Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Писма

„Агроплод“ е жртва на лоша инвестиција

Ѓорѓи Китиновски, претседател на одбор на директори на „Агроплод“

Почитуван премиере,

Со целосна и недвосмислена поддршка на Вашата борба против криминалот, корупцијата и пајажините, сакаме да укажеме на еден случај што најверојатно ќе Ве стави во искушение дали таквата борба има алтернатива.

Имено „Агроплод“ АД Ресен, фирмата што беше лидер во прехранбената индустрија во бившата држава, сега е жртва на една долга и мачна приватизација како оние од 90-тите години кога нивото на развиена свест за демократија беше далеку од сегашното.

Денес, по 20 години самостојна и независна Република Македонија, со развиен правен систем и донесени и имплементирани сите можни закони, ни се случува една игра на манипулација со државата, капиталот и луѓето, игра во која главната улога ја игра „Свислион“ ДОО Скопје.

Имено, станува збор за една неприродна и уникатна ситуација во која акцинерот „Свислион“ ДОО Скопје, кој поседува околу 30% од акциите на овој ресенски комбинат, го прелеал целокупниот капитал на фирмата во фирмите-ќерки и владее со 100% од капиталот, додека другите акционери, меѓу кои и Република Македонија, со околу 30% немаат ништо.

Не треба човек да биде којзнае колку вешт познавач на закони за да знае дека 30 не е еднакво на 100 и дека некој што има 30% од нешто не може да го има целото, а оние што имаат 70% да немаат ништо. И тоа трае цели пет години.

Парадоксот да биде поголем, оној што има 30% денес ја тужи Република Македонија на Меѓународен суд, сакајќи да докаже дека бил жртва и дека е оштетен за 20-ина милиони евра.

Толку за манипулацијата со капиталот и државата!

Манипулацијата со вработените допрва следува и тоа е целта на ова писмо навремено да укажеме на обидите за манипулација со луѓето - околу 500 вработени, бројка, која за еден мал Ресен, е многу голема.

Почитуван премиере,

Начинот на кој ја водите Владата и начинот на кој ја водите борбата против криминалот и корупцијата се за поздравување, но случајот !Агроплод“ ќе Ве стави пред искушение дали да ја продолжите таа борба или да подлегнете на манипулативните методи на „инвеститорот“ „Свислион“.

Зошто го мислиме тоа? На крајот на август оваа година завршуваат договорите за деловно-техничка соработка меѓу „Агроплод“ и фирмите-ќерки „Свислион-Агроплод“ ДОО Ресен и „Преспатурист“ ДОО Ресен, кои беа потпишани пред пет години и со кои „Агроплод“ на ќерките им го отстапи половината од својот имот. Другата половина беше внесена како влог при формирањето на ќеркинските фирми.

Ова значи дека по автоматизам, половина од фабриката се враќа на „Агроплод“, а половина останува на „Свислион-Агроплод“ или значи дека ниту едната ниту другата фирма може да организира производство, т.е. вработените остануваат без работа. Во една таква ситуација „Свислион“ би ги извадил вработените на улица и би се предизвикал притисок врз локалната и централната власт да направат отстапки во врска со случајот, со цел вработените да не останат на улица.

Токму во таа ситуација е искушението премиере пред кое ќе се најдете: дали да ја запрете борбата за правда и почитување на законите и акционерските права или да ја аминувате манипулативната организациска шема со 30% од акциите некој го собира целиот профит од „Агроплод“.

Битката на Македонија за лов на инвеститори подразбира барање пријателски инвеститори кои имаат цел како и сите инвеститори профит, но сето тоа во рамките на законите кои владеат во Македонија, а не инвеститори - манипуланти кои ја изманипулираа Македонија како акционер, манипулираат со капиталот и за заокружување на целата работа ќе ги изманипулираат и вработените.


#
Статијата е прочитана 908 пати.

Испрати коментар

Од: premiero
Датум: 11.07.2011 00:24:51
Momci za vas e kasno kako za swedmilk,celta e da "pocinete" i da se uvezuva od Srbija. Tacka
Од: tulko drdeski.tetovo
Датум: 11.07.2011 01:33:40
Coveku za koj "razvien praven sitem" zboruvas.Ocigledno visokite temperaturi si go pravat svoeto.
Од: граѓанин
Датум: 11.07.2011 01:37:19
На горенаведениот начин ги уништија сите фабрики во Македонија, а сигурна сум дека ако не беше тој тип на разграбување некои фабрики ќе опстоеја и како глобално конкурентни. ВМРОВ-ците велат за тоа Бранко бил крив - се сложувам, ама гледате дека и Никола е ист, а да не зборуваме за криминалот за време на Љубчо Георгиевски, кога нон стоп на ТВ слушавме за ангажманите на стечајниот управник Тамбурковски. Заклучок - нема закони во Македонија, треба многу поригорозни закони и поекспедитеивен легален систем бидејќи сме склони кон малверзации, ујдурми, секој е фокусиран само на тоа како да го зафркне другиот., дури и на своја штета (како во случајов важно да се поделела фабриката на две фирми а не е важно што така и двете нема да можат да работат - македонска работа!!!!)
Од: Sverc komerc
Датум: 11.07.2011 09:21:50
Sega vo edna druga statija(za mobilna carinska kontrola)ostaviv komentar okolu svercot. Vo Makedonija vladee edno lobi koe se pravi vo Makedonija da preovladuvaat uvoznite artikli.Duri i domasnite proizvodi mnogu tesko vleguvaat vo golemite trgovski lanci,a se preferiraat stranskite.Isto taka i nacinot na uvoz ponekogas e somnitelen.Mozebi ovoj moj komentar nema vrska so slucajot na "Agroplod",no na nekoj nacin i ova e del Makedonskiot proizvod da bide isfrlen od igra. Treba da se locira toa"uvoznicko lobi"koe i te kako go unistuva domasnoto proizvodstvo, i da se forsiraat domasnite proizvodi koj ne se so los kvalitet ,a se so daleku poniska cena,i se so site plateni davacki kon drzavata(plus vrabotuvaat luge).Uvoznite artikli ne se so koj znae kakov kvalitet,dosta se poskapi,a del e prasanje i kako se uvezuvaat.
Од: од Вработен во Агроплод
Датум: 11.07.2011 09:29:14
Побуден од изнесеното на Китинови само неколку работи би споменал. Китинови од кога се вмешаа во Картонажа, фабриката беше запалена вработените избркани и направени беа тениски игралишта, тој како инвеститор ги остави сите со прстот во уста без ниеден вложен денар. Тоа беше со аманет на СДСМ и таа Влада ја изигра. Од кога дојде во Агроплод со истото сценарио го брка Свисслион со уцени со закани и со користење на политиките на ВМРО. Иста финта нова Влада. Во Агроплод од неговото доаѓање август 2010 год. вработените вкупно 20 останаа без плати 10 месеци и прашање дали ќе земат плата. Во Свисслион сите вработени на 15 земаат плата. Исто и во Агроплод нема вложено ни 10 евра а сака да го земе цел капитал нормално со помош на Владата. и Сега го повикува Премиерот да учествува во уништувањето на Агроплод. Со неговите дејствија ја насанка и оваа Влада да одговара пред арбитражата и да исплаќа пари истите одејќи по неговиот ум. До кога ќе му се дозволува да рекетира инвеститори од Влада на РМ?
Од: vraboten vo agroplod
Датум: 11.07.2011 11:52:35
nemas vrska sto pisuvas.Kartonaza nema vrska so slucajot Agroplod.Kitinov kakov i da e ima svoi legalno steknati akcii i negoviot kapital go obezvredni Swisslion so politikata da go unisti Agroplod i imotot i biznisot da go prenesena firmite kerki.Toasto Agroplodnema pari za plati e rezultat na organizaciskata semasto ja postavi Swisslion da Agroplod ostane bez dejnost i priliv na sredstva
Од: Lida
Датум: 11.07.2011 16:17:57
Kako moze akcioner so 30% akcii da preleva kapital,da otstapuva pola kapital od firmata i da vladee so 100% od kapitalot. Imate li Vie statut,ako nema statut ima ZTD,sigurno i pretstavnikot na drzavata i dr.akcioneri ne se nepismeni pa da go dozvolat toa sto zakonot ne go dozvoluva. Kako toa pominalo na akcionersko sobranie,koj gi izbra upravnite organi....Mnogu prasanja ima neodgovoreni i zamatena slika na rabotite. Zosto g-dine Kitinovski imam vpecatok deka ne kazuvate se?????

Најди! во Утрински
Писма

"""