Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
18.10.2012, 13:32

Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот

Фудбалерот на „Челзи“се откажува и од можноста да се жали против казната и наместо тоа јавно им се извини „на сите за јазикот што го има употребено“

Капитенот на лонднскиот фудбалски клуб „Челзи“ и поранешен репрезентативец, Џон Тери нема да се жали на казната што му ја изрече англиската фидбалска асоцијација (ФА), за расизам, иако претходно беше најавено дека ќе се бори да го исчисти својот углед од погрешните и неточни обвинувања.

Во денешното соопштение,Тери вели дека се откажува и од можноста да се жали против казната и наместо тоа јавно им се извини „на сите за јазикот што го има употребено“, при инцидентот што во октомври минатата година, го имаше со играчот на „Квинс Парк Ренџерс“, Антон Фердинанд, за време на првенствениот натпревар меѓу овие два клуба.

Минатиот месец, Тери беше казнет од истражната комисија на ФА со четири натпревари неиграње во Премиер лигата, како и со 220 илјади фунти, за користењето на „непристоен и расистички обоен речник“, при вербалната расправија меѓу него и Фердинанд, роден брат на фудбалерот на „Манчестер Јунајтед“, Рио Фердинанд.

Судот во Лондон, во почетокот на јули, го ослободи Тери од обвинувањето за „расистичко насилство“, пресудувајќи дека тој е невин во расправијата што ја имал со Антон Фердинанд. Неговите пријатели и поддржувачи во медиумите, како и неговиот многу попознат брат, кој водеше кампања преку Интернет против Тери и оние кои го бранат и поддржуваат, реагираа остро на ослободувањето на Тери, инсистирајќи дека тој е виновен и треба да биде казнет за „расистичкиот напад“.

Фудбалската асоцијација и покрај решението на судот, сепак, одлучи да му суди на Тери и по четиридневно сослушување, го прогласи за виновен.

Противниците на фудбалерот на „Челзи“ не се задоволни од оваа пресуда, а менаџерот на „Манчестер Јунајтед“ Алекс Фергусон изјави дека Тери „минал лесно“ и со мала казна „од само четори натрпевари неиграње“.

Случајот Тери ги надмина границите на фудбалски инцидент и се префрли во политиката, откако британскиот премиер Дејвид Камерон го осуди играчот на „Челзи“ за она што го рекол, тврдејќи дека е виновен уште пред донесувањето на судската одлука. Во знак на протест што ФА не ја почитува одлуката на судот во Лондон, Тери се повлече од репрезенатцијата на Англија.


Статијата е прочитана 682 пати.

Испрати коментарМеталург го „збриша“ Санкт Петерсбург за четврта победа во ЛШ
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |