Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Свет

Што пишуваат весниците во светот

Дер Шпигел

Сонце, песок и километри стар нацистички бетон. Тоа може да понуди најмалиот хостел во Германија што се наоѓа на само неколку метри оддалечен од една од најдобрите плажи што Балтичкото Море, но е лоциран во зграда со многу проблематично минато.

Хостелот со 400 кревети, кој се нарекува „најдолгиот младински хостел во светот“, беше отворен на 1 јули во гигантски поранешен нацистички хотел, кој се протега на околу 4,5 километри покрај брегот на островот Руген во одморалиштето Прора. Бетонскиот монструм беше изграден да понуди одмор на државен трошок за германски семејства, дел од стратегијата на Адолф Хитлер за создавање здрава нација подготвена за војна. Хостелот зазема само мал дел од тоа.

Потфатот е контроверзен, бидејќи критичарите велат дека архитектонска грозотија со таква дубиозна историја е последното место каде што луѓето треба да го минуваат својот одмор. Всушност, блогерите во екстремно десничарските интернет-форуми, наводно, го прославуваат отворањето на хостелот како продолжување на нацистичката стратегија за обезбедување евтин одмор.

Про��а беше дизајнирана да смести 20.000 лица во тоа време. Хитлер беше убеден во тоа дека Германија ја загуби Првата светска војна поради тоа што населението ги загубило нервите. Негова идеја беше да се создаде евтин пакет аранжман за одмор за да ја соедини нацијата со нацизмот и да оформи среќни, силни, добро одморени нови генерации способни да победат во следната војна.

Војници на авганистанската армија ги пишуваат лекциите за време на часовите во тренинг центарот во Кабул. Авганистанските сили треба да ја преземат одговорноста од странските трупи во седум региони оваа година

Ле монде

Либиската дијаспора и војната

Со децении Либијците бегаат од угнетување и авторитарна власт, оставајќи ја зад себе својата татковина во надеж дека ќе најдат подобар живот во странство. Оваа, таканаречена либиска дијаспора се распрсна низ Европа, Северна Америка и Австралија.

Други Либијци, особено оние што работат за меѓународните нафтени компании, честопати минуваат различни периоди во странство за професионална обука или изучување на јазикот. Кога во средината на февруари избувнаа безредијата, повеќето од оние со врски во странство ја поддржаа каузата на бунтовниците, а некои поранешни патриоти дури и се вратија дома.

Оваа либиска верзија на „глобализацијата“ значи дека постојат три општества кои коегзистираат: Либијците што живеат во странство, повеќето од нив зборуваат англиски и се без предрасуди; Либијците што живеат во Либија и што се психолошки одбележани од 41-годишното владеење на Моамер Гадафи; и оние што живеат во Либија, но кои се обидоа да му се отворат на светот, користејќи го интернетот.

Според сегашните околности, дијаспората се покажа како клучна. И покрај фактот што зборуваат англиски, тие имаат капацитет да ги направат нештата што не можат да бидат направени од оние што живеат под авторитарниот режим. Тие се од суштинско значење за медиумите, движечка сила за време на Арапската пролет.


 


#
Статијата е прочитана 556 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Свет
Таблоидот си објави посмртница
Обезглавени киднапираните деминери
Јеремиќ ги обвини големите сили за опструкции
Претседателите на двата Судана заедно славеа
Потона брод со 170 лица во Волга
Либерман

"""