Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Економија

Први лиценци за поштенските компании

Регулаторното тело за поштенски сообраќај Агенцијата за пошти вчера на "Македонска пошта" и' ја додели првата дозвола за вршење универзални поштенски услуги (УПУ), а на операторите „Деливери експрес“, „Глобко логистик“, „Карго експрес“, „ДХЛ експрес Македонија“, „Ин тајм МК БПС“, „Бијан шпед“ и „РСЕ оптима вите“ лиценци за обезбедување поштенски услуги што се вршат на слободниот поштенски пазар. Давателите на поштенски услуги ги добиваат лиценците за период од пет години. Тие ќе плаќаат надомест од вкупниот приход . (МИА)


Статијата е прочитана 190 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Владините мерки не се Библија, порачува „Макстил“
И Русите ги откажуваат инвестициите
Може да останеме без зелените пазари
Власта бара нов кредит од 50 милиони евра за патиштата
За избегнати царински давачки 160 кривични пријави
За фармерите по наместо 2,5 денари 4 за литар млеко
Старо-нов одбор на директори на Берзата
НИС продаден на руски „Гаспром“ за 400 млн. евра
Словенија со клуч за странските работници
Четири нови експозитури на Охридска банка
Хипо прва во Австрија ќе добие државна помош