Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Економија

Власта бара нов кредит од 50 милиони евра за патиштата

Предлог-законот за задолжување на Македонија со заем кај Европската банка за обнова и развој за подобрување на постојната регионална и општинска патна мрежа вчера го помина второто читање на собраниската Комисија за финансирање и буџет.

За предложениот закон не беше доставен ниту еден амандман, поради што членовите на Комисијата го усвоија формално и заклучија да биде проследен на натамошно разгледување на пленарна седница.

Со Предлог-законот се бара задолжување на државата со 50 милиони евра кај ЕБОР. Корисник на парите од заемот ќе биде Агенцијата за државни патишта, а ќе се отплаќаат од Буџетот.

Целта на проектот е подобрување на состојбата во која се наоѓаат регионалните и општинските патишта, како и намалување на трошокот за пристап на општините до пазарите и услугите.

За негова реализација се потребни вкупно 120 милиони евра, од кои претходно 70 милиони евра беа обезбедени со заем од Светска банка.

Проектот за подобрување на постојната регионална и општинска патна мрежа е дел од политиката на Владата за рамномерен регионален развој. (МИА)


Статијата е прочитана 293 пати.

Испрати коментар

Од: Македонец
Датум: 25.12.2008 00:20:00
Мора да се иэградат локалните патови ниэ Македонија эатоа што се во катасрофална состојба и тоа што побрэо. Хрватска само годинава ќе потроши над 600 милијарди $ эа патови со кредити од ММФ и Европската банка эа раэвој и покрај тоа што е најэадолжената држава на Балканот. Ја поэдравувам оваа одлука на владата но сметам дека можеше да се реалиэира многу порано пред светската финансиска криэа кога глобалните банкарски кредити имаа эначително помали каматни стапки . Само напред! Никој не е перфектен но според мене оваа влада е најдобрата влада во историјата на самостојна Македонија.
Од: зоран87
Датум: 25.12.2008 02:55:20
потегот на владата е одличен со цел подобрување на патната инфраструктура во државата. Доста 18 години возиме по стари и руинирано патишта. Од овој кредит најголем бенефит ќе имаат граѓаните и фирмите, а секако ќе биде и во прилог на привлекувањето на странските инвестиции, кои секако без добро развиена инфраструктура немате голема можност да ги привлечете. Затоа сметам дека овој потег на владата е одличен и е во насока на подобрување на животот на македонските граѓани
Од: Trajko
Датум: 25.12.2008 07:58:39
Ovaa EPP vlada e super vlada.Vraka krediti so poniski kamati a se zadolzuva so krediti so povisoki kamati.Taka nauchile na fakultet so nivnite magistraturi i doktorati.Toa shto ke bide izgradeno mora i politichki da bide oboeno,pr:keramida boja.Shto boja beshe ovaa.
Од: jadar
Датум: 25.12.2008 09:05:26
da ne zimat kredit tuku neka gi vratat parite pritvorenite od zmisko oko od patarinite.
Од: zabegan
Датум: 25.12.2008 10:21:41
zosto ni se patista koj e prosekot na starost na avtomobilite vo MAKEDONIA.za kratko vreme ce si se vozeme so zaprezni koli. stitejci 5 dileri na vozila .bi prasal dali eden mercedes star 15 godini e pone bezbeden od edna lada od 25 god.ili yugo od 15 god. albania ne prosisa sekoja ftora kola e mercedes a ovde.
Од: Bitola
Датум: 25.12.2008 11:08:39
Vo red e toa za patistata, ama nee vo red da se vrakaat toptan zemeni krediti so poniski kamati,a se zadolzuva drzavata so novi krediti koi imaat povisoki kamati.A sto drugo mozi da se ocekuva od luge koi stanuvaat magistri otkoga ke dojdat na vlast,a zavrsile fakultet za sedum godini i so prosek 6.20.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Владините мерки не се Библија, порачува „Макстил“
И Русите ги откажуваат инвестициите
Може да останеме без зелените пазари
Први лиценци за поштенските компании
За избегнати царински давачки 160 кривични пријави
За фармерите по наместо 2,5 денари 4 за литар млеко
Старо-нов одбор на директори на Берзата
НИС продаден на руски „Гаспром“ за 400 млн. евра
Словенија со клуч за странските работници
Четири нови експозитури на Охридска банка
Хипо прва во Австрија ќе добие државна помош