Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
18.09.2012, 14:04

Честитка за Пандев и од МурињоИграта на напаѓачот на Наполи против Парма и понатаму топ-тема во Италија

Не престануваат комплиментите за извонредниот настап на Горан Пандев за Наполи во неделниот натпревар од Серија А со Парма, а еден од тие што му честита на македонскиот напаѓач беше и неговиот поранешен тренер во Интер, Жозе Мурињо.

„Среќен сум за тебе. Продолжи вака. Го најде вистинското место“, стои во СМС-пораката што португалскиот стручњак на клупата на Реал Мадрид му ја испратил на најдобриот македонски фудбалер.

Ова не е првпат Мурињо, по чиј налог Интер пред две години го ангажира Пандев, да му честита на популарниот Гоче за прикажаната игра. Двајцата продолжија да контактираат и по заминувањето на Португалецот во Мадрид и на Македонецот во Неапол, а остварија средба и неодамна во хотелот „Риџент еспланада“ во Загреб, каде што Мурињо дојде да го проследи натпреварот од мундијалските квалификации меѓу Хрватска и Македонија.Но, фанови на Пандев не се само „господин Посебен“ и тренерот на Наполи, Валтер Мацари, кој изјави дека тој е „совршен фудбалер“. За играта на струмичанецот против Парма, кога погоди во 39 минута, асистира за третиот гол и врз него беше скривен пеналот за почетно водство, вчера доаѓаа пофалби од цела Италија.

„За мене ова не е изненадување, бидејќи Пандев е голем напаѓач и со него на теренот Наполи е поизбалансиран, а играта му е помалку ризична и добива на уште поголема брзина. Кога тој игра, знае да ги измеша противничките редови, добро асистира и шутира кон голот, а си ги врати и физичката подготвеност и мотивацијата што го направија фактор во Интер од времето на Мурињо. Тој е во состојба да направи разлика на теренот“, смета Франко Коломба, тренер на Парма во минатата сезона.

„Пандев како играч не е откритие сега, бидејќи блескаше и во Интер и претходно во Лацио. Сезонава е уште подобар благодарение на подготвеноста, за која се заслужни клупските лекари и тренери, а кога тој е подготвен, тогаш и мотивацијата му е поголема“, забележува поранешниот директор на фудбалската репрезентација на Италија, Антонио ди Џенаро, кој има и Скудето со Верона. „По продажбата на Левеци тој се промовира во лидер на екипата, која со него е похомогена. Освен тоа, Лавеци беше продаден за 30 милиони евра, а Пандев доведен за 7,5 милиони, па од економска гледна точка неговата вредност е уште поголема. Лавеци ги пробиваше одбраните, а Пандев е поурамнотежен и покрај него стана уште подобар играч дури и Хамшик. Наполи сега е вистинскиот ривал на јувентус за титулата“.

Некогашниот „бомбардер“ на Наполи и на „аѕурите“, Џузепе Саволди, му прогнозира на Пандев повеќе асистенции и голови од Лавеци.

„Тој е конкретен напаѓач со големо искуство и има клучна улога во овој состав на Наполи. Лавец беше различен тип на играч, кој брзо се уфрлуваше, а Пандев игра со голема леснотија“, вели Саволди.

Ни крилото на наполи во 1970-тите, Оскар Дамјано, не штеди пофалби за капитенот на репрезентацијата на Македонија.

„Наполи со Пандев по заминувањето на Лавеци не само што не загуби ништо, туку и доби 30 милиони, па од финансиски аспект неговиот ангажман целосно се исплатеше. Тој покажа и во минатото дека е класа играч, кој може да игра и за себе и за тимот. Знае да постигнува голови, што го прави извонреден играч и многу битен за шампионските амбиции на Наполи. Физички е добро подготвен, секогаш го покажува својот талент и неговата одлична психофизичка состојба му овозможува извонредни настапи“. (Р.Д.)


Статијата е прочитана 2415 пати.

Испрати коментарЛацио го чека пекол на „Вајт харт лејн“
Јуве замина со бод од „Стемфорд бриџ“
Швајцарија - Чешка на стартот на Дејвис куп 2013
Адамс го доби златото од Лондон
Венус ќе дебитира на Хопман куп
Челзи ја почнува одбраната на европската круна
Роналдо ги воскресна „кралевите“
Металург избрка пет фудбалери среде сезона
Македонија пак ќе падне на листата на ФИФА
Сити по круната на „кралевите“
Еден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |