Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Коментари
11.07.2012, 16:31

Едиторијал

Кредити да се делат, но и долгот да се врати

Нина Нинеска-Фиданоска

„Одлично е што ќе дојдат пари, ама парите се малку“. Оваа искрена реакција од еден бизнисмен веројатно ќе помогне во обидот накратко да се исцртаат ефектите што би можеле да се очекуваат од евтините кредити. Владата, која успеа да ја обезбеди кредитната линија од Европската инвестициска банка, не пропушти во неколку наврати да го истакне тој голем успех, што во време на ваква криза успеала да им донесе свежи средства на гладните за пари фирми. И не е тајна дека овие 100 милиони евра се всушност нејзиниот главен влог во битката против драматичните последици кои европската рецесија ги испорачува на домашната економска почва, секако во комбинација со капиталните инвестиции. Тие, пак, на сегашната ребалансирана буџетска „хартија“ се запишани со бројката од 350 милиони евра, но со еден голем прашалник поради се' поочигледните тешкотии во полнењето на државната каса.

Како и да е, велат стопанствениците, важно е што се донесе таа толку неопходна ликвидност во македонската економија, додавајќи дека средствата секако се значајни, а дали ќе бидат доволни, ќе покаже времето. Сега повелете да подготвите квалитетни бизнис проекти, и на тој начин за себе да обезбедите пристоен дел од финансискиот колач. Вака би можела да се разбере пораката што и' беше испратена на бизнис заедницата, по свечениот момент на потпишување на договорот со европските банкари. И навистина, компаниите сега ќе мора да покажат врвна креативност и професионализам, потпомогнат со поволна финансиска поддршка, и само така ќе ја преживеат кризата без поголеми лузни, каква што би била на пример, отпуштањето работници.

Министерот за финансии Зоран Ставрески, дури, очекува од фирмите, се разбира доколку европските состојби се вратат во некаков колосек и нивните нарачки се зголемат, парите да ги искористат не само за дневна ликвидност, туку и за инвестиции и за отворање нови работни места. Сепак, она што јавно премногу не се промовираше, а се говори во стопанските кругови, е дека добар дел од компаниите ги чекаат новите кредити само за да затворат стари долгови, во кои претходно заглавиле и кои се закануваат целосно да го уништат нивниот бизнис.

Во медиумскиот простор вчера не недостигаа позитивни реакции за новата кредитна линија. Парите дојдоа во вистинско време и тие ќе бидат мултивитаминска инјекција за економијата во овој кризен период, се дел од експертските и од бизнисменските реакции што беа искажани.

И навистина, никој не мисли да ја оспори владината заслуга околу носењето на евтините кредити, за кои и европските партнери изразија максимална доверба дека ќе бидат брзо и правилно искористени.

Но, светлината што деновиве некои ги обзема од кредитната линија, не би требало да ги заслепи дотаму за да не можат да ја видат опасноста што за стопанството ја носи една друга владина активност, а таа е ненавременото плаќање кон компаниите и нередовното враќање на данокот на додадена вредност.

Многу изјави во последниов период се дадоа на таа тема, некои похрабри, некои поодмерени, се напишаа многу новинарски текстови, но никако не се дозна колку навистина тежи владиниот долг кон реалниот сектор. Таа прецизна сума дури и не е најбитна во случајов, многу поважно е дека државата едноставно мора да почне да се раздолжува кон фирмите. Или, да ја цитираме опозицијата во оваа прилика, само проследени со таков конкретен потег, евтините кредити ќе дадат најдобри резултати.


Статијата е прочитана 801 пати.

Испрати коментарВодно го враќа ударот
Стадионите плачат за реконструкција
Три македонски приказниjovan, 12.07.2012 09:26:45
Ovie 110milioni so kamatna stapka kakva sto e najavena (5,5% mislam) se i tekako dobrodojdeni. Sepak ostanuva ona najbitnoto, za sto i kako ke bidat iskoristeni. Ako bidat iskoristeni pretezno za zatvaranje stari dolgovi, togas toa e najlosata varijanta, ili potocno, nema nisto da se razdvizi. Dokolku se iskoristat za novi investicii, so koj bi se osvoile i nekoj nadvorasni pazari, togas toa bi bila najdobrata varijanta. Ostanuva da go vidime efektot. No stom veke se spomenuva zborot*zatvaranje stari dolgovi*, togas toa znaci deka ovie pari ke zavrsat povtorno vo bankite, a bankite povtorno parite ke gi dadat na drzavata. Toa ke bide samo vrtenje vo krug, ako se dadat za taa namena. So obzir na toa sto za novi(nezadolzeni)firmi ne davaat kredit, ne e cudo da bidat odobruvani samo za stari(veke zadolzeni)firmi.
Istocna Makedonija, 12.07.2012 09:34:55
Ima i druga ,suluda krajnost.Ke zemam krediti i pak ke zemam do beskraj,a za vrakanje,malo morgen...
Zadolzuvanjeto ne e perspektiva, nego *omcha*, 12.07.2012 13:34:25
A koj ke gi vraca? I shto ke pravime togaj? Od shto ke ziveeme? Od spomenicite? Razmisluva li nekoj za toa ili boli go uvo, on ke si ja duvne. Dajte ludje da troshime kolku shto imame, a za da opstaneme, ona shto go imame podobro da go rasporedime. Drzava imame ne da ne zadolzuva, nego da intervenira kade pazarnite zakoni ili neshto drugo ne ni *dobro nosat*.
bitola troa skolovan, 12.07.2012 13:59:56
vo struktura na upotreba na ovie pari sigurno do 40% ke se iskoristat za vrakanje na stari dolgovi sto znaci tie nema da produciraat novosozdadena vrednost znaci nema i profit a ostatokot so najoptimisticki profitni staspki da se upotrebat ke donesat nekade do 18 milioni evra sto e kapka od potrebite na ovaa drzava.Dodeka pak izjavata na vlasta deka ako i trgne na EU , a tie toa go znaea i lani pa proektiraa ubav rast na BNP i uste poubav budzet ,deka duri togas od ovie pari ke ostane za investicii kazuva kolku se deca bez um i razum za sostojbite koi tie navodno gi menedziraat.Bog neka ni e napomos.
vladan, 12.07.2012 17:18:53
premnogu naivno e da se veruva deka nekakvo cudo moze da se sluci so krediti od sto miliona evra,kolkava e taa suma govori podatokot deka pokrivanjeto na centralniot teren na vimbldon cini upravo tolku.znaci,i da ne se koristi za krpenje na stari dolgovi,ne e toa nekoja suma koja moze da dade nekakov preokret na stopanstvoto,da go potikne neophodniot rast na stopanstvoto,za da se izleze veke od ovaa povekedeceniska siromastija.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават денескаSite Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 18°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Повеќе интервенции во Скопје по силното невреме
Противпожарната единица во текот на ноќта интервенирала на 28 места...
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови...
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Во име на вработените на Медиа Принт Македонија наградата ја прими Виктор Доневски, извршен директор во компанијата...
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |