Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.07.2012, 20:39
Груевски: Сум и ќе бидам предводник на македонизмот!Кај нас има волја да се реши името, бидејќи во наш интерес е тоа прашање да биде надминато вели премиерот Никола Груевски

Премиерот Никола Груевски, изненадувачки, ја омекна реториката кон Грција. Конфронтирачките изјави тој ги замени денеска со апели за продолжување на разговорите, посочувајќи дека тоа е многу подобра солуција од политиката на постојано препукување. Во тој контекст, Груевски изрази добра волја веднаш да замине во Атина за да разговара за надминување на спорот со името, бидејќи, како што тврди, кај македонските власти има волја да се реши проблемот.

Груевски го повика грчкиот претседател, Карлос Папуљас, да внесе позитивна енергија во процесот. „Тој е доволно искусен, доволно возрасен и поминал многу во политиката, така што добро знае дека на ваков начин нема да може да ги решава работите, со постојано препукување за да се соберат некакви поени на домашен терен“, изјави премиерот, коментирајќи ги наводите дека тој е предводник на македонизмот, што на негова адреса ги упати претседателот на Грција.

Според Груевски, Грција, 21 година, на ваков начин собирала поени меѓу домашното население, меѓутоа не отишла далеку. „Погледнете што се случува сега таму. Затоа би им порачал да запрат со ваквите непродуктивни исфрлања негативни енергии, обвинувања, клевети“, рече тој.

Груевски ги повика грчките власти што поскоро да одредат локација за продолжување на разговорите, бидејќи тој бил подготвен во кое било време да оди на кое било место што тие ќе го одредат. „Ако кажат во Атина утре, утре одиме во Атина, да разговараме, да се надмине спорот и да се најде решение. Ако кажат во Брисел, одиме во Брисел. Ако сакаат во Скопје, во Скопје. Каде ќе одлучат, во кој состав ќе одлучат, на кој начин, битно е ден порано да се седне да се разговара за да се најде решение наместо да се испраќаат вакви негативни пораки и клевети“, рече Груевски.

Според него, кај нас има волја да се реши името, бидејќи, вели, во наш интерес е тоа прашање да биде надминато, да имаме пријателски односи со нашиот јужен сосед, да си помагаме, наместо да си одмагаме и да се бориме низ европските и светските институции како да се надмудриме...

Груевски посочи две опции за тоа како би можеле да се развиваат релациите меѓу Скопје и Атина во наредниот период: Едната е да се продолжи вака: „На начин кој досега го наметна Грција, а ние бевме затечени и моравме да го прифатиме“. Вториот начин за Груевски е поприфатлив, а тоа е: „Ден порано, а не недела порано, да седнеме, да разговараме, да најдеме решение и да го надминеме овој спор на задоволство на двете страни, се разбира, во консултација со граѓаните на Македонија, на организиран референдум“.

Премиерот вели дека иницијативите на македонската Влада за отворање нови гранични премини, за одбегнвуање на двојното одданочување..., не се случајни. Со нив очекувал да почне некаков дијалог и да почнат да се случуваат позитивни работи меѓу Македонија и Грција и енергијата да се насочува кон нешто што е позитивно. „Ако другата страна не сака да се почне со тоа и сакаат да почнеме исклучиво на решавање на проблемот со името, ние и тоа го прифаќаме. Во секој случај, ние сакаме на некој начин да предизвикаме добра волја од другата страна и позитивна енергија во правец на разрешување на прашањето, надминување на проблемите и продолжување заеднички помагање на едни со други, а не со правење проблеми“, изјави Груевски.Статијата е прочитана 1707 пати.

Испрати коментарОд октомври се укинуваат уште 12 квоти на лекови
Дрекслер Мајер ќе отвори 4.000 работни места
Во Сирија за два дена убиени 146 луѓе
СДСМ викендов во Богданци, Дојран и Валандово
Локализирани пожарите во Тетово, Ресен и Берово
Ѓорѓиев - 176 км локални и 74 км регионални патишта годинава
Линиќ - Хрватска се соочува со вондредна состојба
Седумстотини кандидати ги минаа тестовите за нови полицајци
Пронајден мртов маж кај поранешен автопазар
Јанкулоска на тестирање на идните полицајци
Во самоубиствен напад во Авганистан загинаа 22 лица
Од денеска сезонски воз за Солун
Топлотен аларм за половина држава
Јанчевски - Голем интерес кај фирмите за кредитите од ЕИБ
ВМРО-НП
Македонска помош за пожарите во Бугарија и Грција
Хакирана „Јаху“, 450.000 лозинки станаа јавни
За три години, државата вработила 9.000 Албанци
Стартува изградбата на облакодерите во Аеродром
Бесплатно лекување за пензионерите со пониски пензии
Место пресуда, одложување за „Метастаза“
Деветмина полицајци повредени во Северна Ирска
Мртва жена најдена во својата куќа
Зона за забранети летови над Лондон
За Кипар, Македонија е одговорна за спорот за името
Во Скопје прегазена 80-годишна жена
Деветнаесет загинати во судар на воз и камион во ЈАР
Ќе се приватизира „Кроација осигурување“
Продадена фабриката за стакло во Параќин
Аврамопулос - Ја поддржуваме евро-атлантската интеграција на Македонија
(ОБНОВЕНО) Убиениот во Струга настрадал во акција на полицијата
Триесет повредени во судар на три автобуси во Белград
Грците не веруваат дека Владата може да се справи со проблемите
Дете загина во Тетово од силното невреме
(ФОТО) Повеќе интервенции во Скопје по синоќешното невреме
Cончево и многу топло
Загина скутерџија во Охридското Езеро
Вангеловски се откажа од трката за претседател на Врховен суд
Ќе нема награда „Киро Глигоров“
Грција бара суштински преговори
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
(ВИДЕО) Измамник земал пари од граѓани лажејќи дека работи во Влада
Тодоровиќ - Ѕидот на Водно беше нестручно изведен
Од сабота сезонски воз до Солун
(ФОТО) Изгоре магацин на „Агроплод“ во Ресен
Басеску ја обвини владејачката партија за тоталитаризам
Ратко Младиќ пренесен во болница
Уште две затворски казни за оружје во случајот „Монструм“
Достапни нови 10,7 милиони евра за македонските компании
Арифи - Дијалогот на високо ниво ќе го раздвижи и граѓанскиот сектор
Вкупно 54 станбени објекти ќе ги обноват фасадите
Казнети 83 фирми со забрана за работа на отворен простор
Можни катастрофални промени на времето
Шестмина алпинисти загинаа на Монблан
„Пежо-Цитроен“ ќе укине 8.000 работни места
Стапува во сила забраната за движење на скутерите
Пoради поплавите во Кина евакуирани 200.000 луѓе
Изгоре борова шума во Осломеј
Cончево и многу топло
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Владата препорачува работно време од 7 до 15 часот
Пешевски - Решението е во програмата на Владата
Полицискиот синдикат со вода ќе ги разладува своите колеги
Берлускони подготвува камбек
Државната матура положена со просечна оценка 3,10
ДОМ - Природата ја казнува ароганцијата на капиталот
Кај Старо Градско пронајдени гранати од Првата светска војна
Затвореник им избега на полицајци во Куманово
Се самоуби сопственикот на рестораните „Кај Злате“
Лагард - ММФ не е вреќа со пари само за Европа
(ФОТО) Кавадарчанец освои бронза на натпревар за генијалци
Франсоа Оланд е за Европа со различни брзини
За инцест - седум години затвор
Бучавата го зголемува ризикот од срцев удар
Летаа покриви на училишта, градинки и домови во Штип
Нападнат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во Битола
Индија сака посилна соработка со Македонија
Јолевски - Македонија е подготвена за подобрување на односите со Грција
Земјината популација надмина седум милијарди луѓе
Седумнаесет години од геноцидот во Сребреница
Почина девојче од Финска од прекумерно конзумирање вода
Мињон - За Грција претставува чест ако го прекине спорот за името
Вдовицата на Арафат ќе поднесе тужба во Франција
Министерот Попоски ќе се сретне шефот на индиската дипломатија
„Анонимните“ објавија податоци на стотици педофили
Пад на ценaта на нафтата на светските берзи
Cончево и многу топло
Повредени 27 припадници на АРМ во сообраќајка
(ФОТО) Се урна потпорен ѕид на Водно, жителите на зградите евакуирани
Ставрески
Минималец за земјоделците од 8.080 денари
Потпишан договорот за српска влада
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Сто милиони денари за 550 нови вработувања
Браќата молчат зошто претепаа тетовец до смрт
Жена убиена во центарот на Струга
Нов контингент на АРМ замина во Авганистан
Тревога за топлотен бран во 10 града
Николиќ - Потребен е консензус за Косово
Сметка за телефон од милион долари
Струен удар усмрти 21-годишна девојка
Стo милиони евра достапни за македонските компании
Девојче повредено од скутер на плажа во Струга
Британците читаат на Интернет, Германците во весници
Австрија и Словачка ќе лобираат за преговори
Братоубиство во сервис за миење возила во Скопје
Солунскиот градоначаланик го критикува Груевски
Приведени осомничените за нападот врз тетовецот Стерјоски
Лајчак и Шпинделегер во посета на Македонија
Шпанија доби помош од 30 милијарди евра
Уставниот суд го потврди отстранувањето на Трајан Басеску
Изминатава година најтопла во историјата на САД
Времето сончево и многу топло
Откриена криминална група која фалсификувала документи
Во Аеродром се легализираа уште 150 објекти
НЛБ Тутунска банка најдобра банка во Македонија за 2012 година
Тадиќ - Ракувањето со Хашим Тачи беше симболично
Опозицијата не дојде на координација кај Велјаноски
Грчкиот парламент и изгласа доверба на новата Влада
Нова Бела книга на одбраната за 20 години од формирањето на АРМpile, 12.07.2012 21:27:29
Edna skazna,oddi vaka:Sumarot i meckata taka osameni vo divinata stanale prijateli.Posle neli zimskiot son naprolet meckata izlegla da bara hrana i go sretnuva sumarot, i ovoj iako ne ja videl oddamna ja navredeil,gledaj kakva si stanala i slicno, i meckata taka luta so sepata go izgrebala po liceto, i se nalutile.Minalo vreme no samotijata si cini svoe so tek na vreme pak slucajno se sretnale i sumarot sakal da se pomirat no meckata go prasala sumarot, daj da ti ja vidam ranata na liceto, a ozdrave veli nema nisto,e tvoite zborovi nezastaruvaat odgovorila meckata i si zaminala.Koj toa veke go cuvstvuva politickiot izolacionizam,Brisel mozjebi pri davanje ocet za postignatoto vo odnos na vladeenje na pravoto i drugite otvoreni poglavja, no Vasinkton veke ke bide necij neostvaren son.Prijatelite i sojuznicite na Republika Makedonija znaat deka lekovite za stomacni bolki se skapi.A, za vo Atina, i reafirmacija na imeto od Bukurest 2008 Republika Makedonija (Skopje),nema potreba.OSTAVKA
Branko, 12.07.2012 22:02:18
SI i KE bides predvodnik na unistuvanjeto na Makedonija.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 25°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 18°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Повеќе интервенции во Скопје по силното невреме
Противпожарната единица во текот на ноќта интервенирала на 28 места...
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови...
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Во име на вработените на Медиа Принт Македонија наградата ја прими Виктор Доневски, извршен директор во компанијата...
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |