземе мерки за прикривање на идентитетот на тој граѓанин. За преземените мерки полицискиот службеник е должен веднаш да го извести непосредниот раководен работник“, се наведува во измените.

Исто така, ако постојат основи на сомневање дека е сторено ��ривично дело кое се гони по службена должност или се подготвува негово сторување, а полицијата тоа дело не може поинаку да го открие, спречи или докаже, полицајците можат да собираат информации од граѓанин како прикриени извори на податоци. Тоа го прави по налог на јавниот обвинител или судот во согласност со закон.

Дел од експертите изразуваат загриженост бидејќи никаде во измените на законот нема заштитна клаузула од идна лустрација. Со тоа сите оние што дале некаква информација на полицијата за извршено кривично дело, се доведуваат во опасност да бидат лустрирани доколку биде донесен нов закон, кој би важел до моментот на неговото донесување.

Професорот Гордан Калајџиев вели дека е неопходна стручна расправа за измените во Законот за полиција, кои се носат како нужност поради усогласување со Законот за кривична постапка.

„Стручна расправа за законот досега не е водена, а се работи за полициски овластувања кои задираат во основните човекови права загарантирани со Уставот. Целата постапка се води многу затворено, но се надеваме дека наскоро ќе можеме да поразговараме за сите спорни точки од измените на Законот“, вели тој. (Д.Т.)


Статијата е прочитана 3813 пати.

Испрати коментар„Софра“ по десетти пат во Охрид
Депресија ќе откриваат матичните лекари
Краста е алтернатива за „Русино“
Или визбите да го платат ланското грозје или протестиникола, 30.08.2012 01:40:20
познавајќи ја нашата полиција, заштитата на граѓанинот ќе остане последното нешто во нејзините приоритети, а тоа е - штитење на политичките, т.е. владејачките, т.е. партиските елити
toni, 30.08.2012 09:27:45
Poodamna vrtam telefon vo policija vo 02 casot i gi kazuvam ima nekolku momcinja sto sakat da razbijat prodavnica gi gledam so moi oci tie ne prezemat merki so niv nego mene me isprasuvaat kojsum stosum mi barat podatoci , i ja sivelam begaj od takvo nesto tie se zaedno vo BANDA
milicioner, 30.08.2012 10:35:58
така треба.овој народ треба да се научи да живее во уште поголем страв и закамна.Не ми е јасно само како ке соработува народот со полицијата ако недј боже утре се смени власта и дојде некоја прокуминистичка повеке од оваа и сите тие што давале било какви информавции во поза на државата бидат изложени на повторна лустрација..затоа народе овој закон во подтекстот вели .И да те е...молчи и не кажувај никому ништо.Власт со страв кон сопствениот народ.Па и тоа е еден вид демократија.нели полицијата е народна а и власта ,па оттаму народот си сака ваква власт ке си добие и ваква демократија
РНД, 30.08.2012 12:41:59
Полицис��а држава. Големиот брат ќе не следи насекаде, полицијата ќе биде доушник, а народот никој нема да го есапи 2%. Зошто би ме евидентирале мене доколку се јавам да пријавам нешто противзаконски? Па подобро да си седам мадро, отколку после со месеци да се влечкам по станици на распити.
Drvo, 30.08.2012 13:45:22
Izgleda deka skoro treba nov zakon za lustracija ...
Perica, 30.08.2012 15:18:36
Skoro slusnav ispoved na eden poznanik, koj vo zgradata kade sto zivee zabelezal lica koi preku balkonot sakale da provalat vo stanot na negov komsija. Prijavil vo policija, i policijata pristignala na lice mesto. Bidejki provalnicite izbegale pred da resat da provalat, policijata mu se zakanila na prijavuvacot deka moze debelo da zaglavi poradi lazna prijava. (Verojatno gi krenal od nekoja kafeana pa mu bile luti)

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 15°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Кинезите вложуваат во ореви
Кинезите ги инвестираат парите во некои прилично чудни работи, имено во ореви. Вртењето на ореви во дланката ја стимулир...
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |