Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter

Приведени браќата Миладинови за малверзации со „Изгрев“

Полицијата приведе 16 лица поради измами, перење пари и злоупотреби што се проценуваат на шест милиони евра

Познатите струшки бизнисмени, браќата Ѓорѓи и Димитар Миладинови, сопственици на фабриките „Кимико“ и десетмина нивни соработници се приведени поради малверзации при продажбата на хотелот „Изгрев“. Тие вчера беа изведени пред истражен судија во Скопје за да дадат исказ. Полицијата поднесе кривични пријави против вкупно 16 лица, меѓу кои има судии, адвокати, нотари, референти, стечајни управници и сопственици на приватни фирми. Приведените се осомничени за измама при добивање кредит, перење пари, злоупотреба на службена положба и фалсификување исправи. Според МВР, косопствениците на ДОО „Миладинов“, браќата Миладинови, од 2002 до 2008 година нелегално се стекнале со имотна корист од околу шест милиони евра. За толку, смета полицијата, биле оштетени ЛХБ банката и акционерите на АД „Изгрев“.

„Приведени се десет лица, тројца со покана се повикани да се јават кај истражен судија, а по две лица полицијата се' уште трага. Едно лице директно ќе биде повикано од страна на Обвинителството“, информираше вчера министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска.

Таа објасни дека во текот на 2008 година МПЦ преку Берза ги откупила акциите на хотелот „Изгрев“ и станала доминантен сопственик. „Отворена е стечајна постапка поради лошото работење на хотелот, а во стечајниот совет се и тројцата пријавени судии во Основниот суд во Струга“, вели Јанкулоска. Потоа, без да се утврди сопственоста на хотелот, се преземени активности за негова продажба. Биле спроведени две лицитации, за кои не е пронајдена никаква документација, за третиот пат во непосредна спогодба АД „Изгрев“ да се продаде на браќата Миладинови, со што, според МВР, се стекнале со имотна корист од над 90 илјади денари.

Со цел да може да се изврши промена во катастарот, односно АД ���Изгрев“ да се пренесе во сопственост на „Миладинов“, стечајната управничка доставила барање до Основниот суд во Струга за утврдување на сопственоста над хотелот врз основа на градба. Со пресуда на судот, во катастар хотелот бил евидентиран како сопственост на АД „Изгрев“, иако фирмата е во стечај. Потоа бил направен нотарски акт, со кој сопственоста е префрлена на ДОО „Миладинов“, а хотелот бил даден под хипотека во ЛХБ банката од Франкфурт и бил земен кредит од четири милиони евра, со грејс-период од 36 месеци.

Иако кредитот не бил вратен, Миладинови, наводно, склучиле уште еден договор за кредит во износ од еден милион и 200 илјади евра и повторно хотелот бил даден под хипотека. Во 2006 година со лажирани документи за наводно вратени кредити на ЛХБ банка, бил подигнат и хипотекарен кредит од НЛБ Тутунска банка во износ од еден милион евра. Парите во повеќе наврати се префрлани на фирми и лични сметки, во сопственост на четири други лица за да се прикрие вистинското потекло на парите, говорат сознанијата на МВР.

Приведувањето на браќата Миладинови и на другите осомничени доаѓа кусо време по обелоденувањето на информацијата дека Скопската епархија на Македонската православна црква уплатила 1,5 милион евра, на колку што е проценет струшкиот хотел „Изгрев“. На лицитацијата која се случи пред дваесетина дена, МПЦ излезе со најдобра понуда и со тоа успеа да ја поврати сопственоста врз хотелот „Изгрев“. Браќата Миладинови извесно време беа предмет на интерните истраги што за нив ги водеа Јавното обвинителство и Дирекцијата за спречување на перење пари, а во врска со промената на сопственичката структура на струшкиот хотел „Изгрев“. Во однос на можноста истрагата да се прошири и на припадници на МПЦ, министерката Јанкулоска нагласи дека во досегашната анализа се документирани кривични пријави против 16 лица, но секогаш постои можност за проширување на пријавата доколку тоа биде побарано од јавниот обвинител. (Д.Т.- Љ.С.)


Статијата е прочитана 1357 пати.

Испрати коментар

Од: miki maus
Датум: 23.12.2008 00:33:56
i ovie se od vmro ama zakon si e zakon.bravo za gruevski
Од: Tomce
Датум: 23.12.2008 01:28:33
Barem da bea Miladinovi clenovi na SDSM,sega nasiot Pretsedatel Crvenkovski ke gi abolirashe!!!
Од: PROROK
Датум: 23.12.2008 01:39:43
Pred nekolku nedeli go predvidov ovoj nastan ama da bide kompleten nedostasuvaat drustvo da im pravat mafiozite vo mantii na celo so g.g. , potparolot i onie koi gi aminovaa ovie dejstvija samo da sedat vo svetiot sinod koi alcnosta po pari i privilegii go zaboravija narodot i Bog vo cie ime i se na tie mesta.Ja urnaa doverbata vo crkvata koja so pravo ja imala vo narodot kako negov zastitnik iodrzuvac na rodot i jazikot. Ve molam da ne gi oslovuvate so BRACATA MILADINOVI. Toa e mnogu sveto za nasiot narod da se upotrebuva za ovie pa makar bile i potomci na golemite Makedonci . Tie se samo bracata Djordji i Dimitar
Од: kum
Датум: 23.12.2008 06:57:38
da i ovie se od VMROama na lupco se calamea pred 10 godini otvoraa fabriki kupuvaa hoteli ama so dojc pari e narode se si ide na svoe mesto germancite ne prostavaet si go baraet svoeto ne se glupi kako nas oko vadat za svoi pari i dojde krajot i na ovaa dinastija se nadevam deka pravdata ke pobedi
Од: nekoj
Датум: 23.12.2008 08:13:23
ovie bacuvale raka na pogreshno mesto zatoa se apsana staveni...ne dale na glavniot vladika:)))
Од: Трпе
Датум: 23.12.2008 08:15:53
Во Македонија се случуват парадокси.Црквата се бави со трговија и туризам а можно е и со банкарство а владата на господинот Рејтинг гради црковни објекти и ке гради цркви..Народот е збунет.Дали да се моли пред владиците или пред владата.Секој за своите нечесни дела треба да си одговара.
Од: Стружанец
Датум: 23.12.2008 12:09:17
Сите за Ѓорѓи ,Митко и Црквата, никој не зборува за уапсените судики. Се надевам дека на виделина ќе излезе и криминалната приватизација на АД ЈУГОТРАНС, која денес е во сопственост на Максут Даути а со сесрдна помош на уапсената судика МЕНКА ОПЕТЧЕСКА
Од: ist arsin
Датум: 23.12.2008 12:15:23
A kade e nasiot Stefan, alijac cacko konopiski? Zar e toj porazlicen od ovie Miladinovi ili e sramota i poglavarot da go apsime?
Од: ilija
Датум: 23.12.2008 13:02:15
Da,da i ovie se od VMRO...ama koja??? A i da bea od dpmne,sigurno kje gi apsea...Vazno da ne se biznismenite od crkvata tie sto kje gi slikaat pred sudovite...
Од: petko
Датум: 23.12.2008 18:40:26
Potparolkata na MVR neka kaze koga ke pritvori nekogo od tie sto se krijat zad mantiite , a miladinovi niti bile niti ke bidat VMROvci , a posto ne platile reket potparolkata gi zatvora .

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Сите македонски рудници пред затворање
Дали Ставрески е господинот Икс
За огновите на Бадник нема да важи законот
Политичари со змија в џеб
Вербатим
Претходен број
Зденко
Споменик на Тоше наместо на Александар Македонски
Заштитени со закон
Фрчкоски казнет со 32.000 евра за клевета на Груевски
Турција ja сака Македонија под чадорот на НАТО
Н. В. вето
Запуштено до запустеност
Политичкиот врв заборави на Кочо Рацин