Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.10.2012, 18:17

Ахмети: Ставовите на СДСМ се застрашувачки

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ оценија дека целата иницијатива на СДСМ е изнуден чекор на збунета партија, која сака да се заштити од предвремен избори

"За жал денеска од СДСМ слушнав изјави кои се заплашувачки и кои не апелираат за мир и хармонија меѓу заедниците, туку повикуваат на полиција. Ова е страшно и не враќа во деведесетите години кога Албанците во Македонија бараа училишта, симболи, а беа затворани со полициски сили", ова е репликата на лидерот на ДУИ Али Ахмети на пратеникот Андреј Петров на денешната седница за доверба на Владата.

"Македонија е на сите нас. Бидете внимателни со меѓуетничките односи. Имаме одговорност пред граѓаните", порача Ахмети, кој ги изненади пратениците бидејќи од 2002 година откако е пратеник се обратил само неколку пати.

Петров одовори дека Ахмети ја згрешил адресата на која ја искажал оваа реплика.

- Таа реплика треба да ја упатите на Груевски. Она што го зборувате за СДСМ треба да го зборувате за ВМРО-ДПМНЕ", рече Петров.

Во попладневниот дел од парламентарната раправа за недоверба на Владата на иницијатива на СДСМ, на која владејачкото мнозинство и опозицијата се обвинуваа за тоа кој ги подгрева меѓуетничките тензии и чија коалиција со ДУИ е тендерска.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ оценија дека целата иницијатива на СДСМ е изнуден чекор на збунета партија, која сака да се заштити од предвремен избори.

Пратеникот Илија Димовски оцени дека прашањето за доверба на Владата се случува во услови кога Владата е во економска офанзива,кога се зголемуваат пензиите, кога се враќа ДДВ на компаниите, кога се набавува медицинска опрема, кога очекуваме позитивен извештај, десетина инвестиции.

"На монтипајтонски начин сакате да издејствувате дестабилизација на државата. Водите дебата со со манипулации, навреди, омаловажувања. Тврдите дека на власт е тендерска коалиција. Ако беше таква немаше да има проблеми во коалицијата. Ќе си ќутевме, ќе ги стававме работите под маса. Но, сето ова покажува дека ние не сакаме власт по секоја цена", порача Димовски.

Социјалдемократите во неколку наврати порачаа дека немаат илузија дека Владата ќе падне,, но сметаат дека со овој потег го разобличиле договорот меѓу партиите на Груевски и Ахмети.

Седницата ќе трае до полноќ, а се очекува 40 минути претходно, да се обрати премиерот Груевски и да даде контрааргументи на напафите на опозицијата.

За да биде изгласана недовреба на Владата СДСМ треба да обезбеди најмалку 62 пратенички гласови, што според расположението во Парламентот е невозможно.


Статијата е прочитана 3219 пати.

Испрати коментарНа лице место. Зошто Џевахири Ајрулова го уби својот петгодишен син?
Косовските политичари најплатени во регионот
Не добил пари, па си го запалил возилото
Нагло опаѓање на температурата
Архимандритот Јосиф хиротонисан во Eпископ Велички
Бугарија доби шлаканица на своја територија
Транспортерите ќе аплицираат за ЦЕМТ-дозволи
Морси тврди дека повеќето проблеми во Египет се решени
Мајка си го уби петгодишниот син
Венецуела ја очекува возбудливо изборно деноноќие
Приведени сомнителни пејачки
Богов - Денарот е стабилен
Едно лице загина во експлозија на грчки туристички брод
Геј парада во Белград во четири ѕида
Г.г. Стефан - МПЦ е стожер на македонскиот народ и држава
Ќе поевтинат повеќе од 300 лекови
Скопјани добија нова рекреативна трим патека на Водно
Црвенковски бара итна измена на изборното законодавство
Турската армија повторно возврати на нападите од Сирија
Акцијата „Македонија без отпад“ денес под Кале
(ФОТО) Владата на Груевски доби доверба
Викиликс аргумент во кавгите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
Кавги меѓу ДУИ и ДПА на седницата за доверба на Владата
Игрите во Владата да бидат прекинати со фер избори
Меморандум за двојна употреба
Поддршка од Чешка за членство на Македонија во НАТО
ЕК со нова препорака за почеток на преговори со Македонија
Кардиолозите бараат повеќе кардиоваскуларни центри
Според синдикатите во Македонија пристојно се работи
Ивановски - Владата доживеа пораз на економски план
Трговскиот дефицит се искачи на 1,6 милијарди
(ФОТО) Тројца повредени во масовна тепачка во автобус на ЈСП
Петмина илегалци фатени кај Неготино
Жена со чанта тепала полицајци во Гостивар
Ставрески по инвеститори во Индија
Кадровски промени во СВР Тетово
Диво казино по вторпат падна во „Детонатор“
Јанкулоска си замина, во Арачиново се пука
(ФОТО) Собраниска седница за доверба на Владата
Вашингтон не сака вонредна средба на Г-20 за цените на храната
Опозицијата го прати Мисовски на координација кај Вељаноски
Дража Михајловиќ од денеска официјално мртов
Грчката дијаспора ќе го плаќа долгот на Атина
Тимот на Груевски на парламентарен тест до полноќ
Обама го обвини Ромни дека лажел за време на дебатата
Иванов одликуван со орден на Европското движење на БиХ
СДСМ ќе се појави на координација кај Вељаноски
Родители и петмесечно бебе повредени кај „Мајчин дом“
Сирија и се извини на Турција за вчерашниот напад
Ќе се градат 100 повеќенаменски игралишта
СДСМ - Вељаноски се обидува да ја опструира расправата за доверба на Владата
Бесими ќе отсуствува на гласањето за доверба
Тодоров не сака театрални изјави на преговорите со лекарите
ФФРМ една деценија ги едуцира земјоделците
Иванов бара помош од БиХ за смртта на Трајковски
Иванов - Имаме Времена спогодба и таа треба да се почитува
„Индекс мунди“ - Македонија 21. во светот по невработеност
Турскиот парламент одобри воена опeрација во Сирија
(ФОТО) Илјадници граѓани го преплавија „Скопје сити мол“
Владата го добила и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос
ДДВ за компјутери и за сончеви колектори останува 5 отсто
„Сосиете женерал“ ја продава грчката филијала „Геники“
Светска банка бара 600 милиони нови работни места до 2020
„Аман“ отсега на протести во саботите
Владина делегација повторно замина во Индија
САД бараат шест млрд. долари од Иран за 11 септември
Ештон бара воздржаност од Турција и Сирија
Почина застреалниот жител од скопско Копаница
Претседателот Иванов во посета на Босна и Херцеговина
Аврамопулос предлага меморандум за договарање на рамката на преговорите
Tурската армија ги гранатира сириските позиции
Во првата рунда Ромни го победи Обама
„Арчелор Митал“ инвестира 3,5 милиони евра во постројка за поцинкување
Немало пресметка меѓу ученици во Чаир
Петмина добитници на наградата „11 Октомври“
„Аутомобиле СК“ застапник за легендарниот „џип“
Со туѓи пари плаќале роденденски забави
Апелациониот суд ги потврди казните за „Фаланга“
Мартин Треневски го продаде радиото
Во Белград уапсена секретарката која намерно ширела ХИВ вирус
„Гугл“ пред „Мајкрософт“, „Кока кола“ на врвот
Демонстрации во Техеран поради падот на вредноста на риалот
Абдул Алили е осомничениот за двојното убиство во Италија
Отворен Информативен музејски простор на „Александар Велики“
Расмусен реизбран на челната позиција во НАТО
Јанкулоска - МВР нема нови сознанија за атентатот врз Глигоров
Австријци ќе инвестираат во еколошки проекти
(ФОТО) Скопје Сити Мол пoчнува со работа
Бесими - Македонија придонесува за регионалната и глобалната безбедност
Исламисти извршија јавна егзекуција во Мали
Бивш командант на ОНА пронајден мртов во штипскиот затвор
Kосовските емигранти испраќаат дома 600 милиони евра годишно
Kомпромитирачкo видео пак во фокусот на претседателската кампања во САД
Атина дојде до Грците со сметки во Швајцарија
Генерален штрајк на Белгиската железница
Седумнаесет години од атентатот врз претседателот ГлигоровMark, 05.10.2012 18:39:56
Maestralno! Tandem snova! Guevski i Ahmeti se najlukavata, najbeskrupuloznata - i najefikasnata kombinacija sto se pojavila vo kutrava ni drzavicka! Go odraa budzetot, go ograbija do koska naselenieto, gi *izrabotija* strancite - i site gi ubedija deka Makedonija *im e se na svetot*! Bravo!! SDSM iako od avion se gleda deka e vo pravo za se e nedorasnat za ovaa kombinacija na Ali Baba i Minhauzen! A i Uncle Sam nema nisto protiv..!!
bratstvo i edinstvo, 05.10.2012 19:01:54
na partiata vmro svaka mu cast imaat delaa na videlina.i sega sdsm saka nesto na gotovina .zar narodot je slep ili kako.ostaveteegi na mira neka napreduvaat kako i dosega. znajme koja slika bevte koga bevte na vlast . . .

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Делумно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 22°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
На лице место. Зошто Џевахири Ајрулова го уби својот петгодишен син?
Утрински весник во селото Долно Јаболчишта во Велешко кое не памети такво грозоморно злосторство.

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |