Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.07.2012, 12:20
Австрија и Словачка ќе лобираат за преговориНе провоцирајте ги Грците за да имаат изговор да ве блокираат, порачаа од Скопје Михаил Шпинеделегер и Мирослав Лајчак

„Ја имате нашата поддршка, ќе лобираме за вас, ова мора да биде ваша година и да почнат преговорите со Европската унија. Најдете решение за името и немојте да ги провоцирате Грците, за да имаат изговор за блокадата во евроинтеграцискиот процес“. Ова накусо е пораката што вицепремиерите и шефовите на дипломатиите на Австрија и на Словачка, Михаил Шпинделегер и Мирослав Лајчак, ја упатија од Скопје по средбата со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски.

„Македонија предолго чека. По седум години кандидатски статус, време е по препораките на Европската комисија да се преземат следните чекори. Затоа, ќе лобираме во ЕУ за донесување одлука за почеток на преговорите со вашата земја до крајот на годината“, изјави австрискиот вицеканцелар Шпинделегер. Тој вели дека Македонија може да биде задоволна од постигнатото досега, но оти се потребни дополнителни напори. Порача да го искористиме пристапниот дијалог на високо ниво како инструмент за постигнување напредок. Според него, скорешниот влез на Хрватска во Унијата, како и стартот на преговорите на Црна Гора со ЕУ, ќе биде фактор што ќе ја поттикне Македонија. Шпинделегер е свесен дека на патот кон Европа, на Македонија и' е попречен еден, засега, нерешлив проблем.

„Спорот за името е особено чувствително прашање. Свесни сме за тоа, но сепак станува збор за билатерално прашање и тоа не треба повеќе да го блокира стартот на пристапните преговори. Мора да го раздвоиме прашањето за името од почетокот на преговорите со јасна порака дека ова прашање мора да се реши пред да завршат преговорите“, подвлече Шпинделегер.

Според него, важно е Македонија да биде проактивна за името и да се воздржува од какви било провокации, кои би можеле да бидат искористени како изговор за нови блокирања. Шпинеделер порача дека може да не' поддржат во ЕУ, само ако ние си ја завршите својата работа.

Словачкиот министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак е убеден дека Македонија треба да биде следната земја која ќе ги почне преговорите со ЕУ и оти Братислава и Виена ќе помогнат во тоа, а земјата треба во целост да се фокусира на реформскиот процес. Лајчак посочи дека процесот на почнување преговори има технички и политички аспекти.

„И додека техничките лесно се воочливи, во политичкиот дел треба да ги убедите сите 27 членки дека имате политичка волја за решавање на билатералното прашање“, напомена Лајчак. (Г.А.)

Статијата е прочитана 1022 пати.

Испрати коментарОд октомври се укинуваат уште 12 квоти на лекови
Дрекслер Мајер ќе отвори 4.000 работни места
Во Сирија за два дена убиени 146 луѓе
СДСМ викендов во Богданци, Дојран и Валандово
Локализирани пожарите во Тетово, Ресен и Берово
Ѓорѓиев - 176 км локални и 74 км регионални патишта годинава
Линиќ - Хрватска се соочува со вондредна состојба
Седумстотини кандидати ги минаа тестовите за нови полицајци
Пронајден мртов маж кај поранешен автопазар
Јанкулоска на тестирање на идните полицајци
Во самоубиствен напад во Авганистан загинаа 22 лица
Од денеска сезонски воз за Солун
Топлотен аларм за половина држава
Јанчевски - Голем интерес кај фирмите за кредитите од ЕИБ
ВМРО-НП
Македонска помош за пожарите во Бугарија и Грција
Хакирана „Јаху“, 450.000 лозинки станаа јавни
За три години, државата вработила 9.000 Албанци
Стартува изградбата на облакодерите во Аеродром
Бесплатно лекување за пензионерите со пониски пензии
Место пресуда, одложување за „Метастаза“
Деветмина полицајци повредени во Северна Ирска
Мртва жена најдена во својата куќа
Зона за забранети летови над Лондон
За Кипар, Македонија е одговорна за спорот за името
Во Скопје прегазена 80-годишна жена
Деветнаесет загинати во судар на воз и камион во ЈАР
Ќе се приватизира „Кроација осигурување“
Продадена фабриката за стакло во Параќин
Аврамопулос - Ја поддржуваме евро-атлантската интеграција на Македонија
(ОБНОВЕНО) Убиениот во Струга настрадал во акција на полицијата
Триесет повредени во судар на три автобуси во Белград
Грците не веруваат дека Владата може да се справи со проблемите
Дете загина во Тетово од силното невреме
(ФОТО) Повеќе интервенции во Скопје по синоќешното невреме
Cончево и многу топло
Загина скутерџија во Охридското Езеро
Вангеловски се откажа од трката за претседател на Врховен суд
Ќе нема награда „Киро Глигоров“
Груевски - Сум и ќе бидам предводник на македонизмот!
Грција бара суштински преговори
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
(ВИДЕО) Измамник земал пари од граѓани лажејќи дека работи во Влада
Тодоровиќ - Ѕидот на Водно беше нестручно изведен
Од сабота сезонски воз до Солун
(ФОТО) Изгоре магацин на „Агроплод“ во Ресен
Басеску ја обвини владејачката партија за тоталитаризам
Ратко Младиќ пренесен во болница
Уште две затворски казни за оружје во случајот „Монструм“
Достапни нови 10,7 милиони евра за македонските компании
Арифи - Дијалогот на високо ниво ќе го раздвижи и граѓанскиот сектор
Вкупно 54 станбени објекти ќе ги обноват фасадите
Казнети 83 фирми со забрана за работа на отворен простор
Можни катастрофални промени на времето
Шестмина алпинисти загинаа на Монблан
„Пежо-Цитроен“ ќе укине 8.000 работни места
Стапува во сила забраната за движење на скутерите
Пoради поплавите во Кина евакуирани 200.000 луѓе
Изгоре борова шума во Осломеј
Cончево и многу топло
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Владата препорачува работно време од 7 до 15 часот
Пешевски - Решението е во програмата на Владата
Полицискиот синдикат со вода ќе ги разладува своите колеги
Берлускони подготвува камбек
Државната матура положена со просечна оценка 3,10
ДОМ - Природата ја казнува ароганцијата на капиталот
Кај Старо Градско пронајдени гранати од Првата светска војна
Затвореник им избега на полицајци во Куманово
Се самоуби сопственикот на рестораните „Кај Злате“
Лагард - ММФ не е вреќа со пари само за Европа
(ФОТО) Кавадарчанец освои бронза на натпревар за генијалци
Франсоа Оланд е за Европа со различни брзини
За инцест - седум години затвор
Бучавата го зголемува ризикот од срцев удар
Летаа покриви на училишта, градинки и домови во Штип
Нападнат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во Битола
Индија сака посилна соработка со Македонија
Јолевски - Македонија е подготвена за подобрување на односите со Грција
Земјината популација надмина седум милијарди луѓе
Седумнаесет години од геноцидот во Сребреница
Почина девојче од Финска од прекумерно конзумирање вода
Мињон - За Грција претставува чест ако го прекине спорот за името
Вдовицата на Арафат ќе поднесе тужба во Франција
Министерот Попоски ќе се сретне шефот на индиската дипломатија
„Анонимните“ објавија податоци на стотици педофили
Пад на ценaта на нафтата на светските берзи
Cончево и многу топло
Повредени 27 припадници на АРМ во сообраќајка
(ФОТО) Се урна потпорен ѕид на Водно, жителите на зградите евакуирани
Ставрески
Минималец за земјоделците од 8.080 денари
Потпишан договорот за српска влада
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Сто милиони денари за 550 нови вработувања
Браќата молчат зошто претепаа тетовец до смрт
Жена убиена во центарот на Струга
Нов контингент на АРМ замина во Авганистан
Тревога за топлотен бран во 10 града
Николиќ - Потребен е консензус за Косово
Сметка за телефон од милион долари
Струен удар усмрти 21-годишна девојка
Стo милиони евра достапни за македонските компании
Девојче повредено од скутер на плажа во Струга
Британците читаат на Интернет, Германците во весници
Братоубиство во сервис за миење возила во Скопје
Солунскиот градоначаланик го критикува Груевски
Приведени осомничените за нападот врз тетовецот Стерјоски
Лајчак и Шпинделегер во посета на Македонија
Шпанија доби помош од 30 милијарди евра
Уставниот суд го потврди отстранувањето на Трајан Басеску
Изминатава година најтопла во историјата на САД
Времето сончево и многу топло
Откриена криминална група која фалсификувала документи
Во Аеродром се легализираа уште 150 објекти
НЛБ Тутунска банка најдобра банка во Македонија за 2012 година
Тадиќ - Ракувањето со Хашим Тачи беше симболично
Опозицијата не дојде на координација кај Велјаноски
Грчкиот парламент и изгласа доверба на новата Влада
Нова Бела книга на одбраната за 20 години од формирањето на АРМВаско К. Битола, 10.07.2012 12:55:51
Доста со празни ветувања. Господа „европејци“ направете нешто конкретно.
Makris, 10.07.2012 16:02:43
Ajde ke ve molam,so što gi provocirame grcite?So toa što sme Makedonci?
vlado, 10.07.2012 18:47:21
Ako se seuste so stav deka zaradi niv kje si menjame ime togash neka si se spakuvaat uste sega i da si odat doma. Moze samo so juznjacive nekakva formula za da i tie ne se osetat deka se totalni gubitnici, toa moze a ostanato e mizi asan da ti baam. Bi gi prasal gospodava ako im dadam po eden milion evra ama za vozvrat da im obescestam se zivo i mrtvo vo familija dali bi prifatile?????? Oti toa so promena na imeto nase oni go baraat od nas. Pa da vidime so bi rekle na toa.
maks, 11.07.2012 00:13:17
ke lobiraat? mislam deka ke ne lobovaat...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 25°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 18°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Повеќе интервенции во Скопје по силното невреме
Противпожарната единица во текот на ноќта интервенирала на 28 места...
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови...
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Во име на вработените на Медиа Принт Македонија наградата ја прими Виктор Доневски, извршен директор во компанијата...
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |