Број 2858  среда, 10 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

ПЕЛАГОНИЈА

Се крие ли богатство во темелите на битолскиот градски часовник

Диви копачи ја демнат локацијата каде што општината реши да го постави споменикот на Филип Втори

БИТОЛА - Се крие ли богатство во темелите на градскиот часовник во Битола? Во битолската чаршија се шират муабети дека диви копачи ја демнат раскопаната локација каде што Општината реши да го постави споменикот на Филип Втори.

Наводно, трагачи по злато и артефакти го сардисале паркот кај градскиот часовник во Битола со верување дека во темелите се закопани драгоцености од турско време. Според шпекулациите, трагачите дење- ноќе го набљудувале теренот, па дури и со детектори за злато се обидувале да го лоцираат закопаното богатство, криејќи се од редарите на законот. Но, засега безуспешно, бидејќи плоштадот „Магнолија“, каде што се изведуваат градежните работи, никогаш не е осамена локација.

Гласиштата дека во темелите на градскиот часовник во Битола се кријат грниња со злато ги демантираат битолските археолози. Гордана Филиповска-Лазаревска, археолог во Заводот и музеј – Битола, вели дека во ниту еден пишан документ од истражувањата на овој терен или, пак, во записи од патеписци не сретнала ништо за закопано богатство. Покојниот археолог Томе Јанакиевски, истражувајќи ја локацијата, единствено наишол на делови од керамика. Филиповска-Лазаревска потврдува дека и градежните работници кои сега го копаат плоштадот не откриле ниту еден значаен предмет. (А.Б.)


Статијата е прочитана 792 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Системот за безбедна храна, сепак, стартува в година
Во рестораните слободно пушење до 2010 г.
Битола - Епинал 40 години пријателство
Доцнат парите за невремето во Прилепско
Приватниците во небрано по одлуката на „Македонски шуми“
Државно земјиште во Кумановско доделено на локални моќници
Зимскиот распуст од 31 декември до 19 јануари
Бесплатен прв извод за нее��идентираните