Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Економија
29.01.2012, 17:58

Белгиската „Ван Хоол НВ“ ќе гради погон за автобуси

Една од најголемите белгиски компании „Ван Хоол НВ“ ќе гради нов производствен погон во ТИРЗ Скопје 2, со цел да ја реализира важната американска нарачка од 300 автобуси, која ја доби на почетокот на овој месец. По направена детална физибилити студија, менаџментот на компанијата потврди дека локацијата во Македонија ги исполнува сите потреб��и услови за реализирање на оваа голема нарачка.

Во почетокот на овој месец, „Ван Хоол“ доби две американски нарачки од страна на АБЦ, нивниот американски дистрибутер за производство на вкупно 510 автобуси. Веднаш потоа компанијата објави дека првите 300 автобуси планира да ги произведе надвор од Белгија, инвестирајќи во поевтина производна локација, токму поради фактот што трошоците за работна сила се превисоки во Белгија.

Како резултат на таа објава, „Ван Хоол“ ја доби и втората нарачка за производство на дополнителни 210 автобуси кои компанијата одлучи дека ќе бидат произведени во домашните производни капацитети.

Извршниот директор на компанијата, Филип Ван Хоол, рече дека во Македонија ги нашле вистинските услови потребни за градење нова фабрика во која за период од три години ќе ги произведат бараните 300 автобуси за американскиот пазар.

Министерот за странски инвестиции, Веле Самак, истакна дека со оваа инвестиција од Македонија повторно ќе се извозуваат автобуси, пред се', на американскиот пазар. „Компанијата планира да инвестира околу 20 милиони евра и да вработи 400 луѓе, а ќе ангажира и многубројни домашни партнери за различните делови на автобусите кои ќе се извозуваат од нашата земја. Нивниот план е да почнат со градба на фабриката во април-мај оваа година, бидејќи имаат склучено договор за испорака на автобусите во 2013 година“, појасни Самак.

„Ван Хоол“ е белгиски независен производител на градски, меѓуградски автобуси и индустриски возила. Компанијата е формирана во Белгија во 1947 година. Најголем број од произведените возила се наменети за големите пазари во Европа и во Америка, а „Ван Хоол“ денеска брои повеќе од 4.000 вработени низ светот. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 414 пати.

Испрати коментарБелгиската „Ван Хоол НВ“ ќе гради погон за автобуси
„Фејсбук“ на берза со почетна цена од 100 милијарди долари
Деноноќно извозно царинење на Табановце
Пола Влада во лов на инвеститори во Турција
„Чебрен“ и „Галиште“ уште без инвеститор, Владата да се доинформира
Ќе летаме директно до Дубаи и до Сингапурjovan, 30.01.2012 00:03:53
Dodeka ja izgradat, dodeka obucat kadar za proizvodstvo na avtobusi i dodeka gi proizvedat, ke zamine 2013ta.
Itar Pejo, 30.01.2012 00:44:07
Bravo, vo april-maj ce pocnat da ja gradat fabrikata i ce isporacuvaat avtobusi idnata godina. Kinezite i ukraincite, znaeme, iako vece imaat fabriki nemozat da isporacaat za tolku kratko vreme. Mene se mi se cini, ako e ova tocno deka se raboti za nekoja manpulacija. Nesto okolu porezite ili subvenciite sto gi dava vladava. Avtobusite veojatno ce bidat direktno isporacani od Belgija. Preskapo e da pominat preku Makedonija.
Македонец, 30.01.2012 10:45:10
Има еден проблем со фабриките што здравје боже најверојатно ќе се изградат, ако се изградат... ќе треба некој да работи во нив... а тогаш луѓето како Јован и Итарот ни Пејо место да јадат гурабии на нет и да пијат кафе по цел ден МОЖЕБИ ќе треба да навистина да работат. За жал тогаш нивните бистр�� анализи низ сите весници нема да можеме да ги видеме...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -5°C

Слаби снежни врнежи

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 3°C, Мин: 1°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |