Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
Спорт

Димитровски неизвесен за Светското првенство

Еден од нашите најдобри куглари, Димитар Димитровски, член на Макпетрол, се обидува да ја залечи повредата добиена на последните настапи на Светскиот клупски куп во Скопје за да може да настапи за македонската репрезентација на Светското првенство што ќе се одржи во градот Ризинг во Австрија од 24 до 30 октомври. Неговиот настап е неизвесен, се' ќе биде познато по мини-подготовките на нашите репрезентативци што ќе се одржат во Загреб од 21 до 23 октомври, заедно со кугларите на Хрватска.

Селекторот Ајдин, покрај Димитровски, ги одреди преостанатите петмина куглари кои ќе ги бранат боите на Македонија во Австрија. Тоа се Борис Бенедик, Бранко Манев, Коста Манев, Дамир Фучкар и Урош Стоклас. Кај жените ќе настапат Данче Гиевска, Леа Маер и Тина Тасевска.

Се' уште не е познато дали ќе биде одреден уште еден куглар во случај Димитровски да не биде способен да настапи.

Македонските куглари ќе се натпреваруваат во три дисциплини на Светското првенство, во поединечна конкуренција, во микс и во спринт, а селекторот Ајдин ќе одреди пред самиот настап кој во која дисциплина ќе учествува и со кого во двојки.

Подготовките ќе се одржат во Загреб, бидејќи сите освен Гиевска и Тасевска се интернационалци, кои настапуваат во Хрватска, Австрија и во Германија. (М. М.)


#
Статијата е прочитана 311 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Забрана за гостување на „балистите“
Дуел на најголемите на „Бернабе“
Успешен старт на Јотовски во Чиле
Шабан Трстена предложен за великан на МОК
Првиот фаворит пресилен за Гамбит Асеко
Еклстоун
Лацио ги прескокна миланските гиганти
Кичевки декласирани во Шпанија
Реал го дава Бензема и плус милиони за Руни
Хоџсон брилира, Ливерпул не е во криза!


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency