Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Култура

Слики со Александар Македонски од колекцијата на Гуштеров

Македонскиот бизнисмен Ристо Гуштеров во галеријата на ДЛУМ во Домот на АРМ во Скопје премиерно изложи две дела во своја сопственост, насликани од украинските сликари Владимир Недајбош и Виктор Блинов, а инспирирани од Александар Македонски и татко му Филип.

На едната од двете слики со големи димензии (4 x 2.8 и 7,2 x 1.80) е претставен Александар Македонски како господар на небото, а на другата, неговата позната битка со персискиот цар Дариј Трети. Сликите ќе можат да се видат и денеска (К.Б.)


Статијата е прочитана 144 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Надреалната комедија „Апсурдистан“ вечерва на „Синедејс“
Македонската кинематографија во колапс
„Вејка на ветрот“ во трилер-варијанта
Промоција на план за управување со Кокино
Концерт на џез-пијанистот Алјоша Симјановски
Мултимедијален хепенинг за Кочо Рацин
НУБ ќе отвори руска читалница
Јубилеј на Втората македонска бригада