Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Скопје
02.08.2012, 16:06

Реконструкција на улици во населбата Пролет

Деновиве е завршена реконструкцијата на улицата „Пролет“, која се наоѓа во истоимената населба, од Тутунски комбинат до ТЦ „Веро“. Улицата е асфалтирана во должина од 385 метри и широчина 8 метри. Обновени се и тротоарите, а за спречување непрописно паркирање, поставени се нови високи рабници. Исто така, асфалтирани се 200 метри од улицата „Мирче Ацев“ со широчина од 6 метри, која се протега покрај училиштето „11 Октомври“. Извршено е асфалтирање и подигнување на коловозот и на двете раскрсници што ја сечат улицата „Мирче Ацев“ и улицата „Цицо Поповиќ“.

Поплочување на раскрсниците со вештачки гранит е пилот-проект и треба овозможи полесен проток на пешаци, а особено да го олесни движењето на лицата со пречки во развојот.

Во наредната фаза на улицата „Пролет“ ќе се изврши и вертикална и хоризонтална сигнализација, а како новина е поставувањето рефлектирачки белези (во вид на мачкини окца) или катадиоптри за ознака дека улицата има денивелација на коловозот.

Во иднина на „Пролет“ ќе се поплочуваат пешачките патеки со бехатон. Предвидена е пешачка патека од бехатон и кај Феријалниот дом и обнова на постојното осветление и дополнување со ново. (С.Р.)


Статијата е прочитана 192 пати.

Испрати коментарТрето прскање против комарци
Повторно се продаваат локали во градските катни гаражи
Трајановски ќе плати над 100.000 евра за (себе)реклам��Meto, 03.08.2012 10:52:02
Асфалтирани 385 метри за нешто повеќе од три месеци раскопана улица. Дали конкуриравте за рекорд во Гинис?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 42°C, Мин: 22°C

Среда
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 23°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ФОТО) Болт е најбрзиот човек на планетата
Јамајканецот повторно со злато и олимписки рекорд на 100 метри...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 9.ден
По деветтиот натпреварувачки ден 61 држава има освоено медали...
Казахстанецот Илјин со два светски рекорда
Илјин го освои златниот медал во кревање товар во категоријата до 94 килограми и постави два светски рекорда...
Светски рекорд на Пендлтон во спринт

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |