Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Штип бара партнер за бањата Кежовица

Бањата го зголемува бројот на гостите, но продолжува да работи со загуби

Иван Бојаџиски

Штип – Општина Штип ја нуди својата бања Кежовица на јавноприватно партнерство. Одлуката е резултат на фактот дека со години, и покрај инвестирањата, бањата не работи профитабилно, иако бројот на посетители е во постојан пораст. Проблемот на непрофитабилноста произлегува од фактот дека ЈП „Исар“, кое стопанисува со бањата, нема законска можност да развива и други дејности, да понуди и други можности освен бањање за штипјани, со што би се привлекле поголем број гости и би биле остварувани позитивни финансиски резултати.

„Веќе објавивме отворен повик за јавно–приватно партнерство. Во објавата јасно ги прецизиравме правата и обврската на нашиот партнер. Наша основна цел е сегашната годишна загуба од околу 25.000 евра да ја трансформираме во добивка, која за јавното претпријатие не би смеела да биде помала од 15.000 евра на годишно ниво. Цениме дека понудивме фер услови, кои на нашиот партнер му овозможуваат да инвестира, да ја развива дејноста со нови ��одржини и да профитира од неа“, вели Никола Мицевски, директор на ЈП „Исар“.

Јавноприватното партнерство ќе биде регулирано со договор на триесет години врз база на студијата, која ја изготвија јавното претпријатие и одделението за локален економски развој при општината. Партнерот ќе има обврска да догради нов простор од 1.250 квадратни метри корисна површина, да го зголеми бројот на леглата за гостите од други места од сегашните 32 на најмалку 60. Инвеститорот ќе има обврска да го задржи сегашниот број од петнаесет вработени во бањата на рок од најмалку пет години. По завршување на времетраењето на договорот, сите објекти, како старите така и оние што ќе бидат изградени во наредните три децении, да останат во сопственост на ЈП „Исар“. Во договорот стои и клаузулата партнерот да не може да ја зголемува цената на билетите за бањање за повеќе од 40 проценти за да не се загуби вековната штипска традиција на одење на бања токму во Кежовица. Сегашната цена на билетот е 5о денари а тој, во идните триесет години не би смеел да ја надмине цената од 70 денари за едно бањање.

Повеќе општински раководства во Штип во изминатите две децении излегуваа со став дека бањата мора да профункционира врз нови основи. Сите говореа за неопходниот влез на свеж капитал. Актуелното раководство на ЈП „Исар“ правеше повеќе обиди за поголема искористеност на капацитетот на бањата. Една од поголемите идеи што донесе и определен резултат беше можноста пензионерите да ги користат услугите на бањата по повластена цена од 30 денари од понеделник до петок, а за нив беше обезбеден и бесплатен превоз. Пензионерите најдобро ја искористија таа можност за што говори податокот дека само во првите три месеци од оваа година тие имале 3.787 посети или по околу 1.250 месечно. Во овој период во бањата се продадени вкупно 22.722 билети што во однос на истиот период од минатата година е повеќе за 1.400 билети.

„Пораст на посети на бањата бележиме во континуитет последниве четири години, но само бањската услуга не е доволна да се работи со добивка. Со новите содржини што ќе ги донесе инвеститорот во бањата, а кој ќе има целосно одврзани раце во носењето одлуки за развојот, Кежовица може да се вброи во бањите со европски углед“, појаснува директорот Мицевски.


#
Статијата е прочитана 818 пати.

Испрати коментар

Од: Istocna Makedonija
Датум: 11.07.2011 08:34:32
Neka se najde partner za banjata Kezovica i da se rea- lizira proektot,a ne samo vo nedogled se najavuvaat proekti,zamisli,a konkretna realizacija NEMA!Kade e branata na rekata Otinja?!
Од: Borce
Датум: 11.07.2011 10:37:25
bara, a moli Boga da ne go najde. Taka izgleda ova baranje na privaten partner. Uslovite se daleku od interesni za seriozen investitor, na pr. stranska kompanija koja veke poseduva i raboti spa centri. Mnogu ocigledno e deka se bara privaten partner - partner na gradonacalnikot, nekoja firmicka sto samo ke ja zeme banjata i ke improvizira investicija. No, za gradonacalnikot sekoj denar e dobredojden vo sopstveniot dzeb... kapka po kapka- more!

Најди! во Утрински
Насловна
Македонија се договара со Албанија, Црна Гора и со Косово
Алонсо најдобар во Силверстоун
Тиквешко Езеро спас од пеколните горештини
Валентина Каранфилова-Стевановска, авторка на „Воинот на коњ“
Посебна телефонска линија за пасоши за иселениците
Последен одмор во двојка
Политичари без одмор?
Слепите ќе прогледаат со високотехнолошки очила
Груевски не сака да преговара
Да го заштитиме „Охридско лето“ од контаминација
Болестите се читаат на лицето
Рамковски се изјасни за невин
Мизерни медиуми
Анова и Трпковски на местото на Груевски и Трајковски
Технологија и нееднаквост
Присилна наплата на радиодифузната такса
Триумф за „Панкот не е мртов“ во Карлови Вари
Нов вид бактерија гонореја отпорна на антибиотици
Осуммина загинати во сообраќајка во Грција
Таблоидот си објави посмртница
Чаирчанец ја убил сопругата со сигнален пиштол
Карикатура
Онлајн вести

"""