Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Алонсо најдобар во Силверстоун

Прва победа на Ферари сезонава, Фетел и Вебер веднаш зад Шпанецот

Фернандо Алонсо му ја донесе првата победа на Ферари во годинашната сезона во Формула 1 со извонредно возење во возбудливата трка за Големата награда на Велика Британија. Шпанецот ги искористи пит-стоп проблемите на Себастијан Фетел и го презеде водството во трката од Германецот, но тоа не ја намалува одличната изведба на болидите на Ферари на патеката во Силверстоун. Фетел остана во финишот да се брани од тимскиот колега Марк Вебер, кому шефот Кристијан Хорнер му порача да си ја зачува позицијата. Луис Хамилтон заврши четврти, запирајќи го нападот од Фелипе Маса од Ферари во возбудливиот дуел во последниот круг.

„Ова не е подарок за Ферари“, изјави коментаторот на Би-Би-Си, Дејвид Култхард. „Тие заслужено дојдоа до водството во оваа трка“.

Џенсон Батон се повлече поради проблемот при последниот пит-стоп, кога тргна да се врати во трката без завртката на неговото десно предно тркало и беше принуден да запре на излезот од боксовите. Механичарите му создадоа проблем и на Фетел, кој уште на ст��ртот му го украде водството на сопственикот на пол-позицијата Вебер во незгодните услови на патеката, влажна на половина од нејзината должина и сува на другата половина.

Болидите на Ред бул ја имаа контролата во трката со Фетел во водство пред Вебер, а Хамилтон во 15. круг изби на третото место, брилијантно престигнувајќи го Алонсо. Но, како што почна да се суши коловозот, трката се заврте наопаку. Алонсо почна да вози најбрзи кругови, приближувајќи му се на Хамилтон и претекнувајќи го во 24. круг, за потоа да почне да им дува во вратот и на двата „ред була“.

И Шпанецот и Фетел влегоа во боксот во 27. круг за претпоследен пат во трката и одолжувањето со прицврстувањето на левото задно тркало на Германецот му овозможи на Алонсо да го престигне во боксот и да избие на првото место, кое не го испушти до крајот на трката.


#
Статијата е прочитана 628 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Насловна
Македонија се договара со Албанија, Црна Гора и со Косово
Тиквешко Езеро спас од пеколните горештини
Валентина Каранфилова-Стевановска, авторка на „Воинот на коњ“
Посебна телефонска линија за пасоши за иселениците
Последен одмор во двојка
Политичари без одмор?
Слепите ќе прогледаат со високотехнолошки очила
Груевски не сака да преговара
Да го заштитиме „Охридско лето“ од контаминација
Болестите се читаат на лицето
Рамковски се изјасни за невин
Мизерни медиуми
Анова и Трпковски на местото на Груевски и Трајковски
Технологија и нееднаквост
Присилна наплата на радиодифузната такса
Триумф за „Панкот не е мртов“ во Карлови Вари
Нов вид бактерија гонореја отпорна на антибиотици
Штип бара партнер за бањата Кежовица
Осуммина загинати во сообраќајка во Грција
Таблоидот си објави посмртница
Чаирчанец ја убил сопругата со сигнален пиштол
Карикатура
Онлајн вести

"""