Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Спорт

Вести

Младинките на дното во Охрид

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија до 20 години заврши на дното меѓу 11 селекции што настапија на Европското првенство од дивизијата Б во Охрид. Избраничките на селекторот Лидија Милкова вчера изгубија и од Естонија со 73:65 во разигрувањето за пласман од 9 до 11 место, па натпреварувањето го завршија со максимални шест порази.

Три нули, пак, е билансот на македонската машка репрезентација до 20 години по три одиграни кола на ЕП (Б) во Сараево. По стартниот тесен пораз од Полска од 74:71, избраниците на селекторот Слободан Петровски во второто коло изгубија од Грузија со 87:75, а во третото и од Естонија со уште повисоки 95:76. Пред синоќешниот претпоследен натпревар во рамките на групата А против Романија тие го делеа „фенерот“ со Швајцарија како единствени без победа. (Р.Д.)

Ајдаров последен на ЕП до 23 години

Ристе Ајдаров заврши последен меѓу 28 натпреварувачи на 200 метра на Европското првенство за атлетичари до 23 години во чешкиот град Острава. Членот на Изгрев од Велес во квалификациите трчаше во првата група и забележа време од 22,49 секунди, полошо за 58 стотинки од неговиот личен рекорд остварен на 3 јули на Балканското сениорско првенство во Сливен, Бугарија. Со „фенерот“ од Чешка се врати и олимпијката Ивана Рожман, која на 100 м беше последна во конкуренција на 25 спринтерки. Членката на Перпетуум мобиле од Скопје истрча 12,57 сек., односно 56 стотинки послабо од нејзиниот најдобар резултат постигнат на Балканијадата во Сливен. (Р.Д.)


Андоновски прва „жртва“ во Струга

Поразот на ФИДЕ-мајсторот Љубиша Андоновски (рејтинг 2317) од Филип Матиевиќ (1932) од Словенија е најголемото изненадување на отворањето на Отворениот шампионат на Македонија во хотелот „Дрим“ во Струга.

За наградниот фонд од 153.000 денари, од кои 36.000 за победникот, се борат 42 шахисти од Бугарија, Србија, Словенија, Албанија, Украина и од Македонија. Од нив тројца се велемајстори, шестмина интермајстори, седуммина ФИДЕ-мајстори и по еден женски интермајстор и женски ФИДЕ-мајстор, а прв носител е ВМ Звонко Станојоски (2493).

Тројцата најдобро пласирани домашни играчи ќе обезбедат учество на 21. Шампионат на Македонија по Бергеров систем што ќе се одржи во 2012 година.

Резултати од првото коло: Станојоски - Владимиров 1-0, Христовски - Јаќимовиќ 0-1, Д. Стојановски - К. Стојановски 1-0, Коскоска - Николов 0-1, Богдановски - Хаџи-Манев 1-0, Качаковски - Панчевски 0-1, Данчевски - Секуловска 1-0, Алексовски - Менкиноски 0-1, Поповиќ - Бејатовиќ 1-0 итн. (Р.Д.)


#
Статијата е прочитана 209 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Разговорите со Аугенталер продолжуваат
Веклер изненадува на Пиринеите
Кошаркарите од денеска на тренинг во Охрид
Копа Америка остана без домаќинот Аргентина!
Партизан го полни „Филип Втори“
Винокуров ја заврши кариерата
Пет прволигаши со нови тренери
Педроса победник во Германија

"""