Број 2858  среда, 10 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Системот за безбедна храна, сепак, стартува в година

Од 1 јануари ХАСАП ќе биде задолжителен за растителна храна, а за животинско потекло од 1 септември

Александрија Стевковска

Од почетокот на идната година сите производни, продажни и услужни капацитети дефинитивно ќе мора да го имаат имплементирано или почнато да го воведуваат хасап-системот за безбедна храна, потврдуваат од Министерството за здравство. За неиплементација на овој систем, крајна мерка е затворање на фирмите, иако, според неофицијалните информации, првите шест месеци тие најверојатно ќе се толерираат, а дури потоа ќе се казнува.

Ова значи дека во втората половина на идната година се' поизвесна е можноста од затворање на голем дел од македонската прехранбена индустрија и оние кои манипулираат со храната, поради тоа што досега само пет проценти од регистрираните компании ги имаат воведено стандардите за безбедна храна. Задолжителноста за ХАСАП се однесува на храната од растително потекло, додека за храната од животинско потекло, според Правилникот за ветеринарно здравство, поседувањето на овој систем што гарантира безбедна храна, ќе биде задолжителен од 1 септември 2009 година. Со различните датуми кои се предвидуваат како стартен задолжителен период за имплементација на хасап-системот уште еднаш се потврдуваат двојните аршини на работење на овие две контролни институции на храната, што создава хаос на пазарот и префрлање на одговорноста за евентуалните грешки од Дирекцијата за храна на Ветеринарната управа и обратно.

„Имплементацијата на хасап-системот е задолжителна од почетокот на идната година. Нема никакви одлагања за негова примена во практика“, вели портпаролката на Министерството за здравство, Даниела Алексовска.

Според Министерството, македонските компании не можат да се правдаат дека немале време да се приспособат на бараните стандарди, оти досега имале период од две години да го сторат тоа. Со примената на овие стандарди, според надлежните за контрола на безбедноста на храната, ќе се подобри квалитетот на произведената храна, кој ќе биде според европските стандарди, што е и цел на овие институции.

Дилемата дали ќе се одложи примената на хасап се наметна откако Дирекцијата за безбедност на храна пред неполни два месеца најави дека се размислува за пролонгирање на рокот за негова примена. Како клучна причина за неговото евентуално одложување беше наведен фактот дека само пет отсто од фирмите што се занимаваат со храна го имаат воведено системот и дека ќе им треба дополнителен рок за воведувањето на стандардите за безбедна храна. Оваа најава произлезе од барањето на работодавците за одлагање на хасап, бидејќи фирмите тогаш првпат излегоа со ставот дека повеќето фирми не се подготвени за него и дека стриктна примена по Нова година ќе стави клуч на врата на повеќе фирми.Според фирмите, главната причина зошто се чекало на воведувањето на овој систем била високата цена што треба да се плати.

Консултантите кои работат на воведување на системот, потенцираат дека тешко ќе се фати рокот за исполнување на барањата од Правилникот за безбедна храна.

„Важно е по 1 јануари фирмите да докажат дека почнале со имплементација на системот. Во основа станува збор за систем кој ги потенцира слабите точки во синџирот на производство, пласман и продажба на храната, за тие да се отстранат навреме. За храната од растително потекло хасап е задолжителен од почетокот на идната година, а за храната од животинско потекло од 1септември 2009 година“, вели Александра Марковска од Фуд консалтинг.

Информацијата за наводно пролонгирање на рокот за воведување на системот за безбедна храна само донесе забуна кај фирмите, кои практично почнаа да сметаат дека е сигурно пролонгирањето на рокот за воведување на системот, па дел од нив, иако веќе биле во процедура, го запреле воведувањето на системот, убедени дека тоа нема да им биде потребно уште неколку години. Се најавува дека, иако законски ќе биде во сила, инспекцијата од почетокот на идната година само ќе им наложува на фирмите побрзо да почнат со имплементација на системот. Доколку во период од шест месеци не се започне со воведување на хасап, фирмите ќе се затвораат.


Статијата е прочитана 1122 пати.

Испрати коментар

Од: jas
Датум: 10.12.2008 00:28:26
novi 200 000 socijalni slucai. Neka ni e na zdravje
Од: St.Patrik
Датум: 10.12.2008 02:05:54
novi 200.000 socijalni slucai? Sto zboruvas coveku po gjavolite? Mrazam koga nekoj samo pluka po nekogo ili nesto, bez izdrzani argumenti. Vazno e da se bidi protiv celo vreme, bez razlika dali e dobro ili loso. Dali ti znaes sto e HACCP i koj se pridobivkite i zosto go ima vo cela Evropa?
Од: Anastas
Датум: 10.12.2008 07:50:53
Koga imase 1000 zatrueni od eklere -togas kade e Drzavata da reagira.Sega zosto reagira. Stvarno nema pogoduvacka. Sega tie sto nama da implementirat ke rabotat kaj tie sto ke go implementirat. Kaj nas vo dukan oz 5m2 prasak za perenje i brasno na kilo se merat so ista crpka.
Од: Nikola
Датум: 10.12.2008 08:14:48
Jas sum za tie sto nemaat implementirano haccp posle 1januari vednas da se zatvoratzato sto dolgo se odlozuvase pa na kraj kraista ne sme nie budali sto ulozivme tolku pari,ako stvarno pak ne se sprovede poradi nekoi drugi pricini e stvarno ne biduva drzava od nas.
Од: citatel
Датум: 10.12.2008 08:22:25
Edinstveno zadovolni ke bidat tie koi go izdavaat certifikatot i toa od enormna zarabotuvacka a se drugo ke si ostane po staro . Po voveduvane na HACCP ke sledi HACCP 2 ( po primerot na ISO ) i se taka vo nedogled. Poglednete vo najbliskite evropski centri, Solun i Sofija pa potoa objasnete ja potrebata od voveduvaneto na ovie standardi za da ne bide kako so biometriskite pasosi, Vladata treba da ovozmozi odredena liberalizacija za zanaetcii i sl. Nemoze najrigorozni propisi da se primenuvaat kaj 1 vraboten i ogranicen broj ciklusi na proizvodstvo i promet na hrana..
Од: od TITO voskresnat
Датум: 10.12.2008 08:44:05
samo za arno za ubavo neka ni e pa i burekot sto go jademe posledok neka ni e.
Од: petar
Датум: 10.12.2008 09:18:01
Hasap sistemot e pridobivka za site.Po site normi na zdrava hrana i izolirana od nadvoresni vlijanija se podobruva i nacinot na ziveenje.Zarem zaboravivme sto se sluci vo Crna gora?Ako e potrebno da se prodolzi rokot za tie sto se ineatat neka bide po nivno ali koga ke pobara dozvola za rabota da pokazi deka gi ispolnuva site standardi pa posle neka poveli da raboti.zarem nee pokazatel kolku luge bea zatrueni od edna slatkarnica dodeka ima takvi propusti ke imame i takvi slucai . Za gospodinot koj ima komentar povazno e da imame zatrueni nego vraboteni vo necisti prerabotuvacki kapaciteti
Од: jas
Датум: 10.12.2008 10:14:48
Ne se toa "novi 200000 socijalni slucai" Dali ti i site nie zneme sto jademe??? Hranata se prozveduva vo mizerni uslovi , se cuva na bunishte i se prodava na ulici i po trotoari. Treba da se vovede red !!!!
Од: elena od holandija
Датум: 10.12.2008 15:47:23
Sekogas sum velela deka takvite kako mene sto ziveat nadvor od Mkd ne treba mnogu da davaat komentari sto ne cini ili sto e ok vo Mkd. Ama ova e veke premnogu, ova navistina nema smisla so sto se laze narodot. Jas licno poseduvam restoran vo Holandija i nemam HACCP, toj standard se odnesuva na proizvodstvenite kapaciteti. Jas samo prigotvuvam hrana i treba da imam evidencija kade ja nabavuvam i zdravstvena sostojba ispravna na vraboteni. Pa ako e taka ke treba i doma lugjeto da vovedat standard, da gi kontrolirame i doma kako gotvat.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Во рестораните слободно пушење до 2010 г.
Се крие ли богатство во темелите на битолскиот градски часовник
Битола - Епинал 40 години пријателство
Доцнат парите за невремето во Прилепско
Приватниците во небрано по одлуката на „Македонски шуми“
Државно земјиште во Кумановско доделено на локални моќници
Зимскиот распуст од 31 декември до 19 јануари
Бесплатен прв извод за неевидентираните